ERATO MARIO ME ΚΑΥΣΤΗΡΑ GP25+ 2Ης ΓΕΝΙΑΣ

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #176293 από rendouan
Απαντήθηκε από rendouan στο θέμα ERATO MARIO ME ΚΑΥΣΤΗΡΑ GP25+ 2Ης ΓΕΝΙΑΣ
Καλημέρα σε όλους τους συμφορουμίτες. Η εξελιξη της ιστορίας και πιθανη βοήθεια σε οποιον αλλο τυγχανει να εχει τον συγκεκριμένο λέβητα. 1ο)Παρέλαβα από την εταιρεία στην Βουλγαρία καινούργια πλακέτα με κοστος 220 και 18 ευρω μεταφορικά και ήρθε σε 4 μέρες!
2ο) Με μικρό κόστος (δεν μου αναφέρθηκε η εταιρεία αναλαμβανει επιδιόρθωση πλακέτας) Θέωρησα ότι με τα πηγαινέλα και πιθανή επιδιόρθωση (πχ κεντρικό τσιπάκι πλακέτας  70 ευρώ) μαλλόν δεν με συμφερει και θα έχω την παλια ως μπακ απ.
Το ενδιαφέρον κομμάτι της ιστορίας
Όταν έβαλα πάνω την πλακέτα την φωτογράφησα λεπτομερώς πριν και θέλω να γράψω τα εξής : Κυριοκεκτικά χειρουργικές μικροκινήσεις στροφές στο ποτενσιόμετρο της πλακέτας επιφέρουν μεταβολή της ισχύος. Το ακόμα πιο ενδιαφέρον/περιέργο είναι ότι όταν πάρει μια ρύθμιση και κοπεί το ρεύμα τότε ενώ τα ποτενσιόμετρα 1,3,4,5 κρατούν την ρύθμιση το 2 (ισχύς) δεν μπαίνει κατευθείαν στην ρύθμιση αλλά σταδιακά από μόνο του δλδ Πριν διακοπή ρεύματοσ ισχύς 6-->λάμψεις ενώ χωρίς να πειρα΄ξω τπτ αλλο με απλό κόψιμο ρεύματος (κλείσιμο λέβητα) μπαίνει σε λάμψη μηδεν και κάθε μερικά λεπτά σταδιακά θα φτάσει στο 6 που είχε πριν την διακοπή. Δλδ σε 15-20 λεπτά περίπου συνέρχεται από διακοπή ρεύματος.
3ο) Ενώ η εταιρεία στο μάνουαλ λεεί οτι το ποτενσιόμετρο δεν ξεπερνα τις 7 λάμψεις (πάντα το 2 εννοοώ) σε μένα έφτασε με μαγικό τρόπο τις 9 που είναι και η μέγιστη τιμή των άλλων ποτενσιόμετρων.

ΥΓ : ακόμα προσπάθώ να το ρυθμίσω όταν τα καταφέρω θα ξανακοιτάξω και πάλι την παλία πλακέτα μπας και με παρομοια διαχείρηση την επαναφέρω εκεί που πρέπει. Αν όντως συμβεί αυτό τότε η τελική διάγνωση η΄ταν βλάβη στο εξωτερικό ποτενσιόμετρο (καθώς όταν το βάζω πάνω στην πλακέτα είναι αδύνατον να ξεπεράσω τις 3 λάμψεις μισή ισχύς δλδ)

Ελπίζω να μην κούρασα και σκοπό έχω να αποκτήσουν γνώση και άλλα μέλη με αντίστοιχα προβλήματα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": rofos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #176294 από rendouan
Απαντήθηκε από rendouan στο θέμα ERATO MARIO ME ΚΑΥΣΤΗΡΑ GP25+ 2Ης ΓΕΝΙΑΣ
Θα παρακαλούσα το μέλος που έχει τον ίδιο λέβητα εδώ να επιβεβαιώσει τις λάμψεις των δικών του ποτενσιόμετρων (δεν χρειάζεται να δουλεύει ο καυστήρας απλά να είναι σε κατάσταση αναμονής)
ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #176295 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα ERATO MARIO ME ΚΑΥΣΤΗΡΑ GP25+ 2Ης ΓΕΝΙΑΣ
Μπράβο σου που έδωσες feedback εδώ στο φόρουμ. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #176316 από rendouan
Απαντήθηκε από rendouan στο θέμα ERATO MARIO ME ΚΑΥΣΤΗΡΑ GP25+ 2Ης ΓΕΝΙΑΣ
Παραμένω σε απόγνωση. Όσα εγραψα πιο πάνω ισχύουν όσο ο καυστήρας είναι σε σταντ μπαι. Μόλις του έδωσα εντολή με τον θερμοστάτη να αρχίσει να αν΄ψει να τροφοδοτεί τότε η ρύθμιση στο ποτενσιόμετρο Ρ2 έπεσε στις 3 λάμψεις. Δεν ξέρω πλέον τι άλλο να του κάνω. Με καινούργια πλακέτα δεν μπορώ να το καταλάβω. Πως γίνεται να αλλάζει η ρύθμιση αφού τίθεται σε λειτουργία?
Παρήγγειλα μέσα στην απόγνωση και το προστατευτικό για φωτιά μπασ και αλλά δεν το βλέπω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 2 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #176317 από Z3us1984
Απαντήθηκε από Z3us1984 στο θέμα ERATO MARIO ME ΚΑΥΣΤΗΡΑ GP25+ 2Ης ΓΕΝΙΑΣ
Ήμουν εκτός λόγω υποχρεώσεων δεν κατάφερα να μπω ούτε να κάνω την διαδικασία σε βίντεο... Μήπως τελικά το θέμα είναι στον  αισθητήρα φλόγας, αναγνωρίζει την ύπαρξει φλόγας στην εστία καύσης.
Last edit: 2 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by Z3us1984.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #176318 από rendouan
Απαντήθηκε από rendouan στο θέμα ERATO MARIO ME ΚΑΥΣΤΗΡΑ GP25+ 2Ης ΓΕΝΙΑΣ
Φιλε μου αν έχεις την διάθεση και τον χρόνο θα ήθελα να με βοηθήσεις αν μπορείς:΅
Ναι αναγνωρίζει φλόγα καθότι ανάβει κανονικά.
Το πρόβλημα είναι στην τροφοδοσία είναι ελλιπής.
Μπορείς να τσεκάρεις τις δικές σου ρυθμίσεις?
Ξέρω ότι δεν είναι εποχές για περιττά ανάμματα αλλά θα με βοηθούσες αν έβλεπες και τις ρυθμίσεις σε κανονική λειτουργεία
Ακομα περισσότερο αν έστελνες μια φωτό με την πλακέτα ώστε να φαίνεται η ακριβής θέση των διαφόρων ποτενσιόμετρων.
Ξέρω ότι γίνομαι πιεστικός και ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων επαφιέμαι στην καλή θέληση και ότι μπορείς από τα παραπάνω
σε ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ