Λέβητας Pelletech 25kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142734 από Pant_dts
Απαντήθηκε από Pant_dts στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Ψάχνω κι εγώ το τεχνικό μενού αλλά για τον 25άρη (βασικά εγώ έχω την σόμπα, αλλά είναι ακριβώς το ίδιο με τον 25 λέβητα) αν στο στείλει κανείς σε παρακαλώ στείλτο και σε μένα...

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.


Ευχαριστω εκ των προτέρων.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Pant_dts.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142747 από Pant_dts
Απαντήθηκε από Pant_dts στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

jps έγραψε:

Pant_dts έγραψε: Μπορείς να μου πείς σε τι ρυθμίσεις τον έχεις..? και αν εχεις αλλάξει και ρυθμισεις απο το μενου συστήματος??



Το πρώτο άναμμα έγινε από άτομο που έχει παρακολουθήσει σεμινάρια στην caminodesign και ο οποίος φάνηκε να κατέχει τα περί του λέβητα.Του είπα ότι το βασικό καύσιμο θα είναι οι 5 παλέτες Ameco που έχω αποθηκευμένες και έκανε τις ανάλογες ρυθμίσεις.
Οι βασικές ρυθμίσεις είναι πέλλετ 1,ισχύς καύσης P3 στο Ameco και P2 στο Alfapellet.Όσον αφορά το θερμοστάτη του λέβητα ήταν ρυθμισμένος στους 65 βαθμούς και τον έβαλα στους 68 βαθμούς για να προλαβαίνει να ζεσταθεί ο χώρος μου πριν ο λέβητας μπει σε αναμονή.
Ο θερμοστάτης χώρου ελέγχει τον κυκλοφορητή και τον έχω στους 21 βαθμούς όλη την ημέρα και στους 16 όταν κοιμάμαι.
Το σπίτι είναι 117 τ.μ. στη δυτική Θεσσαλονίκη.



Δουλέυει 24ώρο; Τι κατανάλωση έχεις σε πέλλετ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142758 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Ο λέβητας σβήνει όταν είναι να καθαριστεί.
Όταν πιάνει τη θερμοκρασία του χώρου,δε σβήνει,αλλά μπαίνει σε αναμονή μέχρι να ζητήσει ξανά ο θερμοστάτης από τον κυκλοφορητή τα ζεστά νερά.
Ο θερμοστάτης χώρου είναι στους 21 βαθμούς εκτός από την ώρα που όλοι κοιμούνται και μπαίνει στους 16 βαθμούς.
Κατανάλωση μέχρι τώρα γύρω στα 1 με 1,2 τσουβάλια τη μέρα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pant_dts

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142770 από Pant_dts
Απαντήθηκε από Pant_dts στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Εγώ έχω την σόμπα που ειναι ακριβώς το ιδιο με τον λεβητα, απλα μπαινει μεσα στο σπίτι, εχει μεγαλο τζαμι που φαινεται η φλογα και ζεσταινει και αρκετά κι απο κει. έχω πολύ κατανάλωση τώρα στα κρύα. 2 και τρία σακιά την μέρα!!! Την σβήνω από τις 8 το πρωί μέχρι τις τρεις που επιστρέφουμε απο δουλειά οπότε τότε πάιρνει μπροστα και δουλευει μεχρι το αλλο πρωι, Σαβ/κο δουλευει όλη μερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142783 από Pant_dts
Απαντήθηκε από Pant_dts στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

Χάρης Κρήτη έγραψε:

tractioner έγραψε: μετα απο δυο 24 ωρα χωρις καθαρισμο με bioenergy με to gmg δεν ειχα κανενα θεμα.
Το λοιπον χαρη για αυτο που ρωτησες για την παυση του κοχλια δεν τιθετε θεμα γιατι μπορεις να κανεις αυτο που εκανα εγω και σημερα ελυσα το θεμα με το ''μπουχτισμα''
Λοιπον μπηκα στο μενου του κοχλια και κατεβασα απο 1 εως και 2 δευτερολεπτα την τροφοδοσια σε καθε σταδιο λειτουργειας.
Η ισχυς που μας δινει ο κατασκευαστης σε default ειναι μεχρι το 5 αυτο να γνωριζεις μπορεις να το αλλαξεις και το πας μεχρι και το 7!
Παρολα αυτα εχω πειραξει το ταισμα του λεβητα κατα πολυ και σημερα διαπιστωσα οτι τα υπολοιματα μειωθηκαν σε απιστευτο βαθμο.
Αρα αν μειωσεις τα δευτερολεπτα λειτουργειας του κοχλια ποιος ο λογος να θες μεγαλητερη παυση?
Το αρνητικο ειναι οτι καθως πειραζεις το κοχλια δεν μπορεισ να γνωριζεις σε πραγματικο χρονο σε πια υσχη ειναι για να επιλεξεις και το αναλογο ταισμα.
Κατι αλλο τωρα που θα το εφαρμοσω θα κανω μετρησεις και θα σας πω.
Την τριτη θα να παρω ενα επιπλεον θερμονοτικο πορτας που θα προσαρμωσω με πατεντα δικη μου πανω στη πορτα διοτι θεωρω οτι στα μεγαλα φαουλ της κατασκευης ειναι οι απαγογες απο την πορτα.Επιπλεον θα τοποθετησω και εξωτερικα υαλοβαμβακα!
Υπερβολικος? Ναιτο ξερω, αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα εχει μεγαλη διαφορα,θα το πραξω και θα σας πω!



Τη βρηκα τη ρυθμιση που εψαχνα και ειμαι στις δοκιμες και εγω....εσυ κατεβασες οπως ειπες εως και 2" εγω θελω τη 5 ισχυ που εχει 6" να την δουλευω χωρις μπουκωματα και αν γινεται να την ανεβασω κι αλλο,που πιστευω οτι θα ανεβουν και οι χρονοι και η θερμοκρασια....μπορει να εχω αδικο αλλα τις δοκιμες μου θα τις κανω,δε χανω και τιποτα περα απο χρονο..παντως το bioenergy το ειχα για καλυτερο.....
οσο για το ασφαλιστικο εμενα η πιεση με κρυα νερα ειναι ακριβως στα 1,5 bar και οταν ο λεβητας περναει τους 60 βαθμους ανεβαινει εως και 2,6 bar.....
αν εσυ το εχεις στο 1,8 μπορει μπορει να σου φτανει μεχρι το 3
(αναλογηκα με τη δικη μου συμπεριφορα)



Παιδιά γειά σας και απο μένα, χρειάζομαι οπωσδήποτε αυτές τις ρυθμίσεις με τον κοχλία, γτ μου κάνει μπουκώματα και μένα.... Υπάρχει κάποιο manual να μου στείλετε...?? ευχαριστώ πολύ.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142797 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Το μάνιουαλ που σας έδωσαν με τον λέβητα δεν έχει μέσα και ένα κεφάλαιο για τις ρυθμίσεις τεχνικού (μενού συστήματος);Αν ναι,κάποιος που τον έχει αγοράσει τον λέβητα ας κάνει ένα τηλ. στην Caminodesing να πει ότι έχει χάσει το μάνιουαλ και να τους ζητήσει να του το στείλουν με μαιλ σε ηλεκτρονική μορφή.Εγώ το έκανα για την σόμπα τους και μου το έστειλαν

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.136 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ