Λέβητας Pelletech 25kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121278 από GeorgeKalkanis
Απαντήθηκε από GeorgeKalkanis στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Καλησπέρα και καλό χειμώνα!
Για δεύτερη χρονιά ξεκίνησα και γώ να δουλεύω εδώ και 1 μήνα τον Pelletech χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι και σήμερα που μου παρουσιάστηκε το εξής:
Ο κοχλίας έπαψε να γυρίζει και επιμένει να μη γυρίζει στη κατάσταση ΦΟΡΤΩΣΗ και στον ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΈΛΕΓΧΟ που έχει το μενού της οθόνης. Οι λύσεις που δίνουν οι οδηγίες είναι:
1. <<μήπως έχει σφηνώσει κάποιο αντικείμενο και τον εμποδίζει;>>
(άδειασα όλο το σιλό και δεν παρατήρησα τίποτε)
2. <<Δεν έχει πέλλετ>>
(είχε μέχρι πάνω και το άδειασα για να δω μήπως κατι σφήνωσε)
3. <<Καμμένη ασφάλεια κινητήρων του συστήματος τροφοδοσίας>>
(ισως να είναι αυτό .....)
Το πρόβλημα που θέλω να συζητήσουμε είναι τι γίνεται με τη τεχνική υποστήριξη. Όπως διαπιστώσαμε από πέρσυ οι τεχνικοί (τουλάχιστον δώ στις Σέρρες) δεν έχουν καμιά εκπαίδευση στο συγκεκριμένο μηχάνημα, πάνε στα τυφλά και με βάση τις οδηγίες που μετά από τόσο διάβασμα εμείς τις έχουμε μάθει απ' έξω. Διάβασα πιό πάνω ότι ο elixir κάλεσε συντηρητή μήπως θα μπορούσε να μας πει από πού (π.χ από Κα-Ζα που τον πήραμε) ή από Σαμουκατσίδη μεριά?
Elixir αν θέλεις πες μας για το συντηρητή ή αν δεν θέλεις να πεις το όνομά του στείλε plz email στο halatzos παπάκι yahoo.com .
Συμπλήρωσα και τη φόρμα τεχνικής υποστήριξης στη www.caminodesign.gr αναφέροντας το πρόβλημα και αναμένουμε νεότερα.
Να είστε καλά !
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GeorgeKalkanis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121435 από Χάρης Κρήτη
Απαντήθηκε από Χάρης Κρήτη στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Ωχ,
οταν του δινεις ο.κ να κανει φορτωση ακους το μοτερ να δουλευει???? η' δεν ακους τιποτα????...
αν ακους το μοτερ
η΄ εχει σπασει κατι (κανα γραναζι η΄ κατι αλλο και γυρναει τρελα
αν δεν ακους το μοτερ
η΄ ειναι ασφαλεια η΄ εχει καει το μοτερ πραγμα που δν το ευχομαι για κανενα μας στη καρδια του χειμωνα

Μη κανεις μη σου κανουνε
μη πεις να μη σου πουνε,
αν οσα κανεις τα ξεχνας
καποιοι ΔΕ ΤΑ ΞΕΧΝΟΥΝΕ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121456 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

GeorgeKalkanis έγραψε: ....Συμπλήρωσα και τη φόρμα τεχνικής υποστήριξης στη www.caminodesign.gr αναφέροντας το πρόβλημα και αναμένουμε νεότερα.
Να είστε καλά !


Α μάλιστα.Ε αφού συμπλήρωσες την φόρμα θα βρεις σίγουρα λύση στο πρόβλημα σου.Όπως και εγώ που την συμπλήρωσα και τους έκανα κάποιες ερωτήσεις για την σόμπα πέλλετ της εταιρίας τους που έχω.Περάσανε 2 βδομάδες και ούτε φωνή ούτε ακρόαση :evil: Και να φανταστεί κάποιος πως για ένα προβληματάκι που είχε η σόμπα του πατέρα μου η απάντηση από τους ιταλούς ,σε mail μου, ήρθε σε λίγες ώρες...Είναι πολυάσχολοι οι άνθρωπο εκεί στην CaminoDesing,ας μην τους ταράζουμε.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121580 από Χάρης Κρήτη
Απαντήθηκε από Χάρης Κρήτη στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Λογο μα@@@ιας μου περυσι...και λογο τον πειραματισμον μου χωρις να εχω κανει copy ...εχω ξερυθμισει τις εργοστασιακες του λεβητα σε επιπεδο 2,3 και 4 σε κοχλια και ανεμιστηρα σε ολες τις ισχυς :whistle:
αν μπορει ο οποιοσδηποτε να με βοηθησει θα το εκτιμησω..... :blush:

Μη κανεις μη σου κανουνε
μη πεις να μη σου πουνε,
αν οσα κανεις τα ξεχνας
καποιοι ΔΕ ΤΑ ΞΕΧΝΟΥΝΕ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122368 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

rom-t έγραψε:

εδώ σας παραθέτω κάποιες φωτογραφίες απο τον πρόσφατα εγκατεστημένο pelletech 25.
λειτουργικά είναι άριστο μηχάνημα, απο κατανάλωση σε πελλετ λογικό 25kg/d, με 2 αυτονομίες απο 70τ.μ και 20τμ αντίστοιχα και μπόιλερ αυτόνομο 200l. Το μόνο θέμα που προέκυψε είναι το μπλοκάρισμα του κοχλία με τη χρήση πελλετ bioenergy point, γι αυτό και φαίνεται ανοιχτό το πλαϊνό καπάκι στις φωτογραφίες. Καταναλώνω alfawood σε συνδυασμό με bioenergy 50/50. Δεν ξαναπαρουσίασε βλάβη. Στη θέση αυτή υπήρχε λέβητας πετρελαίου, το μπόιλερ είναι ηλιακός θερμοσίφωνας 25ετίας που το χρησιμοποίησαν για μπόιλερ λεβητοστασίου!! το σύστημα σύμφωνα με τους ιδιοκτήτες είχε δουλέψει μόνο δοκιμαστικά!!! Βρισκόταν σε αδράνεια 25 χρόνια!!! Ο μανδύας του πάντως ζεστανε το νερό στο πι και φι!

1. Σχετικα με το θεμα της καμινάδας, πανομοιότυπη διάταξη ετυχε πέρυσι και σε πελάτη που εβαλα λέβητα. Ειχαμε φτιάξει σε λαμαρινά ενα ημίγωνο με ΤΑΦ καθαρισμου. -Αν ανοιξεις λίγο χαμηλότερα την τρύπα στον τοίχο, νομίζω ότι θα πέσει κατευθειαν στην κεντρική καμινάδα και θα αποφύγεις την επικινδυνότητα του σπυραλ, -και θα καθαρίζεις ευκολα και τους σωλήνες.

2. Μην ξαναγραψετε στο energ.gr ότι χρησιμοποιείτε Ελληνικο πελλετ. Στενοχωρείτε μερικούς....


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122384 από Kostas Gi
Απαντήθηκε από Kostas Gi στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

Χάρης Κρήτη έγραψε: Λογο μα@@@ιας μου περυσι...και λογο τον πειραματισμον μου χωρις να εχω κανει copy ...εχω ξερυθμισει τις εργοστασιακες του λεβητα σε επιπεδο 2,3 και 4 σε κοχλια και ανεμιστηρα σε ολες τις ισχυς :whistle:
αν μπορει ο οποιοσδηποτε να με βοηθησει θα το εκτιμησω..... :blush:


Γεια σου Χαρη, τι ακριβως χρειαζεσαι μηπως μπορεσω και βοηθησω; Δεν εχεις το manual να τις παρεις απο εκει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.109 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ