Λέβητας Pelletech 25kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119940 από Elixir
Απαντήθηκε από Elixir στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Καλησπερα και απο μενα.
Οσοι εισασταν εδω περυσι με θυμαστε ειμαι απο την Ωραια Σερρες.
Περυσι εκαψα ολη την σεζον 3,5 τονους αλφαγουντ το οποιο ειχε πολυ κλιγκερ και ηθελε τακτικο καθαρισμα.Το σπιτι μου ειναι 100 τ.μ σε παλια μονοκατοικια με μηδεν μονωση μεσα στο κεντρο της πολης.
Φετος αλλαξα και πηρα AHIRA βουλγαρικο με 240 τον τονο μεχρι τωρα εχω διαπιστωσει πως και αυτο εχει αρκετο κλιγκερ αλλα και πολυ σταχτη.Αυτες τις μερες με το πολυ κρυο -2 καιω 3 τσουβαλια.
Οι περσινοι θα θυμαστε το ΘΕΜΑ: Καθάρισμα λέβητα Pelletech 25kW που εχω αναρτησει ειδικα τις πατεντες που εχω κανει για ποιο ευκολο καθαρισμα.
Αυτο που κανω εγω τωρα ειναι:καθημερινα με ειδικο εργαλειο που κατασκευασα απομακρυνω το κλιγκερ και γενικο καθαρισμα 1 φορα την εβδομαδα.
Περυσι ειχα πολλα προβλημματα με τον λεβητα λαθος συνδεση στην αρχη αρκετα μπλοκ μετα αφου αλλαξα συνδεση το μονο προβλημμα που ειχα ηταν οτι ο κυκλοφορητης δουλευε συνεχως.Φετος αυτο διορθωθηκε αφου βρηκαν οτι το λαθος ηταν στην ηλεκτρολογικη συνδεση.
Αυριο θα ανοιξω τον εναλλάκτη θερμότητας ξερετε εκει που μαζευει πολυ σταχτη οι καινουριοι αν θελουν ας δουν το θεμα Καθαρισμός εναλλάκτη θερμότητας.
Επισης αν εχετε παρατηρησει εχει αλλαγες ο καινουριος λεβητας απο το παλιο πχ η μονωση στην πορτα φετος την στερεωνουν με 2 εξτρα βιδες στην μεση (περυσι πολλα ειχαν ραγισει στην μεση οπως και το δικο μου)φετος ο συντηρητης μου προσθεσε 2 βιδες και μενα αλλα απο οτι ειδα παλι ραγισε.
Οσο για τον ποτηρι καυσης σε μενα δεν εχει βιδες να το αφαιρεσω οπως του rom-t που ειδα στην φωτο μηπως φετος εκαναν και εκει αλλαγη?
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Elixir.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119978 από Χάρης Κρήτη
Απαντήθηκε από Χάρης Κρήτη στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Καλημέρα παιδιά
Γειά σου Κώστα,εγώ είμαι στην άλλη άκρη φίλε...κοντά στον Άγιο Νικόλαο....
Δεν το έχω δεί Κώστα αυτό που λες γιατί γιατί είμαι ευχαριστημένος αρκετά με την απόδοση του τώρα.....
Η ισχύ 4 από την 5 έχει διαφορά 1,5 δευτερόλεπτο στο κοχλία ( 4,5 στη 4 και 6 στη 5)....
Στην ισχύ 5 το έχεις δοκιμάσει ;;;Και τι pellet έχεις;;
Το bio energy το πήρα 300€ το τόνο και τώρα τον έχουν πάει στα 380€ έως 410€ :angry: ....έχουν ξεφύγει όλοι τους

Μη κανεις μη σου κανουνε
μη πεις να μη σου πουνε,
αν οσα κανεις τα ξεχνας
καποιοι ΔΕ ΤΑ ΞΕΧΝΟΥΝΕ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119979 από Χάρης Κρήτη
Απαντήθηκε από Χάρης Κρήτη στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Elixir αν θυμάμαι καλά μαζί τους πήραμε σχεδόν αλλά και μένα ξεβιδώνει το ποτήρι.....
Καμιά καινούργια πατέντα για το καθάρισμα του εναλλάκτη;;;

Μη κανεις μη σου κανουνε
μη πεις να μη σου πουνε,
αν οσα κανεις τα ξεχνας
καποιοι ΔΕ ΤΑ ΞΕΧΝΟΥΝΕ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120514 από Kostas Gi
Απαντήθηκε από Kostas Gi στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

Χάρης Κρήτη έγραψε: Καλημέρα παιδιά
Γειά σου Κώστα,εγώ είμαι στην άλλη άκρη φίλε...κοντά στον Άγιο Νικόλαο....
Δεν το έχω δεί Κώστα αυτό που λες γιατί γιατί είμαι ευχαριστημένος αρκετά με την απόδοση του τώρα.....
Η ισχύ 4 από την 5 έχει διαφορά 1,5 δευτερόλεπτο στο κοχλία ( 4,5 στη 4 και 6 στη 5)....
Στην ισχύ 5 το έχεις δοκιμάσει ;;;Και τι pellet έχεις;;
Το bio energy το πήρα 300€ το τόνο και τώρα τον έχουν πάει στα 380€ έως 410€ :angry: ....έχουν ξεφύγει όλοι τους


Καλημερα Χαρη, εγω το δουλευω με ιχσυ στο 5 και πελλετ στο 2... ανεβαινουν σχετικα ευκολα τα νερα στους 65 βαθμους...αν το βαλω στην ισχυ 4 δυσκολευεται περισσοτερο και καθηστερει να ζεστανει...βεβαια να σου πω οτι δεν δουλευει μονιμα αλλα καθε απογευμα και μετα. Αν δουλευε συνεχεια πιθανων να το ειχα και εγω στο 4. Το Biotherm πελλετ εχω το οποιο το εχω απο περυσι και το πηρα με 350 ευρω την παλλετα (1050 κ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120680 από jimakos8888
Απαντήθηκε από jimakos8888 στο θέμα Re:Λέβητας Pelletech 25kW
από κρυο εχουμε χορτασει θα μας πεθανει φετος όπως το βλεπω.εχουμε και λεμε κρυφο μενου ρυθμισεις πας στο προεποιλεγμενες ρυθμισεις P05 οσο μικρενεις τον αριθμο μεγαλωνει η ποσοτητα πελλετ που ρυχνει βασικα μιωνει τον χρονο επαναλειτουργιας του κοχλια με αποτέλεσμα να ρυχνει πιο πολύ. εγω τον δουλευω με διαρυθμισει οποτε μενει παντα να καιει με πελλετ μαπα κατηγοριας που εχω τα 5 τσουβαλια μου τα τρωει σε 2-3 μερες αναλογα ποσο κρυο κανει και αυτόν τον τροπο λειτουργιας τον προτημω από το να αναβοσνηνει ο λέβητας.στα παιδια που θα τον δουλευουν σαν και μενα καλο είναι να πατε να αλαξετε και την ποσοτητα πελλετ κατά την διαρυθμιση και γινετε από επιλογή κοχλιας C-11 σε μενα ηταν στα 0.10 sec ο σαμουκατζιδης μου προτεινε το 0.5 αλλα τελικα στο 0.3 κατεληξα μετα από δοκιμες.τον λειτουργω στο πελλετ 1 ισχυ 3 και επιδη είμαι ευχαριστημένος το αφησα εκει .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120681 από jimakos8888
Απαντήθηκε από jimakos8888 στο θέμα Re:Λέβητας Pelletech 25kW
μονημα στους 21 24 ωρες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ