Αντιανεμικό καπέλο

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177331 από Καλαμαρης
Απαντήθηκε από Καλαμαρης στο θέμα Αντιανεμικό καπέλο
Αυτα που με ρωτάς δεν τα ξέρω για να σου πω λεπτομέρειες. Την καμινάδα σκοπεύω να την κατεβάσω το σαββατοκύριακο και θα σου πω διάμετρο. Από εκεί και πέρα για ρυθμίσεις και θερμοκρασία στα καυσαέρια δεν γνωρίζω τις τιμές. Ο λέβητας είναι progetto pellets nexia, και αυτό που είδα εγώ είναι γύρω από τα τούμπα συσσυρευμενη στάχτη χωρις να μπορώ να κρινω αν είναι φυσιολογικό ή όχι. Επιπλέον όταν έβγαλα τον πάτο της καμινάδας έπεσε κάτω αρκετή στάχτη χωρίς να κάνω κάτι. Όλα αυτά δεν τα έκανα για να κάνω τον μάγκα αλλά όταν μου έκανε την τελευταία αναστροφή φλόγας ο λέβητας, δεν ήταν διαθέσιμος ο τεχνικός που μου είχαν συστήσει και το σπίτι πάγωνε. Οπότε έκανα ένα καθαρισμό εσωτερικά - όχι στην καμινάδα - με ότι εργαλεία είχα διαθέσιμα για να δοκιμάσω να τον δουλέψω με προσοχή μέχρι να τον δει κάποιος επαγγελματίας.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177332 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Αντιανεμικό καπέλο
Λογικό να μαζεύει στάχτη γύρω από τα τούμπα. Οσο δουλεύει ο λέβητας η στάχτη επικάθεται γύρω από τα τούμπα ,ειδικά στο πάνω σημείο του λέβητα. Μιλάω για τους λέβητες με κάθετη φλόγα όπως ο δικός σου. Περίεργο αυτό με την αναστροφή φλόγας καθώς ο λέβητας σου έχει μοτέρ καυσαερίων και δεν θα έπρεπε να συμβεί κάτι τέτοιο. Μήπως με τα χρόνια η σφράγιση του λέβητα έχει πάει περίπατο. Έλεγξε για αρχή κορδόνια πόρτας, σφράγιση στα κρυφά  πορτάκια, κορδόνια σε καπάκια, σιλικόνη που σφραγίζει το μοτερ καυσαερίων και ότι άλλο σφραγίζει τον λέβητα. Και η διαδρομή της καμινάδας θα πρέπει να είναι καθαρή και χωρίς εμπόδια. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177333 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Αντιανεμικό καπέλο
Υπάρχουν διάφοροι τύποι αντιανεμεικων καπέλων αν δεις στο σκρουτζ.ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΙΚΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ.ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝ ΣΦΡΑΓΙΖΕΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΚΟΡΔΟΝΙΑ ΔΕΣ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΣΤΟ ΦΟΥΛ ΤΙΣ ΠΙΑΝΕΙ ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΟΡΙΖΕΙΣ??ΑΝ ΧΑΜΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΙΑΝΕΙ ??ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΠΗΝΙΑ ΣΤΑ ΜΟΤΕΡ ΧΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΙΣΧΥ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΩΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ  ΚΑΙ ""ΠΕΦΤΟΥΝ"" ΚΑΘΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΑ ΣΤΑ ΜΟΤΕΡ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΛΑ!!ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΡΚΕΤΑ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177334 από Καλαμαρης
Απαντήθηκε από Καλαμαρης στο θέμα Αντιανεμικό καπέλο
Η αλήθεια είναι ότι τα κορδόνια είχα στο μυαλό μου να τα αλλάξω γιατί βλέπω πλέον καπνό μέσα στην αποθήκη που τον έχω, και καπνίλες εξωτερικά πάνω στο σώμα του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177335 από Καλαμαρης
Απαντήθηκε από Καλαμαρης στο θέμα Αντιανεμικό καπέλο
Κώστα έχουμε ξαναμιλήσει στο παρελθόν για τον λέβητα μου και τα προβλήματα με την αναστροφή φλόγας. Προγραματιζω να βάλω και Κεραμεικό αναπτήρα για να ησυχάσω από εκεί. Προς το παρόν θα αρχίσω με ένα καλό καθάρισμα εσωτερικά. Για τα υπόλοιπα θα πρέπει να βρω κάποιο άνθρωπο από Αθήνα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177336 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Αντιανεμικό καπέλο

Αυτα που με ρωτάς δεν τα ξέρω για να σου πω λεπτομέρειες. Την καμινάδα σκοπεύω να την κατεβάσω το σαββατοκύριακο και θα σου πω διάμετρο. Από εκεί και πέρα για ρυθμίσεις και θερμοκρασία στα καυσαέρια δεν γνωρίζω τις τιμές. Ο λέβητας είναι progetto pellets nexia, και αυτό που είδα εγώ είναι γύρω από τα τούμπα συσσυρευμενη στάχτη χωρις να μπορώ να κρινω αν είναι φυσιολογικό ή όχι. Επιπλέον όταν έβγαλα τον πάτο της καμινάδας έπεσε κάτω αρκετή στάχτη χωρίς να κάνω κάτι. Όλα αυτά δεν τα έκανα για να κάνω τον μάγκα αλλά όταν μου έκανε την τελευταία αναστροφή φλόγας ο λέβητας, δεν ήταν διαθέσιμος ο τεχνικός που μου είχαν συστήσει και το σπίτι πάγωνε. Οπότε έκανα ένα καθαρισμό εσωτερικά - όχι στην καμινάδα - με ότι εργαλεία είχα διαθέσιμα για να δοκιμάσω να τον δουλέψω με προσοχή μέχρι να τον δει κάποιος επαγγελματίας.
Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά φαίνεται ότι δεν καθαρίζεις το λέβητά σου ως όφειλες. Τη στάχτη από την τάπα καθαρισμού της καμινάδας εσύ οφείλεις να την καθαρίζεις. Το ίδιο και τα τούμπο και το συρτάρι της στάχτης. Οι λέβητες πέλλετ δεν είναι set and forget δυστυχώς. Για να συνεχίσει να αποδίδει και να δουλεύει σωστά, θα πρέπει να ορίσεις ένα διάστημα, πχ. κάθε 300-500 κιλά πέλλετ, που θα τον ανοίγεις και θα καθαρίζεις τη στάχτη από τα τούμπο και από την καμινάδα. Εξοπλίσου με τουμπόβουρτσα, ξύστρα και σκούπα στάχτης. Και μια μάσκα FFP2.

Αυτό δε σημαίνει ότι θέλει καθάρισμα η καμινάδα με βούρτσα στα τοιχώματα, αλλά από την υπερβολική ποσότητα στάχτης μπορεί να βουλώσουν οι διαδρομές καυσαερίων και να έχεις αναστροφή. Να ξεκαθαρίσουμε ότι είναι άλλο οι επικαθίσεις από κρεόζωτο και πίσσα στα τοιχώματα της καμινάδας και άλλο η στάχτη στον πάτο του ταφ καθαρισμού. Νόμιζα μιλούσες για το πρώτο στα προηγούμενα μηνύματα.
Last edit: 1 Χρόνος 7 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ