OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57385 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

fotisbasm έγραψε: Για εμένα αυτό ισχύει. Ανάβει, όταν πιάσει θερμοκρασία σβήνει και ξανα-ανάβει είτε όταν του το ζητήσω .

ΔΕΝ ανάβει αν η θερμοκρασία των νερών του πέσει κάτω από 5 βαθμούς από το σημείο που έχω ορίσει για να κρατάει μόνιμα τα νερά του. (70c)


Δεν μιλάω για τα ζεστά νερά χρήσης. Μιλάω για νερά του λέβητα. Αυτά κρατάει stand-by. Εσένα δεν τα κρατάει;

fotisbasm έγραψε: Κανε ενα screen shot απο το δικο σου να συγκρίνουμε .


Το δικό μου:







Τα 1800 Auger capacity είναι ρύθμιση του εγκαταστάτη. Το ζύγισμα του Biotherm έβγαλε 750 γραμμάρια αλλά μου είπε ο εγκαταστάστης να το βάλουμε ψηλότερα γιατί αλλιώς θα καίει πολύ.

fotisbasm έγραψε: Επίσης το AUTO NO/YES , (το οποιο δεν καταλαβα ΑΚΡΙΒΩΣ τι κανει , εαν ξερεις πες μου) ηταν στο ΝΟ απλα το εβαλε ο αντιπροσωπος στο ΥΕS από προχτες που ηρθε για να δουμε γιατι καικε η αντισταση . μου ειπε να το βαλουμε στο YES αλλα εαν εχω προβλημα να το ξαναβαλω στο ΝΟ .


Το AUTO NO/YES αναλαμβάνει αυτόματα βάσει της μέτρησης του πέλλετ που έχεις κάνει (το τεστ των 360 δευτερολέπτων) να ρυθμίσει όλες τις παραμέτρους της τροφοδοσίας. Σ' εμένα το 750 που ήταν η μέτρηση έδειχνε να μην δουλεύει. Οι θερμοκρασίες μεν έρχονταν (και έρχονταν και γρήγορα μπορώ να πω), όμως είχε ΤΡΕΛΗ κατανάλωση και μπούκωνε και ο καυστήρας από το πολύ πέλλετ που έπεφτε.

There is nothing more uncommon than common sense.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57393 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
θα παρακαλούσα για μερικά screenshot των ρυθμίσεών σας σε όσους έχετε καταλήξει σε ρυθμίσεις (και είστε ικανοποιημένοι-ή έστω σχετικά ικανοποιημένοι-με τις ρυθμίσεις σας) με καυστήρες OPOP (είτε Blackstar είτε Biopel).

Γράψτε αν μπορείτε και τι πέλλετ καίτε, τι ελκυσμό έχει η καμινάδα σας (π.χ. λίγο-ικανοποιητικό-υπερβολικό) τι τετραγωνικά ζεσταίνεται και θερμοκρασίες που έχετε τους θερμοστάτες σας και ώρες που έχετε έχετε στις θερμοκρασίες.

Είναι λιγάκι δουλειά αλλά νομίζω ότι θα είναι αρκετά χρήσιμο. Βέβαια από σπίτι σε σπίτι αλλάζουν πολλά πράγματα αλλά και πάλι μια τέτοια βάση δεδομένων θα ήταν χρησιμότατη (νομίζω).

Εγώ μπορώ να κάνω την αρχή αν και δεν νομίζω ότι έχει μεγάλη χρησιμότητα (ίσως να μπερδέψω χειρότερα κιόλας) μιας και δεν είμαι ακόμα ικανοποιημένος με τις ρυθμίσεις μου. Αλλά αν νομίζετε ότι αυτό θα βοηθήσει μπορώ να το κάνω.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57419 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Pri να ρωτήσω κάτι ? Δεν έχω biopel Ούτε Blackstar αλλά καταλαβαίνω ακριβώς τις ρυθμίσεις σας .
Όταν έχεις ρυθμισμένο το λέβητα στους 70 και το σπίτι ζητάει 17-17.5 πόσο κρυώνουν τα νερα ? Θέλω να φτάσω στο εξής συμπέρασμα .

Στην αρχή ζητούσα 65 βαθμούς και 5 υστέρηση από το λέβητα και 22 από τους θερμοστάτες(μη ρωτάς γιατί είναι της κακιάς ώρας και λένε ότι νά ναι) .
Ανταπόκριση λέβητα ... Έδινε νερό και έριχνε θερμοκρασία για λίγο μετά ξανανέβαζε και κρατιόταν στο 10% για 5 λεπτά .Άν μετά τα 5 αυτά λεπτά το νερό δεν μειωνόταν άλλο ο λεβητας ξεκινούσε διαδικασίες σβησίματος . Έσβηνε που λες με το καλό το εργαλείο και τα νερά άρχιζαν σταδιακά να πεφτουν ,μια στο 65 μια στο 64 σιγα σιγα και τα άφηνε μέχρι το 45 που έδινε ο θερμοστάτης και ξαναρχιζε το άναμμα τότε για να λειτουργήσει ξανα στο full μεχρι να φτάσει τους 65+.
Μ αυτόν τον τρόπο έκαψα σε μιά μέρα 4 τσουβάλια πέλλετ.

Πάμε τώρα να κάνω αντιπρόταση .Ζητάω από το λέβητα 58 και 10 υστέρηση και από τους κυκλοφορητές συνέχεια 22.Μικραίνω λίγο το Max και μεγαλώνω λίγο το min .Αέρα αφήνω τα ίδια και μεγαλώνω και λίγο το διάστημα που ρίχνει πέλλετ 2-3 sec. Το νερό δεν είναι πολύ ζεστό για να δώσει άμεσα τη θερμοκρασία.Άρα πρέπει να λειτουργεί συνέχεια.
Ανταπόκριση λέβητα ... Δίνει νερό και πεφτει από τους 58 στους 55 ξαναρχίζει με Modulation Να ανεβάζει μέχρι που φτάνει στο 58 και με Modulation πάλι πέφτει στο 10% περίπου στους 60.Σημειώνω πως με εκείνες τις ρυθμίσεις στο 10% ο λέβητας κράτησε τα νερά σταθερά για 4μιση λεπτά !!Κατανάλωση για 15 ώρες ανοιχτό 2μιση σακκιά και το βράδυ και το πρωί χαμηλώνω θερμοστάτες στο 18 και ζητάω 50 και 10 από το λέβητα.

Συμπέρασμα .Ίσως πρέπει να ζητάμε λιγότερο ζεστά νερά για να μπορεί να έχει περιθώριο το modulation του λέβητα να παίξει με την τιμή.Εργοστασιακά νομίζω είναι στο 55 και 10 υστέρηση ο δικός μου σε μέρες χωρίς κρύα και 60 με 10 υστέρηση τις κρύες μέρες.
Δουλεύω χειροκίνητα εννοείται γιατί όταν δεν έχω Golden Nuggets μέσα κάνει ότι να ναι το Auto Adjust με τον αέρα και έχω μαυρίλα στην καύση.

Αυτά ίσως σου φανούν άσχετα και χωρίς αντίκρισμα τα λεγόμενα μου.Είπα μήπως έστω και κατά λάθος γράψω κάτι που μπορέσει να σε βοηθήσει και γώ έτσι και αλλιώς το ψάχνω ακόμη.
Καλό κουράγιο εύχομαι.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Sp4wN.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57428 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
Κοίτα αν δεν δουλέψει έτσι όπως προτείνει ο τεχνικός θα δοκιμάσουμε τα πάντα. Την έχω κι εγώ αυτή την ιδέα.

Σε φίλο που έχει πυρηνοκάζανο, έχει 40-45 βαθμούς τα νερά του λέβητα και 22 βαθμούς θερμοκρασία στο θερμοστάτη του σπιτιού και φυσικά καίει χαμηλά όλη μέρα. Και έχει και οικονομία και τις θερμοκρασίες τις πιάνει (ασφαλώς πιο αργά αλλά σταθερά). Ίσως βέβαια έτσι να καίνε τα...πυρηνοκίνητα και να μην κάνει για το πέλλετ. Αλλά και πάλι το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου.

Για την ώρα αυτό που μου έχει καρφωθεί είναι ότι η αυτόματη λειτουργία μάλλον δεν δουλεύει σωστά. Θα δείξει. Και θα ενημερώσω.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57436 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm
αυτό που έχω καταλάβει για την αυτόματη λειτουργία είναι πως λειτουργεί νομίζοντας πως το πέλλετ είναι άψογο.Με μεγάλη θερμογόνο δύναμη και καθόλου υπολείμματα γι αυτο και στα Golden Nuggets με την αυτόματη λειτουργία στα 16KW Δούλευα όλο το απόγευμα το σπίτι χαλαρά και όταν έριξα 2 σακκιά Forest έβγαζε μαυρίλα.Με χειροκίνητη λειτουργία άν δεις την αστραφτερή φλόγα που έχει το Σέρβικο θα πείς 260Ευρουλάκια και είμαστε JET !! ;)

Ερώτηση : Γιατί επιμένεις στην αυτόματη λειτουργία και δε δοκιμάζεις μόνος σου με τέτοιες τρομερές καταναλώσεις ??

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57441 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP BioPel 30kW by fotisbasm

Sp4wN έγραψε: αυτό που έχω καταλάβει για την αυτόματη λειτουργία είναι πως λειτουργεί νομίζοντας πως το πέλλετ είναι άψογο.Με μεγάλη θερμογόνο δύναμη και καθόλου υπολείμματα γι αυτο και στα Golden Nuggets με την αυτόματη λειτουργία στα 16KW Δούλευα όλο το απόγευμα το σπίτι χαλαρά και όταν έριξα 2 σακκιά Forest έβγαζε μαυρίλα.Με χειροκίνητη λειτουργία άν δεις την αστραφτερή φλόγα που έχει το Σέρβικο θα πείς 260Ευρουλάκια και είμαστε JET !! ;)


Υποτίθεται ότι προσαρμόζει τις απαιτήσεις του πάνω στο πέλλετ που έχεις. Γι αυτό έχει και το ανάλογο τεστ που κάνεις και βάζεις την τιμή που παίρνεις.

Αλλά μάλλον είναι γενικότερος κανόνας που αφορά και τις ρυθμίσεις αυτό που είπε ο αντιπρόσωπος στον fotisbasm:

fotisbasm έγραψε: πήρα τον αντιπρόσωπο μου λέει πεξτην λίγο δεξιά - αριστερά


There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ