Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87825 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

sot.p έγραψε:

mpampis έγραψε: Καλημέρα Γιάννη. Για να κάνει σε μένα υπερθέρμανη πρέπει να κλείσω τους θερμοστάτες για ώρες για να ζεσταθεί και το δοχείο στους 88β και να κάνει αποθέρμανση.Πρέπει να περιμένω να ζέστάνει λίγο ο καιρός για να το δω αν δουλεύει. Χθες τον καθάρισα και τα τούμπο έχουν πιάσει υπολήματα πετρώδη, τα περασα με την βούρτσα 4 φορές αλλά δεν φεύγουν με τίποτα, εσένα είναι καθαρά;

Μπάμπη και σε μένα έτσι ακριβώς είναι και σίγουρα αυτό το πράμα δεν φεύγει με την βούρτσα.


Έχεις καμιά ιδέα πώς θα το καθαρίσουμε; Μιλάω για το τέλος σεζόν, τώρα έχει κρύο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87893 από γιαννης δελτα
Απαντήθηκε από γιαννης δελτα στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mpampis έγραψε:

sot.p έγραψε:

mpampis έγραψε: Καλημέρα Γιάννη. Για να κάνει σε μένα υπερθέρμανη πρέπει να κλείσω τους θερμοστάτες για ώρες για να ζεσταθεί και το δοχείο στους 88β και να κάνει αποθέρμανση.Πρέπει να περιμένω να ζέστάνει λίγο ο καιρός για να το δω αν δουλεύει. Χθες τον καθάρισα και τα τούμπο έχουν πιάσει υπολήματα πετρώδη, τα περασα με την βούρτσα 4 φορές αλλά δεν φεύγουν με τίποτα, εσένα είναι καθαρά;

Μπάμπη και σε μένα έτσι ακριβώς είναι και σίγουρα αυτό το πράμα δεν φεύγει με την βούρτσα.


Έχεις καμιά ιδέα πώς θα το καθαρίσουμε; Μιλάω για το τέλος σεζόν, τώρα έχει κρύο.

Eχω μια βουρτσα συρματινη στρογγυλη σκληρη. Την αγορασα μαζι με την βουρτσα για τον καπνοδοχο τον οποιο καθαρισα πριν τα χριστουγεννα τελεια.Με αναμενο τον ανεμιστηρα του λεβητα εγω επανω στα κεραμιδια ολη η σκονη εφυγε εξω. Η βουρτσα για τα τουμπο ειναι ελαφρος πιο μεγαλη και πρεπει να την ΄'φαω' λιγο με τον τροχο για να περασει μεσα. Αν δεν κανει δουλεια αυτη δεν νομιζω μηχανικα να υπαρχει αλλος τροπος καθαρισμου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87940 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

γιαννης δελτα έγραψε:

mpampis έγραψε:

sot.p έγραψε:

mpampis έγραψε: Καλημέρα Γιάννη. Για να κάνει σε μένα υπερθέρμανη πρέπει να κλείσω τους θερμοστάτες για ώρες για να ζεσταθεί και το δοχείο στους 88β και να κάνει αποθέρμανση.Πρέπει να περιμένω να ζέστάνει λίγο ο καιρός για να το δω αν δουλεύει. Χθες τον καθάρισα και τα τούμπο έχουν πιάσει υπολήματα πετρώδη, τα περασα με την βούρτσα 4 φορές αλλά δεν φεύγουν με τίποτα, εσένα είναι καθαρά;

Μπάμπη και σε μένα έτσι ακριβώς είναι και σίγουρα αυτό το πράμα δεν φεύγει με την βούρτσα.


Έχεις καμιά ιδέα πώς θα το καθαρίσουμε; Μιλάω για το τέλος σεζόν, τώρα έχει κρύο.

Eχω μια βουρτσα συρματινη στρογγυλη σκληρη. Την αγορασα μαζι με την βουρτσα για τον καπνοδοχο τον οποιο καθαρισα πριν τα χριστουγεννα τελεια.Με αναμενο τον ανεμιστηρα του λεβητα εγω επανω στα κεραμιδια ολη η σκονη εφυγε εξω. Η βουρτσα για τα τουμπο ειναι ελαφρος πιο μεγαλη και πρεπει να την ΄'φαω' λιγο με τον τροχο για να περασει μεσα. Αν δεν κανει δουλεια αυτη δεν νομιζω μηχανικα να υπαρχει αλλος τροπος καθαρισμου.


Εγώ είμαι πλήρη εξοπλισμένος έχω μια 250mm για την καμινάδα, μία 200mm για το κομμάτι από τον λέβητα μέχρι την καμινάδα, και μια 50mm για τα τούμπο η οποία πάει σφιχτά για να τα ξύνει.Όπως λέει και ο φίλος μας ο sot.p με την βούρτσα δεν φεύγει το πουρί. Πάντος αν δω να χειροτερεύει του χρόνου θα φτιάξω καμιά πατέντα με τροχαδάκι αέρος.Για του χρόνου σκεύτομαι να πάρω μόνο δέντρο (δρυς) μήπως και με τον καιρό αλοιωθούν και γίνουν σκόνη, παιδιά μακριά από πεύκο και τσάμπα να σας το δώσουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89687 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Γιάννη από την ημέρα που άλλαξα την σύνδεση υπερθέρμανη τέλος.Σήμερα που ήταν ζεστός ο καιρός κράτησε 26 ώρες και χωρίς να το έχω γεμίσει μέχρι πάνω, το λεβητάκι δουλεύει πολύ καλά, το δοχείο δεν πέφτει κάτω από 70β. Γιάννη και πάλη ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που με βοήθησες να συνδέσω σωστά το λέβητα και να μην έχω το μυαλό μου συνέχεια αν θα κάνει υπερθέρμανση και ανοίξει η βαλβίδα για την ψύξει του λέβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89732 από konado
Απαντήθηκε από konado στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mpampis έγραψε: Γιάννη από την ημέρα που άλλαξα την σύνδεση υπερθέρμανη τέλος.Σήμερα που ήταν ζεστός ο καιρός κράτησε 26 ώρες και χωρίς να το έχω γεμίσει μέχρι πάνω, το λεβητάκι δουλεύει πολύ καλά, το δοχείο δεν πέφτει κάτω από 70β. Γιάννη και πάλη ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που με βοήθησες να συνδέσω σωστά το λέβητα και να μην έχω το μυαλό μου συνέχεια αν θα κάνει υπερθέρμανση και ανοίξει η βαλβίδα για την ψύξει του λέβητα.

ooo 26 ώρες!!!!!!!!!!!δε μου λες μπάμπη είναι εύκολη αυτη η σύνδεση???μπορώ να την κάνω μόνος?? κάτι λίγα σκαμπάζω..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89853 από γιαννης δελτα
Απαντήθηκε από γιαννης δελτα στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mpampis έγραψε: Γιάννη από την ημέρα που άλλαξα την σύνδεση υπερθέρμανη τέλος.Σήμερα που ήταν ζεστός ο καιρός κράτησε 26 ώρες και χωρίς να το έχω γεμίσει μέχρι πάνω, το λεβητάκι δουλεύει πολύ καλά, το δοχείο δεν πέφτει κάτω από 70β. Γιάννη και πάλη ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που με βοήθησες να συνδέσω σωστά το λέβητα και να μην έχω το μυαλό μου συνέχεια αν θα κάνει υπερθέρμανση και ανοίξει η βαλβίδα για την ψύξει του λέβητα.

Nα εισαι καλα Μπαμπη. Στη εκθεση γνωρισα τον Λευτερη εκει απο τα μερη σου σου εστειλα χαιρετισματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.116 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ