Ποιος λέβητας ταιριάζει στο κάθε πορτοφόλι και γούστα του καθένα

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #97045 από Stavrax
off-topic άσχετο πεσιμιστικό
Αλλά όταν διάβασα την απάντηση του φίλου Γιώργου στο ρητορικό ερώτημα μου, ήταν το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό :(


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #97055 από andreas72
όπως το φανταζόμουν αυτοί που έσκασαν 7-8-9 χιλιάρικα δεν θα συμφωνήσουν με τον valsam.
όπως και εμείς με τα 2000-+ λέμε ότι μια χαρά οικονομικα ζεσταινόμαστε και συμφωνούμε με τον valsam.
ας έχουμε την υγεία μας , γιατί δεν ξέρουμε εάν σε ένα χρόνο 8α είμαστε ζωντανοί δεν ξέρουμε εάν το πρωί θα ήμαστε καλά ...
και θα δούμε ποιος αγόρασε το καλύτερο βαρέλι . . . στο μέλλον.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by andreas72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #97057 από jnet

andreas72 έγραψε: όπως και εμείς με τα 2000-+ λέμε ότι μια χαρά οικονομικά ζεσταινόμαστε


Η αλήθεια είναι ότι κανείς δεν διαφώνησε με το παραπάνω.

Εγώ που έδωσα 5000 και καθαρίζω θα ήθελα να είχα αλλά 2-3 και να έπαιρνα ένα μηχάνημα που δεν θα καθάριζα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #97060 από valsam

andreas72 έγραψε: όπως το φανταζόμουν αυτοί που έσκασαν 7-8-9 χιλιάρικα δεν θα συμφωνήσουν με τον valsam.
όπως και εμείς με τα 2000-+ λέμε ότι μια χαρά οικονομικα ζεσταινόμαστε και συμφωνούμε με τον valsam.
ας έχουμε την υγεία μας , γιατί δεν ξέρουμε εάν σε ένα χρόνο 8α είμαστε ζωντανοί δεν ξέρουμε εάν το πρωί θα ήμαστε καλά ...
και θα δούμε ποιος αγόρασε το καλύτερο βαρέλι . . . στο μέλλον.

Αντρεα εδω και πολυ καιρο δεν συμφωνουν,και το ειχα αναμενομενο,αλλα εγω ενα ξερω οτι με το βαρελακι μου των 2500ευρω (η ολη εγκατασταση)αν ο χειμωνας ηταν οπως ο περσινος θα ειχα κανει αποσβεση και ισος να ειχα και κερδος στην τσεπη κατι ψιλα σε μολις εναν χειμωνα, με 2,5 τονους μεση καταναλωση σε πετρελαιο επι 1,3 ευρω το λιτρο=3250 ευρω την χρονια ηθελα,με τον φετινο χειμωνα αντε να ηθελα 1,5-1,7 τονους δηλ. 2000-2200 με τα ξυλαρακια μου μολις 500 ευρω εκαψα.μενει λοιπον ουτε ενα χιλιαρικακι για την αποσβεση που πιστευω οτι του χρονου κοντα τις γιορτες θα εχει βγει και αυτο και μετα ολα τσεπατα, δηλ. πιστευω να μεινει και 1,5 χιλιαρικακι τσεπη του χρονου σε συγκριση με το πετρελαιο και καθε χρονο μετα 2μισαρια,αντε υπολογισε και πες μου σε 10 χρονια ποσα λεφτα εξοικονομουντε,πολλα φιλε!
Αν ξοδευα 8-10 χιλιαδες για την αγορα ακριβο λεβητα λογο της σχετικα μεγαλης καταναλωσης που ειχα-εχω(αντε συζητιεται καπως στις μεγαλες καταναλωσεις μια αγορα ενος ακριβου μηχανηματος αλλα για καταναλωσεις του 1 τονου πετρελαιο ουτε για πλακα!) θα επρεπε να περασουν 4 χρονια(αγχοτικα χρονια γιατι εδω που ζουμε δεν ξερεις αυριο τι σου ξημερωνει,τα παπαγαλακια φετος ξεσκιστικαν να λενε για φορους στα ξυλα φορος στους ξυλολεβητες κ.τ.λ) για να κανω αποσβεση, ασε καλυτερα να μου λειπει εχουμε που εχουμε καταντησει αγχοτικοι,γιαυτο και η απορια μου για τετοιες αγορες μηχανηματων απο ατομα τα οποια οι ετησιες προηγουμενες καταναλωσεις πετρελαιου ηταν 1-1,5 τονους!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #97062 από valsam

jnet έγραψε:

andreas72 έγραψε: όπως και εμείς με τα 2000-+ λέμε ότι μια χαρά οικονομικά ζεσταινόμαστε


Η αλήθεια είναι ότι κανείς δεν διαφώνησε με το παραπάνω.

Εγώ που έδωσα 5000 και καθαρίζω θα ήθελα να είχα αλλά 2-3 και να έπαιρνα ένα μηχάνημα που δεν θα καθάριζα.

Ετσι ειναι τελικα δεν ειμαστε ικανοποιημενοι με τιποτα,και'γω παρολου που γεμιζα 1 με τρεις φορες την ημερα θα ηθελα να χωρουσε ο λεβητας περισσοτερα ξυλα και να ειχα μεγαλυτερο μπαφερ για να γεμιζα 1 φορα την μερα το πολυ η μια φορα στις 2 μερες,και μετα αν γινοταν αυτο σιγουρα θα ηθελα κατι αλλο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #97066 από kosmidis80
Τωρα που ηρεμισε το τοπιο, αντε να πω και εγω την εμπειρια μου με τον Ελληνικο ξυλολεβητα της σειρας που αγορασα!

Φετος ηδη εγινε η αποσβεση του λεβητα μου, οποτε του χρονου κι αν τρυπισει, διαλυθει κτλ (πραγμα φυσικα αδυνατον!) εγω μπορω να παρω αλλον και να συνεχισω την ζωη μου κανονικοτατα.

Περυσι λοιπον εκαψα σε καυσιμα (μπρικετες, ξυλα και λιγο πετρελαιο) περι τα 1800 Ε και φυσικα ΔΕΝ ζεσταθηκαμε. Φετος τα καυσιμα και μαζι την αγορα του λεβητα δαπανησα τα ιδια χρηματα και απο ζεστη ηταν η πρωτη φορα στα 4 χρονια που ειπαμε οτι ζεσταθηκαμε καλα και που αρκετες νυχτες προσωπικα δυσκολευτηκα να κοιμηθω λογω ζεστης - βλεπετε γυναικα και υιος εκτιμουν την ζεστη αρκετα, εγω παλι με κοντομανικο και δυσκολευομουν!

Υγ. Βεβαιως η εγκατασταση εγινε απο μενα και αρκετα υλικα υπηρχαν απο την προηγουμενη εγκατασταση (σομπα-λεβητας) οποτε δεν τα υπολογιζω στο συνολικο κοστος!

Με την καινουργια σεζον λοιπον που θα εχει μπει και το δοχειο αδρανειας, ευελπιστω στο να αγορασω αλλο εναν λεβητα απλα για να τον βλεπω :lol: ή πολυ χαλαρα και ανετα θα εχω ολα τα χαρατσια και τα νεα μπουγιουρντια που ετοιμαζουν να μας χωσουν!

Αυτη ειναι η δικια μου λογικη στο να αλλαξει καποιος καυσιμο και λεβητα, αν εκανα καποια αγορα που θα περιμενα να μου εξασφαλισει χρηματα μετα απο 10 χρονια, τοτε απλα θα εμενα στο πετρελαιο ή θα νοικιαζα ενα δωματιο σε ξενοδοχειο για τους μηνες του χειμωνα και την ανοιξη και παλι στο σπιτι! Στο ξενοδοχειο θα χαμε ΖΝΧ, ζεστη αβερτα, πρωινο και καμια καλη καμαριερα που και που!!! :whistle:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": YIANM

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ