Πρόβλημα στην υδραυλική εγκατάσταση - Help!!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44200 από frakyd

rivol έγραψε: Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιοι βάζουν κολεκτέρ χωρίς διακόπτες ? Με αυτόν τον τρόπο ακυρώνουν την ύπαρξη και την χρησιμότητα του κολεκτέρ.


Μα για το χρημα φυσικα.
Εμενα μου ειπαν οτι για να τους βαλω τωρα θα μου φυγει κανα 250αρι.
Οι κατασκευαστικες βαζουν οσα μπορουν λιγοτερα κ τα πιο φθηνα.
Ειναι μην σου κατσει, μετα αντε να μπαλωνεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44201 από frakyd

DOOM_NX έγραψε: Τελικά οι βαλβίδες ασφαλείας είναι εντάξει;


Εχουν ανοιξει παντως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44203 από frakyd

aithio έγραψε:

Αυτο με τον μηχανολογο τον γνωστο σου δεν ειναι ασχημη ιδεα αλλα
αυτο τον καιρο δυσκολευομαστε. Δεν ξερω βεβαια τι εννοεις αν πληρωνω.
Ξερεις πανω κατω τι θα μου ζητησει ωστε να δω αν εχω την δυνατοτητα αυτην.


Συγνώμη αν είμαι απότομος, δεν είναι προσωπικό μιας και δεν σε ξέρω καθόλου αλλά με τα οικονομικά έχω βαρεθεί την μιζέρια....
Πιθανόν να χρειαστεί να αλλάξεις διακόπτες.
Θα χρειαστεί σίγουρα να βάλεις ρυθμιστικά.
Θα χρειαστεί σίγουρα να βγάλεις το ανόδιο.
Πολλοί μπορούν να σου πουν να βάλεις μεγαλύτερο κυκλοφορητή .
Αυτα είναι μαλακίες ορισμένων μαστόρων που δεν γνωρίζουν από ροή.
Γιατί με ένα γαϊδούρι κυκλοφορητή πιθανών να λειτουργήσει αλλά είναι ΛΑΘΟΣ και βαριέμαι να το αναλύσω.
Απο το σιτε μου παρεμε τηλέφωνο να σου δώσω το τηλ του μηχανολόγου.
Και ελπίζω ο μπάρμας σου να ακούσει τι θα του πεί ο μηχανολόγος και να κάνει ακριβός αυτά που θα του πει. Αν είναι κάνας εμπειρικός που θεωρεί τους μηχανολόγος αχρείαστους τότε άστο θα μπλέξουμε.


1ον να σε ευχαριστησω για τις πολυτιμες συμβουλες σου.
20ν οκ ο μπαρμπας μου ειναι 67 αλλα θα κοιταγω να τον πεισω κ λογικα θα γινει.
Αυτα τα ρυθμιστικα που γραφεις, ειναι οι θερμοστατικες κεφαλες για τα καλοριφερ?

Αυτες οι αλλαγες που μου προτεινεις ειναι
επειδη δεν ειναι σωστη η εγκατασταση κ πρεπει να γινουν
επειδη θα εχω μεγαλυτερη καταναλωση καυσιμου αν μεινει ετσι ,
ή επειδη ειναι επικινδυνη κ καποια στιγμη δεν το γλυτωνω το μπαμ.

Πρεπει να ξερω επειδη εχουμε κ μωρο κ δεν θελω να παιζω με αυτα.

Θα σε παρω κ τηλ καποια στιγμη, να τα πουμε αυτες τις μερες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44245 από mastoras

rivol έγραψε: Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιοι βάζουν κολεκτέρ χωρίς διακόπτες ? Με αυτόν τον τρόπο ακυρώνουν την ύπαρξη και την χρησιμότητα του κολεκτέρ.


Γιατί έχουν αγανακτήσει από τους μάπα του διακόπτες όπως και εγώ.

ΧΑΛΙ ΜΑΥΡΟ εδώ στα βόρεια με τους διακόπτες [βανάκια] στα κολλεκτέρ :(
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": papg, fotisbasm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44253 από dimlyk
οι βαννες γενικα τον μονο ρολο εχουν ειναι να απομομωνουν ενα κυκλωμα
οι λυσεις τυπου κλεισε λιγο την βαννα ειναι μεσοβεζικες και αφορουν λαθος κατασκευες και προτιμοτερο παντα να γινονται στα σωματα και οχι στα δικτυα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44282 από aithio
Mastora και dimlyk φίλοι μου.
Αυτή η κολόνια καλά κρατεί απο τους παλαιούς μαστόρους και βλέπω ότι περνάει και στους καινούργιους.
Στα κολλεκτέρ δεν βάζουμε βανάκια ιδίως αυτά τα μινι διακοπτάκια που στάζουν με την πρώτη αλλά ρυθμιστικά θέρμανσης.

. Τα ρυθμιστικά θέρμανσης των εταιριών που σέβονται τον εαυτό τους έχουν διαγράμματα πτώσης πίεσης.
Ο συλλέκτης τύπου μπάρας με ρυθμιστικές βαλβίδες αποτελεί προαπαιτούμενο για τις εγκαταστάσεις θέρμανσης σε πολλές χώρες της Ε.Ε. Οι συνδέσεις μεταξύ των συλλεκτών απαγορεύονται γιατί η πιθανή βλάβη μεταξύ των συλλεκτών δύσκολα επιδιορθώνεται.
Ο ευρωκώνος έχει πλέον καθιερωθεί στις χώρες της Ε.Ε. ως μόνιμη παροχή για να μπορεί μεγαλύτερη ποσότητα νερού να διέρχεται στα κυκλώματα. Οι ρυθμιστικές βαλβίδες μας επιτρέπουν να κάνουμε απόλυτη ρύθμιση της παροχής του νερού, πράγμα πού δε συμβαίνει με τους διακόπτες On/Off.


. Τα διάγραμματα πτώσης πίεσης τα χρησιμοποιούν οι μηχανολόγοι για να γνωρίζουν απο την αρχή τις πόσες στροφές θα πρέπει να ρυθμιστεί το κάθε κύκλωμα ανάλογα με την παροχή που πρέπει να λάβει.

. Η βασική εξισορρόπηση του δικτύο γίνετε απο τα ρυθμιστικά και όχι απο τους διακόπτες των σωμάτων.

. Απο τους διακόπτες των σωμάτων μπορεί να γίνει εξισορρόπηση μόνο όταν έχουμε δίκτυο σώμα και πίσω και εφόσον έχουμε άλλο διακόπτη στο πάνω μέρος του σώματος και άλλο για το κάτω.

. Σε αυτή την περίπτωση παίρνουμε διακόπτες διπλο-ρυθμιζόμενους όπου αφού ρυθμίσουμε την ροή μία εσωτερική βιδούλα σταντάρει την ρύθμιση. Δηλαδή ο χρήστης μπορεί να ανοιγοκλείνει τον διακόπτη αλλά αυτός θα ανοίγει κάθε φορά εκεί που τον έχουμε σταντάρηστει.

. Σε μια εγκατάσταση που δεν έχει εξισορροπηθεί και χρειάζεται για παράδειγμα 1000 λίτρα νερό ανα ώρα για να αποδώσουν τα σώματα την ισχύς τους με διαφορά θερμοκρασίας (εισαγωγή- επιστροφή) 15 βαθμούς θα πρέπει κανείς να στείλει ακόμα και την διπλάσια παροχή για να μπορούν να λειτουργήσουν τα απομακρυσμένα σώματα με αποτέλεσμα υπερδιαστασιολογήμένοι κυκλοφορητές που καίνε τα αντερα τους σε ρεύμα.... ταχύτητα ροής πάνω από το όριο με συνέπεια θορύβων, φθοράς και σπατάλης.

. Αν δεν υπάρχει μηχανολόγος στην εγκατασταση ο υδραυλικός μπορεί να ρυθμίσει τα ρυθμιστικά εμπειρικά ή θερμοκρασιακά χρησιμοποιώντας δύο θερμόμετρα. Χρονοβόρα και δύσκολη δουλειά.

. Κάποιες εταιρίες φτιάχνουν κολλεκτέρ με ενσωματωμένα ρυθμιστικά τα οποία μπορούν να χρησιμοποιηθούν και στην θέρμανση και στην ύδρευση.
www.interplast.gr/Downloads/ComoPex/12.pdf

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ