P100 Platinum Kostrzewa

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5808 από bill3377
Απαντήθηκε από bill3377 στο θέμα P100 Platinum Kostrzewa

dr.panosv έγραψε: Απο οτι παρατηρω με λιγοτερο αερα εχει μεγαλυτερη φλογα,οπως ειπα και παραπανω στο φορουμ της μαμας εταιριας(πολωνια) ολοι εχουν πολυ χαμηλα τις ρυθμισεις (μπορει να εχουν πολυ καλα μονωμενα σπιτια),το δε βιβλιο του δινει για 10 ταϊσμα αερα 19%,σιγουρα αυτο δεν ειναι στανταρ αλλα εξαρταται απο την ποιοτητα του πελλετ και το φορτιο που σηκωνει ο λεβητας.Εκαιγα ενα πελλετ απο καρδιτσα και στην δευτερη μερα (αερα 65%!) μου μπουκωνε τον καυστηρα!!!τωρα το δουλευω στο 35%.οι σωστες δουλειες βεβαια γινονται με αναλυτη καυσαεριων...αλλα αν αλλαξεις ποιοτητα παει το πουλακι...του χρονου θα βρω τσοφλι απο αμυγδαλο ξεκινησε φετος με 8 λεπτα κ το πηγαν 10,καμια σχεση με το πελλετ,κατωτερο και βρωμια περισσοτερη αλλα δεν εχω τριακοσαρια καθε μηνα να τρωει ο λεβητας κ εγω να τον κοιταω...

ΥΓ.bill ειμαι κ εγω τρικαλα ,αν θες τα λεμε καποια στιγμη.



Πήγα και έκανα έναν έλεγχο στις ρυθμίσεις. Τις παραθέτω παρακάτω:
Air min(output 20%): 27
Air max(output 100%): 50
Feeding MAX (output 100%): 5,5
Power MIN (FL2): 40
Power MAX(FL2): 100
...
...
...
Fuel calorific value: 5,5
Oxygen MIN(20%): 14
Oxygen MAX(100%): 12
Fuel pre-dose: 30sec

Στο βιβλίο από ότι είδα γράφει για ρυθμίσεις πέλετ και βρόμης σε Platinum Bio 10kw & 20 kw και όχι στα δικά μας (24kw εσύ κι εγώ 32kw)
Εσύ από που παίρνεις πέλετ , πια μάρκα και σε ποιά τιμή; Θα με ενδιάφερε και εμένα να κάψω τσόφλι και ας έχει περισσότερη στάχτη. Έχεις δοκιμάσει κάτι και αν ναι από πού; Μάλιστα σήμερα συζητούσα με τον πατέρα μου να πάμε αύριο να ρωτήσουμε για κουκούτσια φρούτων και να πάμε σε κανένα ελαιοτριβείο να πάρουμε κουκούτσι ελιάς ή ελαιοπυρήνα για δοκιμή.

Υ.Γ. Μέσα είμαι να τα πούμε και να δούμε περισσότερο τι θα κάνουμε του χρόνου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5832 από dr.panosv
Απαντήθηκε από dr.panosv στο θέμα P100 Platinum Kostrzewa
εσενα με αυτες τις ρυθμισεις ανταποκρινεται αμεσα κ δεν πεφτει χαμηλα η θερμοκρασια νερου? εμενα το ταισμα ειναι 3 φορες πανω απ το δικο σου (15)...και δουλευει μια φορα στις δυο ωρες περιπου για 40 λεπτα,οταν ξεκιναει ο κυκλοφ.μετα απο λιγο αφου επιστρεψει το νερο του κυκλωματος στο λεβητα κοβει στους 45 και μετα αντε παλι προς τη δοξα τραβα.μηπως εχεις τριοδη ή τετραοδη βανα,δεν εχω βαλει και δεν κατεχω ποσο αποτελεσματικη ειναι.
πελλετ αγοραζω απο γομφους (κουβελας) 28 λεπτα,ειχε αλφα γουντ,τωρα εχει ενα απο βολο,καλο ειναι,αυτος ξεκινησε με 25 λεπτα και ειπε οτι εκει θα το κρατησω...
εχω δοκιμασει τσοφλι και δουλευει καλα,απλα ηταν πολυ σκονη και δεν ειχε καλη αποδοση,θα παραγειλω του χρονου αλλα μια φορα σπασμενο.κουκουτσι ροδακινου δοκιμασα κοντεψε να μου χαλασει τον κοχλια και δεν εκανε εναυση.πυρηνα εχω ζητησει αλλα δεν μου δωσανε ακομα.ενας γνωστος δοκιμασε στον φαζι λοτζικ 25κ καλαμποκι και σβηνει,απ οτι ακουσα θελει μια αναλογια με πελλετ (30%).καταληγω στο αμυγδαλο και στην εξωτερικη μονωση οποσδηποτε για τον επομενο χειμωνα.θα τα πουμε βασιλη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5850 από bill3377
Απαντήθηκε από bill3377 στο θέμα P100 Platinum Kostrzewa

dr.panosv έγραψε: εσενα με αυτες τις ρυθμισεις ανταποκρινεται αμεσα κ δεν πεφτει χαμηλα η θερμοκρασια νερου? εμενα το ταισμα ειναι 3 φορες πανω απ το δικο σου (15)...και δουλευει μια φορα στις δυο ωρες περιπου για 40 λεπτα,οταν ξεκιναει ο κυκλοφ.μετα απο λιγο αφου επιστρεψει το νερο του κυκλωματος στο λεβητα κοβει στους 45 και μετα αντε παλι προς τη δοξα τραβα.μηπως εχεις τριοδη ή τετραοδη βανα,δεν εχω βαλει και δεν κατεχω ποσο αποτελεσματικη ειναι.
πελλετ αγοραζω απο γομφους (κουβελας) 28 λεπτα,ειχε αλφα γουντ,τωρα εχει ενα απο βολο,καλο ειναι,αυτος ξεκινησε με 25 λεπτα και ειπε οτι εκει θα το κρατησω...
εχω δοκιμασει τσοφλι και δουλευει καλα,απλα ηταν πολυ σκονη και δεν ειχε καλη αποδοση,θα παραγειλω του χρονου αλλα μια φορα σπασμενο.κουκουτσι ροδακινου δοκιμασα κοντεψε να μου χαλασει τον κοχλια και δεν εκανε εναυση.πυρηνα εχω ζητησει αλλα δεν μου δωσανε ακομα.ενας γνωστος δοκιμασε στον φαζι λοτζικ 25κ καλαμποκι και σβηνει,απ οτι ακουσα θελει μια αναλογια με πελλετ (30%).καταληγω στο αμυγδαλο και στην εξωτερικη μονωση οποσδηποτε για τον επομενο χειμωνα.θα τα πουμε βασιλη.


Το τάισμα σε εμένα είναι διαφορετικό γιατί από ότι μου είπε ο τεχνικός της εταιρίας αλλάξανε το μοτέρ από τον κοχλία και το καινούριο που έχω εγώ είναι γρηγορότερο. Μου τα είπε αυτά γιατί όταν περνούσε τις ρυθμίσεις, ήταν εδώ και ένας φίλος που έχει τον 24αρη και παρατήρησε ότι ο κοχλίας πήγαινε πιο γρήγορα από τον δικό του.
Τσόφλια που βρήκες και δοκίμασες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5925 από bill3377
Απαντήθηκε από bill3377 στο θέμα P100 Platinum Kostrzewa
Βγάζει σε κανένα σας καπνό όταν ξεκινάει; Σε εμένα όταν κάνει την έναυση, βγάζει καπνό από την κάτω πόρτα για τη στάχτη και από το πλάι που είναι η δεύτερη θέση ανεμιστήρα για ξύλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5998 από dr.panosv
Απαντήθηκε από dr.panosv στο θέμα P100 Platinum Kostrzewa
τσοφλι πηρα για δοκιμη απο καζαναριο,στη φηκη,αλλα ηταν πολυ σπασμενο.
καπνο εμενα δεν βγαζει,μηπως εχει γυρισει πολυ το ταμπερ στην εξοδο καυσαεριων του λεβητα,πρεπει να ειναι παραλληλα με τον σωληνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6500 από kokkalis ioannis
Απαντήθηκε από kokkalis ioannis στο θέμα P100 Platinum Kostrzewa
καλησπερα μαρια εαν θελεισ παρε με ενα τηλ 6973382406 με ενδιαφερει αυτοσ ο λεβητεας και θα ηθελα πληροφοριεσ ειμαι απο καλαματα ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ