Αντιανεμικό καπέλο

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177337 από Καλαμαρης
Απαντήθηκε από Καλαμαρης στο θέμα Αντιανεμικό καπέλο
Το δοχείο που γίνεται η καύση του πελλετ το καθαρίζω 2-3 φορές την βδομάδα με σκούπα στάχτης. Τα τούμπα και την καμιναδα δεν γνώριζα ότι έπρεπε να τα κάνω και εγώ αυτά στην μέση του χειμώνα. Εμένα προσωπικά δεν μου είναι κόπος. Όπως είπα δεν γνωρίζω και πόση στάχτη είναι αρκετή για να δημιουργήσει πρόβλημα στο λέβητα μου. Το μόνο μέτρο σύγκρισης που έχω για να κρίνω αν έχει καθαριστεί σωστά ο λέβητας μου είναι το ποιες εργασίες είδα να γίνονται από τους 2 τεχνικούς που έχω φέρει αυτά τα χρόνια για το λέβητα. Χωρίς να είμαι συνέχεια πάνω από το κεφάλι τους ενώ δούλευαν - για να μην ενοχλώ τους ανθρώπους - εν τούτοις παρατήρησα ότι ο πρώτος τεχνικός έτρωγε 4-5 ώρες στο λέβητα και κατέβασε την καμινάδα για καθάρισμα, ενώ ο επόμενος από οτι κατάλαβα ασχολήθηκε με λιγότερα πράγματα. Και οι αναστροφες φλόγας συνέβησαν με τον 2ο τεχνικό. Όπως και να έχει με έχει θορυβησει αυτό γιατί λόγω δουλειάς λείπω τακτικά από το σπίτι και μένει πίσω η οικογένεια μου που φυσιολογικά δεν μπορεί να ξέρει από λέβητες. Ευτυχώς και τις 2 φορές που έκανε αναστροφή ήμουν σπίτι μέσα στο χώρο του λέβητα και μπόρεσα να επέμβω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177338 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Αντιανεμικό καπέλο
Καλά το κατάλαβα λοιπόν. Όσο πιο συχνά μπορείς θα πρέπει να βγάζεις τα ελατήρια (επιβραδυντές) που υπάρχουν μέσα στα τούμπο και να τινάζεις τη στάχτη. Αν έχουν μοχλό για καθάρισμα, μπορείς να χρησιμοποιείς το μοχλό. Ειδάλλως μπορείς να αγοράσεις τουμπόβουρτσα σωστής διατομής και να τα καθαρίζεις χειροκίνητα ή με τη βοήθεια ενός δράπανου. Αν φράξουν αυτά από τη στάχτη, είναι λογικό να μην τραβάει η καμινάδα. Αν έχεις κάθετα τούμπα, κατά πάσα πιθανότητα μετά από αυτά θα υπάρχει οριζόντιο τμήμα που οδηγεί στο ταφ της καμινάδας, που θέλει κι αυτό καθάρισμα. Μπορείς να ρουφάς τη στάχτη με μια σκούπα στάχτης. Την ίδια στιγμή θα βγάζεις και την τάπα καθαρισμού από τον πάτο της καμινάδας και θα αδειάζεις ό,τι στάχτη έχει μαζευτεί. Την ίδια την καμινάδα δε χρειάζεται να την κατεβάζεις, μπορείς να πάρεις πλαστικά κοντάρια και να τα ενώσεις και να καθαρίζεις από κάτω προς τα πάνω εύκολα μια-δυο φορές το χρόνο, αφού όπως είπες είναι ίσια. Στο τέλος, θα αφαιρείς το συρτάρι συλλογής της στάχτης και θα μαζεύεις ό,τι ψιλά έμειναν με τη σκούπα. Αν τα κάνεις αυτά τακτικά, ο τεχνικός στην ουσία θα σου είναι άχρηστος, μόνο για καμιά βλάβη θα χρειαστεί να τον φωνάζεις. Ωστόσο θα πρέπει κάποια στιγμή να μετρήσεις τα καυσαέρια όταν θα έχει ζεσταθεί ο λέβητας και θα δουλεύει στο φουλ, για να σιγουρευτείς ότι δε στέλνεις όλη τη ζέστη στην καμινάδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177339 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Αντιανεμικό καπέλο
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!! ΕΠΕΙΔΗ Ο ΛΕΒΗΤΑΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙΣ PROGETTO (ΔΙΟΡΘΩΣΕ ΜΕ) ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΤΕΡ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΜΕ JAPAN ΚΕΡΑΜΕΙΚΗ(ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΙ CHINA)ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΕΚΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΚΑΜΙΝΑΔΩΝ ΚΑΙ ΣΥΣΚΕΥΗΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΣΥΧΝΑ ΑΘΗΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΛΑΤΕΣ!!ΠΑΡΕ ΜΕ ΤΗΛ 6942065727 ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΤΟ ΤΗΛ ΤΟΥ
Last edit: 1 Χρόνος 7 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177340 από Καλαμαρης
Απαντήθηκε από Καλαμαρης στο θέμα Αντιανεμικό καπέλο
Θα τα κάνω αυτά το αμέσως επόμενο διάστημα. Τα τούμπα έχουν κάθετα σίδερα σε σχημα σπιράλ τα οποία κουνιούνται από ένα μοχλό εξωτερικά του λέβητα και τον χρησιμοποιώ πριν από κάθε καθάρισμα τις στάχτης από ο δοχείο στάχτης. Το ένα σίδερο μου το αφαίρεσε ο τελευταίος τεχνικός γιατί έχει στραβώσει ελαφρά και μαγκωνει μέσα στο τούμπο. Θα προσπαθήσω να το ισιώσω με κάποιο τρόπο. Τα κορδόνια για να αλλαχθούν χρειάζονται σιλικόνη θερμοκρασίας για να κάτσουν σωστά στα αυλάκια τους;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177348 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Αντιανεμικό καπέλο
Οπως είπαν και οι παραπάνω συμφορουμίτες. Καθάρισμα, κορδόνια, μοτέρ καυσαερίων, καμινάδα. Το καθάρισμα στα σπλάχνα του λέβητα θα πρέπει να το κάνεις εσύ αν θέλεις να έχεις απόδοση και οικονομία στο πέλλετ. Θα πρέπει να καθαρίζεις παραπάνω από μία φορά μέσα στη σεζόν.Μην σου πω μία φορά το μήνα ανάλογα τον καιρό και την κατανάλωση βέβαια. Τον ετήσιο καθαρισμό μπορείς να τον αναθέσεις σε τεχνικό (εκτός και αν είσαι εξοικιωμένος με τον λέβητα και το κάνεις εσύ)
Εγώ για παράδειγμα γενικό καθάρισμα ( εκτός καμινάδας) κάνω μετά από καύση 45-55 σακιά περίπου. Ετσι δουλεύει πάντα σε χαμηλές θερμοκρασίες καυσαερίων άρα απόδοση και οικονομία. Και μία φορά στο τέλος της σεζόν λύσιμο τα πάντα και καθαρισμό καμινάδας.
Πυράντοχη σιλικόνη χρειάζεσαι και τη σωστή διάσταση του υαλοκόρδονου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177352 από Καλαμαρης
Απαντήθηκε από Καλαμαρης στο θέμα Αντιανεμικό καπέλο
Κατάλαβα, πάνω κάτω και εγώ αυτά είχα στο μυαλό μου - εξαίρεση το μοτέρ καυσαερίων. Στην Αθήνα που μπορώ να απευθυνθώ για ανταλλακτικά και αναλώσιμα για τον λέβητα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ