Ποιος λέβητας ταιριάζει στο κάθε πορτοφόλι και γούστα του καθένα

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97004 από egglezos

vag1234 έγραψε:
Τώρα για τις αποσβέσεις που λες δεν συμφωνώ καθόλου. Δηλαδή ότι μας κάνει απόσβεση σε 2-3 χρόνια δεν είναι καλό.. Θα μας τρελάνετε??

Θεωρώ ότι στο συγκεκριμένο θέμα δεν είσαι αντικειμενικός λόγο ιδιότητας..


δεν είπα ότι δεν είναι καλό, διάβασε το καλά. Είπα ότι "αν μια επένδυση έχει χρόνο απόσβεσης κατω από 3 χρόνια, τότε να την ελέγχεις και να την ξανα-ελέγχεις…και μετά να την ξανα-ελέγχεις, γιατί είναι μαθηματικά σίγουρο ότι κάπου έχει μια κρυμμένη παγίδα… "

μια κρυμμένη παγίδα τώρα μπορεί να είναι, π.χ., ένα πιο συχνό καθάρισμα...δεν είναι κακό. αν εσένα δεν σε περιάζει, δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλό...αλλά άλλο το ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΑΛΟ και άλλο το ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΆ ΚΑΛΟ...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97005 από valsam

egglezos έγραψε: Στο θέμα της απόσβεσης λοιπόν τώρα, σοβαρά όμως.


Επίσης, όταν υπολογίζεις μια επένδυση, δεν ελέγχεις μόνο τον χρόνο απόσβεσης, αλλά και
Α) τον συνολικό χρόνο διάρκειας ζωής της επένδυσηςδεν μας νοιαζει ειπαμε και πολυ ο συνολικος χρονος διαρκειας ζωης μιας φθηνης επενδυσης των 2000 ευρω γιατι θα το εχουμε αποσβεση προ πολλου πριν πεθανει
Β) τα συνολικά εργατικά κόστη για όλη την διάρκεια ζωής της επένδυσηςΟπως ειπε και ο Γιαννης μπρος στην οικονομια τι ειναι ο πονος.
Γ) την αξία που θα έχει η επένδυση σου στο τέλος του χρόνου ζωής τηςΓια ποια αξια μιλας,για αξια μεταπωλησης?αφου θα εχει ερθει το τελος της ζωης της αρα καμια αξια
Δ) τα κόστη συντήρησης και ανταλλακτικών
το συνολικό πρόσοδο, κτλΘελεις δηλ. να μου πεις οτι αν χρειαστει καποιος ανταλακτικο για μια Βουλγαρικη σομπα η λεβητα το κοστος των ανταλακτικων θα ειναι μεγαλυτερο απ'οτι τα ανταλακτικα ενος Windhager?

Αν λοιπόν με έναν λέβητα των 7 χιλιάδων (με την εγκατάσταση είπαμε)(8000 ειπε στο ξαναλεω ο Μυκονιατης και μαλιστα χωρις καμιναδα!) παίρνεις έναν λέβητα που θα σου κρατήσει άς πούμε 20 χρόνια, με την λιγότερη ενασχόληση δυνατόν, με το λιγότερο (έστω και οριακά όπως υποστηρίζεις) κόστος χρήσης, με την επάρκεια ανταλλακτικών ( η Windhager δίνει 15 ετή εγγύηση επάρκειας ανταλλακτικών, όχι από την ημερομηνία αγοράς, αλλά από την ημερομηνία που θα σταματήσει να κατασκευάζει πλέον το μοντέλο αυτό), με την σωστή υποστήριξη (ευλογώ τα γένια μου) με την ασφάλεια ενός πολύ μεγάλου εργοστασίου (αν κλείσω εγώ –χτύπα ξύλο- η Windhager την επόμενη κιόλας μέρα θα βρει άλλον να την υποστηρίξει γιατί είναι ένα μεγαθήριο), με την αδιάλειπτη θέρμανση χωρίς βλάβες, με πιστοποίηση απόδοσης, υλικών, εκπομπών, ακόμα και της βίδας που λέει ο λόγος, με, με, με,

Και από την άλλη, παίρνεις με 3 χιλιάρικα (δεν λέω 2 γιατί τότε μιλάμε για βαρέλια με καυστήρα…) έναν λέβητα που δεν έχει τίποτα από τα παραπάνω, θέλει συχνή συντήρηση, συχνό καθάρισμα, χαλάει και ψάχνεις στα φόρουμ για ανταλλακτικά, πετάει άκαυτα και ψάχνεις στα φόρουμ για ρυθμίσεις, δουλεύει και φωνάζει η γειτόνισσα για την μαυρίλα στην μπουγάδα της, στα 10 χρόνια βγαίνει για την σαβούρα, βάλε λοιπόν άλλα 3 χιλιαρικάκια για να πάρεις άλλον ένα λέβητα όσο κρατάει ο ακριβός…

Θεωρώ ότι, εγώ, που είμαι προύχοντας, ή ο Mykoniatis ή ο Jnet, ή όποιος θέλεις, δίνοντας 7 χιλιάρικα, έκανα πολύ καλύτερη επένδυση από τον άλλον με τα 3. Και μπορώ να στα βάλω και σε γραφήματα και όπως θέλεις, να δείς ότι την φτήνια την τρώει ο παράς, γιατί όταν κάνεις μια σωστή αποτίμηση επένδυσης, δεν κοιτάς αγαπητέ μου μόνο το κόστος καυσίμου και το κόστος κτήσης …
Αλλά που να ξέρω εγώ… ούτε μια σωστή πρόσθεση βαθμού απόδοσης δεν ξέρω να κάνω …

ΥΓ: το ξαναλέω, ο λέβητας του mykoniati είναι μονάδα, αυτοκαθαριζόμενη, με ενσωματομένα υδραυλικά, 2 κυκλοφορητές, τρίοδη, δοχείο διαστολής, ασφαλιστικά, εβδομαδιαίο θερμοστάτη ελέγχου μέσα στο σπίτι με επικοινωνία με τον λέβητα, με εξωτερική αντιστάθμιση, κτλ. Αν τα προσθέσεις όλα αυτά στον απλό λέβητα που έχεις, πές μου που πάει η διαφορά στο κόστος που λές…H ταπεινη σομπα λεβητα πελλετ του κουμπαρου των 1550 ευρω(κοστος της σομπας)ειναι και αυτη με ενσωματομένα υδραυλικά εχει και αυτη ολα τα ασφαλιστικα,δοχειο διαστολης,δεν ομως εχει τριοδη και εχει 1 κυκλοφορητη(70 ευρω ο δευτερος κοστιζει και η τριοδη 60,ξερω γιατι τοσα τα πηρα!) ,αυτοκαθαριζομενη δεν γινετε αρα το ξεχναμε αυτο, ολα τα'αλλα ομως που λες για τον εβδομαδιαίο θερμοστάτη ελέγχου και μαζι με εξωτερική αντιστάθμιση(siemens)μαζι και ο δευτερος κυκλοφορητης και την τριοδη μεσα και τα μαστορικα 1000ρικο δεν πιανουν(παρα πολυ κιμπαρικα παλι ξηγηθηκα με το χιλιαρικο που εβαλα!)συνολικα φτανουμε στα 2550 ευρω και το συνολικο κοστος τις διαφορας που λες εξακολουθει και ειναι τεραστιο φιλε!

Συνεχίζεται...

Last edit: 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97006 από valsam

egglezos έγραψε: θέλω να γράψω και άλλα, αλλά δυστυχώς συμφωνούμε ότι διαφωνούμε οπότε δεν θα συνεχίσω. Ο καθένας έχει την γνώμη του, δεκτές όλες.

Μία εκκρεμότητα μόνο που έχω από προηγούμενο ποστάρισμα γιατί πήρα το πτυχίο της πυρηνικής φυσικής που λέγαμε...

Όταν λέμε ότι ένας λέβητας έχει 50 % εξοικονόμηση με 90% βαθμό απόδοσης και 30% εξοικονόμηση με την αντιστάθμιση, δεν σημαίνει ότι ο βαθμός απόδοσης του είναι 120 % γιατί τότε πράγματι όποιος το υπολογίζει έτσι αξίζει ένα πτυχίο πυρηνικής φυσικής...

στα 1000 € καυσίμου, σε 2 λέβητες με ίδιο βαθμό απόδοσης , το 50% εξοικονόμηση σημαίνει 500 € κόστος καυσίμου. 30% εξοικονόμηση αυτού σημαίνει 500*30%= 150 επιπλέον εξοικονόμηση άρα 350 € συνολικό κόστος, αντί για 500€. Η εξοικονόμηση συνολικά είναι 100% - [(350/1000)*100]= 65%.

Έτσι βγαίνει το νούμερο και δεν προστίθεται στον βαθμό απόδοσης κανενός λέβητα, άλλο ο βαθμός απόδοσης και άλλο το ποσοστό εξοικονόμησης.

Αν θέλει κανείς να ζητήσει συγνώμη για τον χαρακτηρισμό του, δεκτή εκ των προτέρων. ;)

Τέλος...δεν συνεχίζεται... :P

Για θυμησε μου ποτε ακριβος σε αποκαλεσα πυρηνικο επιστημονα γιατι εγω δεν θυμαμαι να εχω κανει κατι τετοιο!
Μαλλον εσυ πρεπει να ζητησεις συγνωμη γιατι αν διαβασεις καλα στα ποστ μου θα δεις οτι δεν σε κατηγορω πουθενα,και ισα ισα μαλιστα καλα λογια λεω για την παρτη σου!
Εγω το μονο που εκανε ηταν να ρωτησω πως βγαινει αυτο το 30% παραπανω οικονομια σε 2 λεβητες με την ιδια αποδοση,μπραβο σου που το εξηγησες(αν και με μεγαλη δοση ειρωνιας!),αλλο ομως το θεμα του πραγματικου αριθμου εξοικονομισης με την αντιστάθμιση που χωραει πολυ συζητηση!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97007 από egglezos

valsam έγραψε: Για θυμησε μου ποτε ακριβος σε αποκαλεσα πυρηνικο επιστημονα γιατι εγω δεν θυμαμαι να εχω κανει κατι τετοιο!


δεν νομίζω να μήν παραδέχεσαι ότι το έσβησες έκ των υστέρων...γιατί εκτός από εμένα, το διάβασαν και άλλοι και το είδαμε πολύ καλά.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97009 από YIANM
Δικό μου το λάθος . Έχω κρατήσει όλες τις καταναλώσεις από το 2003 έως σήμερα.
Μόνο που άθροιζα το υπόλοιπο της προηγούμενης χρονιάς με το περίσσευμα στο τέλος.
Άρα έχουμε περίπου 2500-3000 λίτρα το χρόνο.



ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
Γιαννης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #97011 από YIANM
Το καλό οι περισσότεροι αν όχι όλοι το βλέπουμε το ξέρουμε το διαλέγουμε.
Στην πληρωμή υπάρχει θέμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ