Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81078 από γιαννης δελτα
Απαντήθηκε από γιαννης δελτα στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mpampis έγραψε:

γιαννης δελτα έγραψε:

mpampis έγραψε: Γιάννη έχω και εγώ υδροστάτη στη μέση του δοχείου διπλό. Ο ένας δίνει εντολή στους κυκλοφοριτές όταν το δοχείο έχει ζεστό νερό για να ζεσταθούν οι ορόφοι και ο άλλος έτσι όπως τον έχει συνδέση ο ηλεκτρολόγος δεν κάνει τίποτε και τον έχω στο 0 βαθμούς.Με αυτόν μπορώ να κόψω τον κυκλοφοριτή αν τον συνδέσω όπως έχεις εσύ την ηλεκροβάνα.Αν δεν έχει φουλ ζεστό το δοχείο και πάρουν και οι τρείς κυκλοφοριτές των σπιτιών μαζί αδιάζει γρήγορα και μετά αργούν πολύ να ζεσταθούν οι ορόφοι.Για μένα η καλύτερη λύση θα ήταν να βρω ένα τρόπο να ανοίγει ο κυκλοφοριτής από ένα όροφο όταν η θερμοκρασία του λεβητα φτάνει στους 88β.

Τον λεβητα δεν τον σβηνεις καθολου? Γινεται και αυτο που λες να ανοιγει ενας οροφος στους 88β του λεβητα.


Κάθε σάββατο αδιάζω και την στάχτη από επάνω και τον ανάβω πάλη, δεν κρυώνει καθόλου, απο τον οκτώμβριο δεν έχει πέσει η θερμοκρασία κάτω από 65β.
Από την στιγμή που οι κυκλοφοριτές των σπιτιών πέρνουν εντολή από τον υδροστάτη του δοχείου πως γίνετε να ανοίξει κάπιος κυκλοφοριτής όταν θα φτάσει ο λέβητας 88β;

Μπαμπη αφου δεν σβηνει καθολου ο λεβητας σου εκμεταλευσου την δυνατοτητα του που σου δινει να ελεγχειτης υπερθεμανσης και στο λεβητα και στο δοχειο.Δωσε ρευμα στους κυκλοφοριτες απο το λεβητα απο της επαφες Χ3 5-6 και στους θεμοστατες Χ4 3-4. θα δουλευουν κανονικα οπως τωρα αλλα οταν ο λεβητας φτασει στους 88β θα ανοιγουν και οι 3 (θερμοστατες)ενω δεν θα θελει το σπιτη και θα σε κανουν αποφορτιση στο δοχειο και κατα συνεπεια στο λεβητα σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81143 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

γιαννης δελτα έγραψε:

mpampis έγραψε:

γιαννης δελτα έγραψε:

mpampis έγραψε: Γιάννη έχω και εγώ υδροστάτη στη μέση του δοχείου διπλό. Ο ένας δίνει εντολή στους κυκλοφοριτές όταν το δοχείο έχει ζεστό νερό για να ζεσταθούν οι ορόφοι και ο άλλος έτσι όπως τον έχει συνδέση ο ηλεκτρολόγος δεν κάνει τίποτε και τον έχω στο 0 βαθμούς.Με αυτόν μπορώ να κόψω τον κυκλοφοριτή αν τον συνδέσω όπως έχεις εσύ την ηλεκροβάνα.Αν δεν έχει φουλ ζεστό το δοχείο και πάρουν και οι τρείς κυκλοφοριτές των σπιτιών μαζί αδιάζει γρήγορα και μετά αργούν πολύ να ζεσταθούν οι ορόφοι.Για μένα η καλύτερη λύση θα ήταν να βρω ένα τρόπο να ανοίγει ο κυκλοφοριτής από ένα όροφο όταν η θερμοκρασία του λεβητα φτάνει στους 88β.

Τον λεβητα δεν τον σβηνεις καθολου? Γινεται και αυτο που λες να ανοιγει ενας οροφος στους 88β του λεβητα.


Κάθε σάββατο αδιάζω και την στάχτη από επάνω και τον ανάβω πάλη, δεν κρυώνει καθόλου, απο τον οκτώμβριο δεν έχει πέσει η θερμοκρασία κάτω από 65β.
Από την στιγμή που οι κυκλοφοριτές των σπιτιών πέρνουν εντολή από τον υδροστάτη του δοχείου πως γίνετε να ανοίξει κάπιος κυκλοφοριτής όταν θα φτάσει ο λέβητας 88β;

Μπαμπη αφου δεν σβηνει καθολου ο λεβητας σου εκμεταλευσου την δυνατοτητα του που σου δινει να ελεγχειτης υπερθεμανσης και στο λεβητα και στο δοχειο.Δωσε ρευμα στους κυκλοφοριτες απο το λεβητα απο της επαφες Χ3 5-6 και στους θεμοστατες Χ4 3-4. θα δουλευουν κανονικα οπως τωρα αλλα οταν ο λεβητας φτασει στους 88β θα ανοιγουν και οι 3 (θερμοστατες)ενω δεν θα θελει το σπιτη και θα σε κανουν αποφορτιση στο δοχειο και κατα συνεπεια στο λεβητα σου.


Γιάννη έχω την εντύπωση ότι τα είχα συνδεμένα έτσι στην αρχή και όταν το οκτώμβριο έσβηνε ο λέβητας και το δοχείο είχε 60β μόλις έπεφτε το νερό στο λέβητα κάτω από τους 58β σταματούσαν οι κυκλοφοριτές και δεν μπορούσα να εκμεταλευτώ το δοχείο. Γι' αυτό έβαλα τους υδροστάτες στο δοχείο.Είναι λίγο μπέρδεμα η κατάσταση. Πάντος σε ευχαριστώ πολύ.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by mpampis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81177 από γιαννης δελτα
Απαντήθηκε από γιαννης δελτα στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mpampis έγραψε:

γιαννης δελτα έγραψε:

mpampis έγραψε:

γιαννης δελτα έγραψε:

mpampis έγραψε: Γιάννη έχω και εγώ υδροστάτη στη μέση του δοχείου διπλό. Ο ένας δίνει εντολή στους κυκλοφοριτές όταν το δοχείο έχει ζεστό νερό για να ζεσταθούν οι ορόφοι και ο άλλος έτσι όπως τον έχει συνδέση ο ηλεκτρολόγος δεν κάνει τίποτε και τον έχω στο 0 βαθμούς.Με αυτόν μπορώ να κόψω τον κυκλοφοριτή αν τον συνδέσω όπως έχεις εσύ την ηλεκροβάνα.Αν δεν έχει φουλ ζεστό το δοχείο και πάρουν και οι τρείς κυκλοφοριτές των σπιτιών μαζί αδιάζει γρήγορα και μετά αργούν πολύ να ζεσταθούν οι ορόφοι.Για μένα η καλύτερη λύση θα ήταν να βρω ένα τρόπο να ανοίγει ο κυκλοφοριτής από ένα όροφο όταν η θερμοκρασία του λεβητα φτάνει στους 88β.

Τον λεβητα δεν τον σβηνεις καθολου? Γινεται και αυτο που λες να ανοιγει ενας οροφος στους 88β του λεβητα.


Κάθε σάββατο αδιάζω και την στάχτη από επάνω και τον ανάβω πάλη, δεν κρυώνει καθόλου, απο τον οκτώμβριο δεν έχει πέσει η θερμοκρασία κάτω από 65β.
Από την στιγμή που οι κυκλοφοριτές των σπιτιών πέρνουν εντολή από τον υδροστάτη του δοχείου πως γίνετε να ανοίξει κάπιος κυκλοφοριτής όταν θα φτάσει ο λέβητας 88β;

Μπαμπη αφου δεν σβηνει καθολου ο λεβητας σου εκμεταλευσου την δυνατοτητα του που σου δινει να ελεγχειτης υπερθεμανσης και στο λεβητα και στο δοχειο.Δωσε ρευμα στους κυκλοφοριτες απο το λεβητα απο της επαφες Χ3 5-6 και στους θεμοστατες Χ4 3-4. θα δουλευουν κανονικα οπως τωρα αλλα οταν ο λεβητας φτασει στους 88β θα ανοιγουν και οι 3 (θερμοστατες)ενω δεν θα θελει το σπιτη και θα σε κανουν αποφορτιση στο δοχειο και κατα συνεπεια στο λεβητα σου.


Γιάννη έχω την εντύπωση ότι τα είχα συνδεμένα έτσι στην αρχή και όταν το οκτώμβριο έσβηνε ο λέβητας και το δοχείο είχε 60β μόλις έπεφτε το νερό στο λέβητα κάτω από τους 58β σταματούσαν οι κυκλοφοριτές και δεν μπορούσα να εκμεταλευτώ το δοχείο. Γι' αυτό έβαλα τους υδροστάτες στο δοχείο.Είναι λίγο μπέρδεμα η κατάσταση. Πάντος σε ευχαριστώ πολύ.

Ο.Κ. Παντως πρεπει να βρεις μια λυση με την υπερθεμανση γιατι ειναι σοβαρο το θεμα και τωρα που θα μαλακωση ο καιρος θα εχεις προβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81268 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Πήρα τον ηλεκρολόγο τηλέφωνο το απόγευμα και δεν το σήκωνε (Σάββατο απόγευμα τρέλος είναι να το σηκώσει) θα τον πάρω και αύριο και θα του πώ τη συμβαίνει και αν μπορούμε να κάνουμε την αρχική σύνδεση ώστε να κάνει αποθέρμανση ο λέβητας στους 88β και παράλληλα να μην κόβει τους κυκλοφοριτές στους 58β αλλά όταν αδιάσει το δοχείο.Θα σαν ενημερώσω μόλις βρω λύση. Γιάννη και πάλη ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81600 από γιαννης δελτα
Απαντήθηκε από γιαννης δελτα στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mpampis έγραψε: Πήρα τον ηλεκρολόγο τηλέφωνο το απόγευμα και δεν το σήκωνε (Σάββατο απόγευμα τρέλος είναι να το σηκώσει) θα τον πάρω και αύριο και θα του πώ τη συμβαίνει και αν μπορούμε να κάνουμε την αρχική σύνδεση ώστε να κάνει αποθέρμανση ο λέβητας στους 88β και παράλληλα να μην κόβει τους κυκλοφοριτές στους 58β αλλά όταν αδιάσει το δοχείο.Θα σαν ενημερώσω μόλις βρω λύση. Γιάννη και πάλη ευχαριστώ.

Μπαμπη εγω πιστευω οτι η αρχικη συνδεση που ειχες ηταν η σωστη. Δεν ειναι καλο το δοχειο να κρυωνη εντελως και μετα να αργη ο λεβητας να ανεβαση θερμοκρασια. Απλως ανεβασε λιγο της επιστροφες ετσι ωστε να αργη να πεσει απο τους 60β η θερμοκρασια στο λεβητα. Στο δοχειο ας εχεις 60β.μολις βαλεις ξυλα θα ανεβει η θερμοκρασια στο δοχειο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81783 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Γιάννη όταν είχα την πρώτη σύνδεση δεν είχα τον υδροστάτη στο δοχείο και την εντολή την έδινε ο λέβητας στους κυκλοφοριτές όταν έπεφτε το νερό στους 58β. Τώρα που έβαλα τον υδροστάτη στο μπάφερ και βάλουμε την σωστή σύνδεση (όπως λέει το μανιουαλ)μήπως μπορώ να ρυθμίσω την θερμοκρασία που θα σταματάνε οι κυκλοφοριτές από τον υδροστάτη, δλδ να έπιλέγω εγώ ανάλογα με τα νερά του μπάφερ πότε να σταματάνε οι κυκλοφοριτές.Μίλησα με τον ηλεκρολόγο και μου είπε πως μέσα στην εβδομάδα θα' ρθει για να αλλάξουμε την σύνδεση.Φίλε Γιάννη συγνώμη αν σε ζάλισα αλλά προσπαθώ να βρώ μια λύση να αποφύγω την υπερθέρμανση(έρχετε και καλοκαίρι σιγά - σιγά) αλλά και να μπορώ να εκμεταλευτώ και τα ζεστά νερά του μπάφερ.Την Άνοιξη που θα έχει ζέστα, αν έχω 2000λ νερό στους 55-60β θα μπορώ το βράδυ να σπάω το κρύο μέσα στο σπίτι χωρίς να ανάψω το λέβητα, συμφωνείς;
Το μπάφερ αργή να ανεβάση θερμοκρασία ιδίος όταν τραβάνε νερό και τα σπίτια, ο λέβητας ανεβάζει αμέσως στους 75β που τον έχω ρυθμίση και μετά κόβει ο ανεμιστήρας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ