Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108137 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Και γω έχω πινακάκι που είναι συνδεμένοι οι κυκλοφορητές θέρμανσης αλλά αν η θερμοκρασία του λέβητα δεν περάσει τους 60β δεν δουλεύουν οι κυκλοφορητές θερμανσης ή αν πέσει κάτω απο τους 58β σταματάνε. Άρα υπάρχει επικοινωνία λέβητας - κυκλοφορητές θέρμανσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108991 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mpampis έγραψε: Εγώ τα σύνδεσα όπως ακριβώς το έχει το σχέδιο. Αλλά τον θερμοστάτη που έχω και γω στο δοχείο αδράνιας σε όπια θερμοκρασία και να τον βάλω δεν σταματάει ο κυκλοφορητής. Από τότε που έκανα την σύνδεση μόνο μια φορά είδα το λαμπάκι της υπερθέρμανσης αναμένο. πιστεύω ότι ο πίνακας δίνει εντολή κάπιο κυκλοφορητή θέρμανσης σε κάπιο όροφο και γίνετε η αποθέρμανση του λέβητα, βέβαια δεν έτυχε να το δω με τα μάτια μου. Οταν ξεκινήσουν με το κάλο τα κρύα θα αρχίσουμε πάλι την παρακολούθηση για να δούμε.


Γεια σας και από εμένα. Αναρωτιέμαι εάν χρειάζεται θερμοστάτης στο δοχείο εάν οι κυκλοφορητές της θέρμανσης εξαρτώνται από τον λέβητα και όχι από το δοχείο, εκτός και αν έχει να κάνει με τον κυκλοφορητή ανακυκλοφορίας. Αν είναι έτσι, μάλλον δεν χρειάζεται ηλεκτρολόγος στην περίπτωση που βάλω δοχείο, θα χρειαστώ άραγε ηλεκτρολόγο; Ρωτάω για να ξέρω ποια είναι η καλύτερη ηλεκτρολογική σύνδεση με δοχείο και εάν με καλύπτει η υπάρχουσα (χωρίς δοχείο), καθόσον στην περιοχή μου δεν είναι τόσο γνώστες οι ηλεκτρολόγοι και οι υδραυλικοί (την υδραυλική σύνδεση την ξέρω)σε θέματα βιομάζας. Αν χρειάζονται και κάποιες άλλες ηλεκτρολογικές συνδέσεις εφόσον βάλω δοχείο, μπορεί κάποιος να μου πει; Μπορεί κάποιος να μου περιγράψει την δικιά του; Εαν οι συνδέσεις γίνουν όπως περιγράφονται στο manual, οι κυκλοφορητές θέρμανσης εξαρτώνται από την θερμοκρασία του λέβητα ή του δοχείου; Αποθέρμανση στους 88β κάνει; Τα περισσότερα νομίζω έχουν απαντηθεί, απλώς να σιγουρευτώ. B) Από ξύλα πως πάτε; Καλό φθινόπωρο.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by sot.p.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109160 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Αναρωτιέμαι εάν χρειάζεται θερμοστάτης στο δοχείο εάν οι κυκλοφορητές της θέρμανσης εξαρτώνται από τον λέβητα και όχι από το δοχείο.
Η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται θερμοστάτης στο δοχείο, οι κυκλοφορητές της θέρμανσης εξαρτώνται από τον λέβητα.
Εαν οι συνδέσεις γίνουν όπως περιγράφονται στο manual, οι κυκλοφορητές θέρμανσης εξαρτώνται από την θερμοκρασία του λέβητα ή του δοχείου. Εξαρτώνται από τον λέβητα.
Αποθέρμανση στους 88β κάνει;
Λογικά πρέπει να κάνει αλλά δεν το έχω δει ακόμη με τα μάτια μου.
Από ξύλα πως πάτε;
Έχω γύρω στους 26 τόνους μεσέ ή δέντρο όπως το λένε, νομίζω ότι είναι υπέρ αρκετό για τα τετραγωνικά που έχω. Αλλά για να μην λέμε και πολλά στο τέλος τον ξυρίζουν τον γαμπρό :lol: :lol: :lol:
Καλό φθινοπωρο σε όλους παιδιά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sot.p

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110060 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Μόλις παρέλαβα ένα δοχείο αδράνειας 1000 λίτρων με οκτώ συνολικά εισόδους-εξόδους (4+4 απέναντι). Ποια θεωρείτε ότι είναι η καλύτερη υδραυλική σύνδεση; Προτιμώ και με διευκολύνει να γίνουν οι συνδέσεις στην ίδια πλευρά. Να ρωτήσω και κάτι άλλο, εκτός από χαλκοσωλήνα τί άλλη σωλήνα (πιο φτηνή) μπορώ να χρησιμοποιήσω, αυτές οι πράσινες που βλέπω σε φωτο, τί είναι; Μεταλλικές, πλαστικές, κάνουν, πως ονομάζονται; Αυτά για αρχή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111071 από Kamaris
Απαντήθηκε από Kamaris στο θέμα Vitoligno 100-S 40kW
Καλησπέρα σας, διάβασα όλες τις παραθέσεις σας και δεν το κατέχω όπως εσείς, αλλά χρειάζομαι ένα και δύο χέρια βοήθειας :(

Τον χειμώνα του 2011 εγκατέστησα τον vitoligno 100s. Για θέρμανση μίας ολόκληρης ημέρας, αρκούν δύο γεμίσματα, σε ημιορεινή περιοχή της κεντρικής Μακεδονίας, με αρνητικές θερμοκρασίες. Όσον αφορά την κατανάλωση έχω υπολογίσει περίπου στους 10τόνους την σεζόν για να ζεστάνει ένα σπίτι 300τμ. Δεν δουλεύει κάθε μέρα λόγω της άριστης μόνωσης του σπιτιού. Παρ' όλα αυτά αντιμετωπίζω κάποια θέματα που θεωρώ σοβαρά και δεν έχω βρει λύση εδώ και 2 χρόνια.

Α. Εαν ο λέβητας φτάσει τους 80β το σπίτι γίνεται σάουνα 30β και άνω, οπότε βάζω υγρά ξύλα για να μην ανεβάζει θερμοκρασία... (έχω 2 θερμοστάτες οι οποίοι δεν φαίνεται να λειτουργούνε)
Β. Στο μπόιλερ 200λιτρων δεν μπόρεσε ποτέ ο λέβητας να δώσει ζεστό νερό
Γ. Τα τρία πιο μακρινά και πιο μεγάλα σώματα από την μέση και κάτω είναι πάντα παγωμένα

Υπάρχει περίπτωση, μέσα σε όλα, να παίζει ρόλο η πίεση με την οποία έρχεται το νερό απο την ύδρευση στον λέβητα?(είναι 60μ. μακρυά απο το ρολόι και η πίεση του νερού σε εκείνο το σημείο του σπιτιού είναι χαμηλή).

Για όλα αυτά έχω ζητήσει βοήθεια σαφώς από τον αντιπρόσωπο, ο οποίος ρίχνει φταίξιμο σε αυτόν που μου έκανε τα υδραυλικά. Ο υδραυλικός σηκώνει τα χέρια και ο ηλεκτρολόγος δεν έχει ιδέα. Οπότε κανείς από τους 3 δεν μπορεί να βοηθήσει. Ήρθαν εγκατέστησαν και έμεινα εγώ να "παλεύω" με τις συνθήκες. :S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111085 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Vitoligno 100-S 40kW

Kamaris έγραψε: Για θέρμανση μίας ολόκληρης ημέρας, αρκούν δύο γεμίσματα, σε ημιορεινή περιοχή της κεντρικής Μακεδονίας, με αρνητικές θερμοκρασίες. Όσον αφορά την κατανάλωση έχω υπολογίσει περίπου στους 10τόνους την σεζόν για να ζεστάνει ένα σπίτι 300τμ. Δεν δουλεύει κάθε μέρα λόγω της άριστης μόνωσης του σπιτιού.
Α. Εαν ο λέβητας φτάσει τους 80β το σπίτι γίνεται σάουνα 30β και άνω, οπότε βάζω υγρά ξύλα για να μην ανεβάζει θερμοκρασία... (έχω 2 θερμοστάτες οι οποίοι δεν φαίνεται να λειτουργούνε)
Β. Στο μπόιλερ 200λιτρων δεν μπόρεσε ποτέ ο λέβητας να δώσει ζεστό νερό
Γ. Τα τρία πιο μακρινά και πιο μεγάλα σώματα από την μέση και κάτω είναι πάντα παγωμένα
Υπάρχει περίπτωση, μέσα σε όλα, να παίζει ρόλο η πίεση με την οποία έρχεται το νερό απο την ύδρευση στον λέβητα?(είναι 60μ. μακρυά απο το ρολόι και η πίεση του νερού σε εκείνο το σημείο του σπιτιού είναι χαμηλή).


Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα

Για την απομακρυσμένη θέση του ρολοϊού δεν έχει καμία σχέση παρα μόνο αν γενικότερα στην περιοχή σου είναι πολύ χαμηλή η πίεση του νερού (ρώτα τους γείτονες)...
Αυτόματος πληρώσεως λοιπόν για τα σώματα που δεν ζεσταίνουν...αυξησε την πίεση και δες αν βελτιώνεται η κατάσταση. Έχε κατα νού να μην αυξήσεις πολύ ώστε στις μέγιστες τιμές να μην ξεπεράσεις τα όρια.
Η συνδεσμολογία του μπόιλερ είναι στο λεβητοστάσιο? αν όχι και είναι στον τελευταίο όροφο σε σειρά με κανένα σώμα (δεν είναι και ότι καλύτερο) βλέπε παραπάνω το πρόβλημα.
Για συνδεσμολογία υπερθέρμανσης που μάλλον μπορείς να τσεκάρεις ή ρωτάς παρακάμπτεται ο όποιος θερμοστάτης.(ρώτα τον εγκαταστάτη αν έχει συνδέσει έτσι τις εντολές του πίνακα).
Έχεις δοχείο αδράνειας? Αν όχι, μπορείς να αποφύγεις τις συχνές υπερθερμάνσεις με την τοποθέτηση ενος με ικανή χωρητικότητα για τον λέβητά σου.
H προηγούμενη κατανάλωση σε πετρέλαιο για σύγκριση?
Αν μπορείς ανέβασε μερικές φωτογραφίες.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ