Λέβητας pellet από ravenna!

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176058 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΩΣ ΕΔΩΣΕΣ ΤΑ ΕΥΡΩ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΙΣΗΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ!!!!!!!!(ΦΙΛΙΚΑ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΕΧΩ ¨¨ΚΑΨΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΚΟΝΤΡΟΛΕΡ ΠΕΛΛΕΤ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ¨¨¨).ΕΝΑ ΒΑΣΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ Κ Α Ν Ε Ν Α Σ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΜΕ ¨¨¨ΑΝΑΛΥΤΗ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ¨¨¨ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΤΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΚΑΘΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ (ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ!!!!!!!!!!!!!))) ΤΑ FUMIS ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΑ ΚΟΝΤΡΟΛΕΡ (ΔΕΝ ΤΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ!!!!!) ΜΕΤΡΑΝΕ ΕΛΚΥΣΜΟ ΘΕΛΟΥΝ ΣΩΣΤΗ ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΜΕ ΤΑ ΣΩΣΤΑ PASCAL-mbar ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΗ ΚΑΥΣΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ¨¨¨ΟΛΕΣ¨¨¨ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ !!!!!!!!!!!!!!!
Last edit: 2 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176064 από Σούζη
Απαντήθηκε από Σούζη στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
Ρύθμιση νερού:
1. Θερμοκρασία νερού προτιμότερο πιο χαμηλά πχ αντί για 70 να πέσει στους 65?
2. Ο κυκλοφορητής καλύτερα να ανοίγει και να κλείνει σε χαμηλότερη θερμοκρασία 35/40 η να πάει πιο ψηλά 40/45
3. Η απόκτηση μεταξύ ανοίγματος και κλεισίματος μπορεί να είναι λιγότερο από 5 βαθμούς πχ 40/42
4. Αξίζει να κατεβάσει κανείς την ταχύτητα του κυκλοφορητή ώστε να γυρίζει πιο αργά τα νερά από την στιγμή που είναι στο ίδιο επίπεδο και δεν έχει να τροφοδοτήσει σώματα σε όροφο?

Επίτευξη θερμοκρασίας μετά από εντολή θερμοστάτη on/off:
1. Η θερμοκρασία του λέβητα καλύτερα να ανεβαίνει πιο αργά με αποτέλεσμα να δίνει χρόνο στα σώματα να ζεστάνουν το σπίτι και να κόψει από θερμοστάτη η καλύτερα να ανεβάζει πιο γρήγορα θερμοκρασία με αποτέλεσμα να κόβει μια η και δύο φορές (δηλαδή θα αναγκαστεί να μπει στην φάση προθέρμανσης και έναυσης με ότι αυτό συνεπάγεται σε χρόνο και έξτρα πέλλετ)?

Σου απαντώ μετά από 5 χρόνια λειτουργίας του δικού μου λέβητα ,με ελέγχους και διορθώσεις.
Μεγάλο ρόλο παίζει η μικρή εξωτερική θερμοκρασία ή αλλιώς εάν ο χειμώνας στο σπίτι σου είναι σχεδόν 6 μήνες με εξωτερικές θερμοκρασίες κάτω των 5 βαθμών κελσίου.
1.-Τα δικά μου νερά είναι στους 68 βαθμούς σχεδόν όλη την σαιζόν και 70 σε χιόνι.
2.-Κυκλοφορητής άνοιγμα 58 βαθμούς και κλείσιμο 55 βαθμούς.
3.-Διαφορά θερμοκρασίας κυκλοφορητή (Δτ) πάντα στο ελάχιστο (άνοιξε-κλείσε).
4.-Ταχύτητα κυκλοφορητή μέγιστη.
Τι πετυχαίνεις από τα ανωτέρω??
Συμπεριφορά λέβητα πέλλετ παραπλήσια πετρελαίου (παραπλήσια το τονίζω),άρα έχει το σύστημα σου πάντα ζεστά νερά με την πρώτη ζήτηση τους από τον θερμοστατη χώρου.Αυτά είναι σχεδόν ζεστά και ο χώρος ζεσταίνετε γρηγορότερα.
Ο δικός μου ψηφιακός θερμοστάτης δίνει εντολή γιά να δουλέψει ο λέβητας 1 ώρα αφότου έχει κλείσει (δεν έχω καλή μόνωση) άρα θέλω το σύστημα μου να έχει σχεδόν έτοιμα ζεστά νερά.
Ο χρόνος που χρειάστηκε να γίνει έναυση μέχρι να φθάσει η θερμοκρασία νερών στους 58 βαθμούς γιά να ανοίξει ο κυκλοφορητής είναι περίπου15 λεπτά.
Δεν θα σου απαντούσα αλλά δεν μου άρεσε η συμπεριφορά του ανωτέρω ατόμου που από ότι έχω καταλάβει έχει κάνει το φόρουμ από αλληλοβοήθεια σε προσωπικό του ιντερνετικό site .....

 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176065 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΣΟΥ ΣΧΟΛΙΑΣΑ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΝ ΑΝΑΤΡΕΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ 2012 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ  ΔΕΙΞΕΙ.ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ  ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΛΑΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑ ΧΟΡΤΑΣΑ ΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ""ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΕΜΙΖΕΙ Η ΚΟΙΛΙΑ"ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΠΑΝΤΑΩ ΣΕ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΤΑ ΛΕΩ ΟΛΑ !!!Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ ΣΤΟ Facebook ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ!!!!!ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΕΘΙΞΑ ΑΔΕΡΦΕ !!!
Last edit: 2 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176067 από dodis
Απαντήθηκε από dodis στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
Καλησπερα φιλε μου.ο φιλος με τον 75αρι μηπως μπορεις να μαθεις σε παρακαλω ποσα τετραγωνικα σπιτι εχει ποσο πελλετ καιει ολη την χρονια και πια πολη ειναι.στα ρωταω για να υπολογισω το κοστος.ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176068 από dodis
Απαντήθηκε από dodis στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
Καλησπερα φιλε μου.ο φιλος με τον 75αρι μηπως μπορεις να μαθεις σε παρακαλω ποσα τετραγωνικα σπιτι εχει ποσο πελλετ καιει ολη την χρονια και πια πολη ειναι.στα ρωταω για να υπολογισω το κοστος.ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176069 από dodis
Απαντήθηκε από dodis στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
65 αρι εγραψα λαθος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ