Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99854 από AngelsGR
Απαντήθηκε από AngelsGR στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!

Genesis έγραψε: Βεβαίως και θα μπορούσες.
Μιλάμε για ένα αυτόνομο σύστημα με φωτοβολταϊκά το οποίο όμως θα περιέχει έναν καλό inverter-charger.
Το σύστημα δίνει προτεραιότητα στην ενέργεια της μπαταρίας και μπορούμε να ορίσουμε ένα ελάχιστο όριο της τάσης της μπαταρίας κάτω από το οποίο θα συνδέεται αυτόματα με την παροχή της ΔΕΗ ώστε να κάνει επαναφόρτιση.
Η φόρτιση θα γίνεται επίσης μέχρι ένα προκαθορισμένο μέγιστο όριο τάσης οπότε το σύστημα θα αποσυνδέεται από την παροχή και θα λειτουργεί και πάλι ως αυτόνομο.


αν καταλαβα καλα, η ΔΕΗ θα μου φορτιζει τις μπαταριες και το σπιτι θα περνει ρευμα μονο απο τις μπαταριες?? Αν ειναι ετσι, δεν ξερω κατα ποσο συμφερει. Γιατι εγω θελω να ξεκινησω με κατι μικρο και να το επεκτεινω σιγα σιγα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99975 από hunters1977
Απαντήθηκε από hunters1977 στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!
1. Δεν εχω τριφασικο ρολοι αλλα και τριφασικο να εχεις με εναν ινβερτερ και οχι 3 παλι συνψηφιζονται.

2. Συνηθως τα πιο πολλα ινβερτερ οταν βρουν τρυπα στο δικτυο κοβουν μονα τους. Αν μια φορα σπασει ο διαολος το ποδι του ομως? Για αυτο το λογο βαζεις ενα ρελε στην φαση εξοδου του ινβερτερ το οποιο οπλιζει απο τερματικο διακοπτη η απευθειας.

3. Ειναι ασημφορο να εχεις και μπαταριες και δεη ταυτοχρονα.

Συγνωμη για την καθυστερηση αλλα ειναι εποχιακη η δουλεια μου
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": man-kir

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100003 από Genesis
Απαντήθηκε από Genesis στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!

AngelsGR έγραψε: αν καταλαβα καλα, η ΔΕΗ θα μου φορτιζει τις μπαταριες και το σπιτι θα περνει ρευμα μονο απο τις μπαταριες?? Αν ειναι ετσι, δεν ξερω κατα ποσο συμφερει. Γιατι εγω θελω να ξεκινησω με κατι μικρο και να το επεκτεινω σιγα σιγα


Το σύστημα θα χρησιμοποιεί την ενέργεια των μπαταριών όσο οι μπαταρίες είναι φορτισμένες πάνω από κάποιο όριο. Ανάλογα με την κατανάλωση και με την παραγωγή ενέργειας που θα έχεις από τα Φ/Β, όταν το "ισοζύγιο ενέργειας" είναι θετικό (δηλαδή η παραγόμενη ενέργεια από τα Φ/Β είναι περισσότερη από την καταναλισκόμενη), το σύστημα θα λειτουργεί συνεχώς ως "αυτόνομο" αφού οι μπαταρίες θα είναι φορτισμένες και δεν θα χρειάζεται να συνδεθεί με την παροχή της ΔΕΗ.
Όταν το "ισοζύγιο ενέργειας" είναι αρνητικό (δηλαδή η κατανάλωση είναι μεγαλύτερη από την παραγωγή των Φ/Β), μοιραία οι μπαταρίες θα εκφορτίζονται.
Όταν θα φτάσουν το όριο που έχουμε ορίσει το σύστημα θα συνδεθεί με την παροχή της ΔΕΗ και θα φορτίσει τις μπαταρίες μέχρι του ορίου που επίσης ορίζουμε εμείς, οπότε θα αποσυνδεθεί και θα συνεχίσει να λειτουργεί ως αυτόνομο.
Επί της ουσίας, η ΔΕΗ παίζει τον ρόλο της γεννήτριας και κάνει υποβοήθηση μόνο όταν χρειάζεται.

Ένα επιπλέον πλεονέκτημα που έχουν αυτά τα συστήματα είναι ότι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος τα φορτία που έχουμε επιλέξει να τροφοδοτούνται μέσω του συστήματος, τροφοδοτούνται αδιαλείπτως. Για κάποιες περιοχές της χώρας που οι διακοπές ρεύματος είναι συχνές και καμιά φορά πολύωρες, είναι σημαντικό πλεονέκτημα.

Πριν από μερικά χρόνια θα λέγαμε στα σίγουρα ότι ένα τέτοιο σύστημα δεν "στέκει" οικονομικά αφού με το τότε κόστος των Φ/Β η απόσβεσή του ήταν πολύ μακροχρόνια.
Με τις σημερινές τιμές του εξοπλισμού αλλά και με την συνεχή αύξηση του κόστους της ενέργειας που αγοράζουμε από την ΔΕΗ τα πράγματα έχουν αλλάξει...και μάλλον θα αλλάξουν κι άλλο υπέρ του συστήματος.
Έχετε υπόψη ότι για τα σπίτια που έχουν σχετικά μεγάλες καταναλώσεις και ένα ποσοστό αυτής χρεώνεται στις ακριβές κλίμακες της ΔΕΗ, η εξοικονόμηση που επιτυγχάνει το σύστημα θα πρέπει να υπολογίζεται βάσει της υψηλής κλίμακας χρέωσης και όχι της χαμηλής.
Επίσης, ο υπολογισμός θα πρέπει να γίνεται για χρονικό βάθος ίσο με το χρόνο ωφέλιμης ζωής του συστήματος (που συνήθως ορίζεται από την ποιότητα των μπαταριών). Για καλή ποιότητα μπαταριών πρέπει να υπολογίζουμε πάνω από 10 χρόνια ωφέλιμη διάρκεια ζωής.
Τελικά νομίζω ότι δεν υπάρχει κανόνας και κάθε περίπτωση θα πρέπει να μελετάται ξεχωριστά.

Επίσης, ένα τέτοιο σύστημα, εφόσον υλοποιηθεί σωστά και με κατάλληλο εξοπλισμό, μπορεί να έχει αρχικά μικρό μέγεθος και να επεκτείνεται σταδιακά αναλαμβάνοντας όλο και περισσότερα φορτία (και ποσοστό κατανάλωσης) του σπιτιού, μέχρι - αν θέλουμε - να φτάσουμε στην πλήρη αυτονόμηση.
Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει απλώς να υπάρχει η δυνατότητα εγκατάστασης μιας γεννήτριας (μικρής ή μεγάλης, εξαρτάται από την κατανάλωση του σπιτιού) η οποία θα είναι η εφεδρεία του συστήματος για τα πολύ δύσκολα.

Υπάρχουν ήδη αρκετά τέτοια συστήματα εγκατεστημένα και οι ιδιοκτήτες τους νοιώθουν όλο και πιο δικαιωμένοι για την επιλογή τους τα τελευταία χρόνια.

Σχετικά με τα inverter διασύνδεσης με το δίκτυο, ΟΛΑ τα πιστοποιημένα από τον διαχειριστή του δικτύου μηχανήματα, έχουν ενσωματωμένη προστασία "αντινησιδοποίησης" όπως λέγεται.
Το μηχάνημα σταματά αμέσως να τροφοδοτεί το δίκτυο όταν υπάρξει διακοπή ρεύματος για λόγους ασφαλείας.
Όταν επανέλθει το δίκτυο, πάλι για λόγους ασφαλείας, το μηχάνημα συνδέεται μετά από 3 λεπτά.
Τα inverter τύπου "κινέζικο με 100 ευρώ" είναι τουλάχιστον επικίνδυνα κατά την άποψή μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100127 από man-kir
Απαντήθηκε από man-kir στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!

hunters1977 έγραψε: 1. Δεν εχω τριφασικο ρολοι αλλα και τριφασικο να εχεις με εναν ινβερτερ και οχι 3 παλι συνψηφιζονται.

2. Συνηθως τα πιο πολλα ινβερτερ οταν βρουν τρυπα στο δικτυο κοβουν μονα τους. Αν μια φορα σπασει ο διαολος το ποδι του ομως? Για αυτο το λογο βαζεις ενα ρελε στην φαση εξοδου του ινβερτερ το οποιο οπλιζει απο τερματικο διακοπτη η απευθειας.

3. Ειναι ασημφορο να εχεις και μπαταριες και δεη ταυτοχρονα.

Συγνωμη για την καθυστερηση αλλα ειναι εποχιακη η δουλεια μου


καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση σου
Θελω να σε ρωτησω για το ρελε που αναφερεις παραπανω. Το ρελε αυτο οταν εχει διακοπη απο τη ΔΕΗ πως θα κοψει αφου θα εχει το ρευμα απο τον ινβερτερ; Θελω να πω ειναι σαν να λειτουργει μια αυτοσυγκρατηση που λενε στους αυτοματισμους, σωστα;
Αν αυτο που λεω ισχυει τοτε ειναι δυσκολο να κανεις την διακοπη εσυ αν κατι δεν λειτουρησει σωστα απο μεριας ινβερτερ. (εκτος αν κοψει απο υπερφορτωση αφου ολη η καταναλωση του σπιτιου θα πεσει στο μικρο ινβερτερ την στιγμη εκεινη αφου δεν θα εχει ρευμα απο τι δικτυο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100130 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!
μπορεις να το κανεις με επιτηρητη τασης ο οποιος θα φροντισεις να "βλεπει" μονο το ρευμα του δικτυου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100133 από man-kir
Απαντήθηκε από man-kir στο θέμα Φωτοβολταϊκά στην πρίζα!
μα πως μπορω να "ξεχωρισω" το ρευμα σε ενα συνδεδεμενω συστημα οταν ολα λειτουργουν μαζι;
το εναλλασομενο δεν εχει φορά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ