Λέβητας pellet από ravenna!

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176009 από dodis
Απαντήθηκε από dodis στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
Εαν εχει καποιος φιλος τον 65.ας πει εντυπωσεις.οι ρυθμισεις του λεβητα ειναι ευκολη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176010 από dodis
Απαντήθηκε από dodis στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
Εαν εχει καποιος φιλος τον 65.ας πει εντυπωσεις.οι ρυθμισεις του λεβητα ειναι ευκολη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176053 από A.Anemou
Απαντήθηκε από A.Anemou στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
Υπάρχει κάποιος τεχνικός στη Θεσσαλονίκη που να γνωρίζει τον fumis controller και να μπορεί να ρυθμίσει τον συγκεκριμένο λεβητα της idea; 6997214455 ευχαριστώ 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176054 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ??ΤΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ??ΜΙΛΗΣΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΗΚΕΣ ΑΚΡΗ?? ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176055 από StuparArt
Απαντήθηκε από StuparArt στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
Έχω συνάδελφο με τον 65αρη. Το έχει πάρα πολλά χρόνια και είναι ευχαριστημένος.
Το μενού με τις ρυθμίσεις είναι ίδιο σε όλους τους compact. 

Αυτό που χρειάζονται αυτοί οι λέβητες είναι μια καλή ρύθμιση γιατί στο auto καίει παραπάνω. Δεν θα δεις τραγικές διαφορές στην κατανάλωση μόνο από τον λέβητα αλλά τουλάχιστον εάν ασχοληθείς θα τον κάνεις να έχει καλύτερη καύση και θα μπορέσει να τον προσαρμόσεις για τις ανάγκες του σπιτιού σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176056 από StuparArt
Απαντήθηκε από StuparArt στο θέμα Λέβητας pellet από ravenna!
Μετά από αρκετές ώρες (ημέρες για ακρίβεια) πάνω από τον λέβητα μου προέκυψαν κάποιες απορίες.

Ρώτησα στην εταιρία αλλά οι απάντηση σε γενικές γραμμές είναι μη τα πειράζετε καλύτερα. Μιλώντας με κάποιους κατόχους καταλήξαμε ότι οι τιμές που δίνει ο κατασκευαστής δεν είναι και καλύτερες. Έχουν παρατηρηθεί προβλήματα στην έναυση και με μεταλλική και με κεραμική. Επισεις το ίδιου και στις ρυθμίσεις. Στην ουσία όλοι μας βάλαμε χέρι ώστε να δουλέψει καλύτερα ο λέβητας.


Επομένως ψάχνοντας και μη γνωρίζοντας από λέβητες και γενικά το σύστημα θέρμανσης μου γεννήθηκαν κάποιες απορίες.

Όποιος φίλος έχει διάθεση και θέληση ας απαντήσει παρακαλώ.

Καύση:
1. Όσο λιγότερη στάχτη αφήνει τόσο καλύτερα αποδίδει?
2. Το ιδανικό πυρομετρο είναι μεταξύ 160-180?
3. Η ένταση της φλόγας καλύτερα να είναι πιο νευρική με πίεση η να καίει πιο ήρεμα έχοντας το ίδιο πυρομετρο. Απ' ότι έχω δει μπορώ να το κάνω να έχει πχ πυρομετρο 160 με περισσότερο πέλλετ και λιγότερο αέρα όπου θα έχω ήρεμη καύση με λιγότερη στάχτη και καρβουνακια, αλλά μπορώ να έχω το ίδιο πυρομετρο με λιγότερο πέλλετ αλλά με περισσότερη στάχτη και ακαυτα πελλετάκια. Δηλαδή πιο πλούσιο η πιο φτωχό μείγμα
4. Απ' ότι καταλαβαίνω τα παραπάνω έχουν να κάνουν με την πίεση καυσαερίων. Επομένως προτιμότερο λιγότερη πίεση στα καυσαέρια η περισσότερη.

Ρύθμιση νερού:
1. Θερμοκρασία νερού προτιμότερο πιο χαμηλά πχ αντί για 70 να πέσει στους 65?
2. Ο κυκλοφορητής καλύτερα να ανοίγει και να κλείνει σε χαμηλότερη θερμοκρασία 35/40 η να πάει πιο ψηλά 40/45
3. Η απόκτηση μεταξύ ανοίγματος και κλεισίματος μπορεί να είναι λιγότερο από 5 βαθμούς πχ 40/42
4. Αξίζει να κατεβάσει κανείς την ταχύτητα του κυκλοφορητή ώστε να γυρίζει πιο αργά τα νερά από την στιγμή που είναι στο ίδιο επίπεδο και δεν έχει να τροφοδοτήσει σώματα σε όροφο?

Επίτευξη θερμοκρασίας μετά από εντολή θερμοστάτη on/off:
1. Η θερμοκρασία του λέβητα καλύτερα να ανεβαίνει πιο αργά με αποτέλεσμα να δίνει χρόνο στα σώματα να ζεστάνουν το σπίτι και να κόψει από θερμοστάτη η καλύτερα να ανεβάζει πιο γρήγορα θερμοκρασία με αποτέλεσμα να κόβει μια η και δύο φορές (δηλαδή θα αναγκαστεί να μπει στην φάση προθέρμανσης και έναυσης με ότι αυτό συνεπάγεται σε χρόνο και έξτρα πέλλετ)?

Αυτή τη στιγμή το έχω κάνει να δουλεύει
1. Λιγότερη πίεση στα καυσαέρια
2. Πυρομετρο 160-180
3. Θερμοκρασία νερού 70 (σκέφτομαι να του δώσω την δυνατότητα όταν θα χρειαστεί να σηκώνει μέχρι 75 για να κρυώνει πιο αργά το σπίτι)
4. Κυκλοφορητής 40/42
5. Λιγότερη στάχτη πιο πουδρέ με λιγότερο ακαυτο.

Ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές.

Νίκος
Last edit: 2 Χρόνια 1 Μήνας πριν by StuparArt.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ