Λέβητας Pelletech 25kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117388 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα Re:Λέβητας Pelletech 25kW

rom-t έγραψε:

theoilia έγραψε: Και δηλαδή μέχρει πάνω είναι σπιράλ;Δεν μπορείς να βάλεις μία inox και να την συνδέσεις στην υπάρχουσα;

στην τρύπα που φαίνεται στο ελενίτ κάνει γωνία το σπιράλ και μπαίνει μέσα 20cm, δεν προχωράει μέχρι πάνω.



Μεγαλο φαουλ . Λαθος ελκυσμος , λαθος που δεν εχει Τ καθαρισμου , λαθος που δεν υπαρχει ταμπερ ελκυσμου και μεγαλος μπελας στο καθαρισμα . Επεισης δεν βλεπω εαν εβαλες τριοδη .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117389 από tractioner
Απαντήθηκε από tractioner στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW
Καλοσορισες στην παρεα.Και εγω φετος τον εχω αναψει για πρωτη χρονια.
Εχω ομως μερικες ερωτησεις να σοτ κανω
1.Απο αρχες οκτωβριου καιω μονο bioenergy point απροβλυματιστα εσυ γιατι ειχες θεμα το εψαξες?
2.Γιατι αφαιρεις την σχαρα τις εστιας και δεν ξεβιδώνεις τις πεταλουδες για τον καθαρισμό?
3.Απο το διακοσαρι μποιλερ του ηλιακου που εβαλες εισαι ευχαριστιμενος?
4.Σε ποια περιοχη εισαι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117392 από tractioner
Απαντήθηκε από tractioner στο θέμα Re:Λέβητας Pelletech 25kW

fotisbasm έγραψε:

rom-t έγραψε:

theoilia έγραψε: Και δηλαδή μέχρει πάνω είναι σπιράλ;Δεν μπορείς να βάλεις μία inox και να την συνδέσεις στην υπάρχουσα;

στην τρύπα που φαίνεται στο ελενίτ κάνει γωνία το σπιράλ και μπαίνει μέσα 20cm, δεν προχωράει μέχρι πάνω.



Μεγαλο φαουλ . Λαθος ελκυσμος , λαθος που δεν εχει Τ καθαρισμου , λαθος που δεν υπαρχει ταμπερ ελκυσμου και μεγαλος μπελας στο καθαρισμα . Επεισης δεν βλεπω εαν εβαλες τριοδη .


Sent from my iPhone using Tapatalk

προβληματιστικα τωρα!
Και μενα η δικη μου καμιναδα ειναι σπιραλ μεχρι την ελενιτ καμιναδα.Δηλαδη θα εχω θεμα βουλωματος απο λες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117397 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα Re:Λέβητας Pelletech 25kW

tractioner έγραψε:

fotisbasm έγραψε:

rom-t έγραψε:

theoilia έγραψε: Και δηλαδή μέχρει πάνω είναι σπιράλ;Δεν μπορείς να βάλεις μία inox και να την συνδέσεις στην υπάρχουσα;

στην τρύπα που φαίνεται στο ελενίτ κάνει γωνία το σπιράλ και μπαίνει μέσα 20cm, δεν προχωράει μέχρι πάνω.



Μεγαλο φαουλ . Λαθος ελκυσμος , λαθος που δεν εχει Τ καθαρισμου , λαθος που δεν υπαρχει ταμπερ ελκυσμου και μεγαλος μπελας στο καθαρισμα . Επεισης δεν βλεπω εαν εβαλες τριοδη .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δηλαδη θα εχω θεμα βουλωματος απο λες?


Σιγουρο!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117400 από rom-t
Απαντήθηκε από rom-t στο θέμα Λέβητας Pelletech 25kW

tractioner έγραψε: Καλοσορισες στην παρεα.Και εγω φετος τον εχω αναψει για πρωτη χρονια.
Εχω ομως μερικες ερωτησεις να σοτ κανω
1.Απο αρχες οκτωβριου καιω μονο bioenergy point απροβλυματιστα εσυ γιατι ειχες θεμα το εψαξες?
2.Γιατι αφαιρεις την σχαρα τις εστιας και δεν ξεβιδώνεις τις πεταλουδες για τον καθαρισμό?
3.Απο το διακοσαρι μποιλερ του ηλιακου που εβαλες εισαι ευχαριστιμενος?
4.Σε ποια περιοχη εισαι?


To bioenergy παρατήρησα οτι περιείχε κάποια κομμάτια μέσα που ήταν 5-6cm. δ δούλευαν καλά οι κοχλίες και γέμιζε το σπιραλάκι με πελλετ μέχρι πάνω με αποτέλεσμα να "στομώνει" ο πάνω κοχλίας και ο κάτω να μη μπορεί να σπρώξει καύσιμο στο χώρο καύσης.με το που το άλλαξα με alfawood και λειτουργεί μια χαρά. Επειδή είχα ήδη προμηθευτεί με 1ton bioenergy τώρα τα καίω συνδυαστικά μη πάει και χαμένο το πελλετ.
Όσο για τη σχάρα, κάθε Κυριακή κάνω γενικό καθαρισμό στο μηχάνημα με ηλεκτρική σκούπα λύνοντας όλα τα μέρη στο θάλαμο καύσης.
Το 200άρι υπάρχει εκεί 25 χρόνια, απλά δ ειχε λειτουργήσει ποτέ, ούτε με τον λέβητα πετρελαίου που υπήρχε, πριν μπεί το πέλλετ.παρά τα χρόνια αχρησίας του, μου ζεσταίνει μια χαρά το νερό. Γενικά το σπίτι ήταν ακατοίκητο 25 χρόνια, φέτος ανακαινίστηκε. Εξού και η καμινάδα απο ελενίτ που βάζαν τότε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117401 από rom-t
Απαντήθηκε από rom-t στο θέμα Re:Λέβητας Pelletech 25kW

fotisbasm έγραψε:

tractioner έγραψε:

fotisbasm έγραψε:

rom-t έγραψε:

theoilia έγραψε: Και δηλαδή μέχρει πάνω είναι σπιράλ;Δεν μπορείς να βάλεις μία inox και να την συνδέσεις στην υπάρχουσα;

στην τρύπα που φαίνεται στο ελενίτ κάνει γωνία το σπιράλ και μπαίνει μέσα 20cm, δεν προχωράει μέχρι πάνω.



Μεγαλο φαουλ . Λαθος ελκυσμος , λαθος που δεν εχει Τ καθαρισμου , λαθος που δεν υπαρχει ταμπερ ελκυσμου και μεγαλος μπελας στο καθαρισμα . Επεισης δεν βλεπω εαν εβαλες τριοδη .

Είχαν αφήσει πορτάκι καθαρισμού στο κάτω μέρος της καπνοδόχου. Τρίοδη υπάρχει πρίν τον κυκλοφορητή esbe που ανοίγει στους 50 βαθμούς. τον ελκυσμό πως μπορώ να τον μετρήσω?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δηλαδη θα εχω θεμα βουλωματος απο λες?


Σιγουρο!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.130 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ