Λέβητας Pelletech 25kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124102 από Χάρης Κρήτη
Απαντήθηκε από Χάρης Κρήτη στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Κι εμενα το μονωτικο στη πορτα ειχε κοψει...το ειπα μου εστειλαν αλλο χωρις χρηματα (την πρωτη χρονια που τον πηρα)....μου ξαναεκοψε φετος......
καποιος φιλος απο εδω ειπε πως οι καινουργιοι φτιαχνονται με μια ενισχυση οριζοντια του τζαμιου ελεγχου της καυσης....
νομιζω οτι οι απωλειες απο το ραγισμα δεν ειναι και σπουδαιες....

στο δευτερο ποσταρισμα εννοω οτι ο κοχλιας απο'τι λεει το manual οσα δευτερολεπτα σπρωχνει pellet αλλα τοσα μενει απενεργοποιημενος,
αν εμεις γνωριζουμε πως να κανουμε το κοχλια να σπρωχνει 6" αλλα να σταματαει για 10" τοτε πιστευω οτι θα πετυχουμε καλυτερη καυση χωρις " πετρωματα με ακαυτα pellet "

Οσο για το αν δεις διαφορα αν το πας στο 220 δεν μπορω να σου πω γιατι δεν γνωριζω τιποτε αλλο απ'τις ρυθμισεις σου....σε πια ισχυ σε πιο επιπεδο τον δουλευεις....
Εγω ειδα ναι, αλλα μην περιμενεις θαυματα ε???

To μονο σιγουρο ειναι οτι ο λεβητας σηκωνει πολυ ''πειραγμα''

Μη κανεις μη σου κανουνε
μη πεις να μη σου πουνε,
αν οσα κανεις τα ξεχνας
καποιοι ΔΕ ΤΑ ΞΕΧΝΟΥΝΕ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124103 από tractioner
Απαντήθηκε από tractioner στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Αυτο που θελω να πετυχω ειναι μια επιταχυνση τις διαδικασιας ανεβασματος τις θερμοκρασιας.
δουλευω το ''πελλετ 1'' δεν εχω πειραξει τιποτα απο τις εργοστασιακες ρυθμισεις και η ισχυς ηταν στο ''5''
Οσο για την απαγωγη απο την πορτα συνφωνω οτι δεν κανει διαφορα το ραγισμα, αλλα σκεψου ενα επιπλεον μονωτικο στην πορτα μας.Εγω λεω να πειραματιστω παντως Την δευτερα θα παω να του ζητησω ενα καινουριο.
Το θεμα με τον κοχλια δε μπορω να το καταλαβω πως θα σου μείωνε το κλιγκερ κ θα σου εκανε ποιοτικότερη την καυση αλλα εσυ ξερεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124105 από tractioner
Απαντήθηκε από tractioner στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Ωραια πραγματα! τωρα διαπιστωσα οτι οταν τα νερα πανε στους 60 βαθμους ανοιγει η sv βαλβιδα ασφαλειας και εχει διαροη νερου. ειναι κατι που αλλαζει χειροκεινιτα αυτο η μεσα απο το μενου. μου το εκανε κ αλλη μερα αλλα δεν καταλαβα οτι ηταν απο εκει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124110 από Χάρης Κρήτη
Απαντήθηκε από Χάρης Κρήτη στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Εχεις μεγαλυτερη πιεση φιλε
ο λεβητας δουλευει στα 1,5 εως 3 bar αν ανεβει παραπανω ανοιγει η βαλβιδα για να πεσει η πιεση ......
πρεπει να χαμηλωσεις τα bar απο τη βαλβιδα πληρωσης δεν ειναι ευκολο αν δεν γνωριζεις... στο εκανε σιγουρα τωρα που αλλαξες το 200 σε παραπανω??? αν ναι ξαναγυρνα στις θερμοκρασιες τις παλιες....

Μη κανεις μη σου κανουνε
μη πεις να μη σου πουνε,
αν οσα κανεις τα ξεχνας
καποιοι ΔΕ ΤΑ ΞΕΧΝΟΥΝΕ...
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Χάρης Κρήτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124112 από Χάρης Κρήτη
Απαντήθηκε από Χάρης Κρήτη στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
και η πιεση θα επανελθη αυτοματα απο τη βαλβιδα αυτοματης πληρωσης

Μη κανεις μη σου κανουνε
μη πεις να μη σου πουνε,
αν οσα κανεις τα ξεχνας
καποιοι ΔΕ ΤΑ ΞΕΧΝΟΥΝΕ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124123 από Kostas Gi
Απαντήθηκε από Kostas Gi στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

tractioner έγραψε: Αυτο που θελω να πετυχω ειναι μια επιταχυνση τις διαδικασιας ανεβασματος τις θερμοκρασιας.
δουλευω το ''πελλετ 1'' δεν εχω πειραξει τιποτα απο τις εργοστασιακες ρυθμισεις και η ισχυς ηταν στο ''5''
Οσο για την απαγωγη απο την πορτα συνφωνω οτι δεν κανει διαφορα το ραγισμα, αλλα σκεψου ενα επιπλεον μονωτικο στην πορτα μας.Εγω λεω να πειραματιστω παντως Την δευτερα θα παω να του ζητησω ενα καινουριο.
Το θεμα με τον κοχλια δε μπορω να το καταλαβω πως θα σου μείωνε το κλιγκερ κ θα σου εκανε ποιοτικότερη την καυση αλλα εσυ ξερεις.


Καλησπερα και χρονια πολλα. Δοκιμασε να δουλεψεις με επιπεδο σε πελλετ 2. Εχει διαφορετικες ρυθμισεις τοσο στην τροφοδοσια οσο και στην εξαγωγη καυσαεριων. Και μενα το εκανε αυτο στην αρχη και οταν το πηγα σε πελλετ 2 δουλεψε καλυτερα (δεν ανεβασε πολυ τα καυσαερια).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.117 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ