Ποιος λέβητας ταιριάζει στο κάθε πορτοφόλι και γούστα του καθένα

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #96998 από vag1234

egglezos έγραψε: Στο θέμα της απόσβεσης λοιπόν τώρα, σοβαρά όμως.

Στο πανεπιστήμιο (εκεί που σπούδαζα πυρηνική φυσική όπως, λυπάμαι , αλλά με ειρωνεία είπες valsam) μου έμαθαν κάτι βλάκες, ότι για να κατηγοριοποιήσεις μια επένδυση με βάση τον χρόνο απόσβεσης, συνυπολογίζεις και το θέμα του ρίσκου που εμπλέκεται…και έλεγε εκεί ένας γεράκος (τι να ξέρει και αυτός…) ότι αν μια επένδυση έχει χρόνο απόσβεσης κατω από 3 χρόνια, τότε να την ελέγχεις και να την ξανα-ελέγχεις…και μετά να την ξανα-ελέγχεις, γιατί είναι μαθηματικά σίγουρο ότι κάπου έχει μια κρυμμένη παγίδα…

Επίσης, όταν υπολογίζεις μια επένδυση, δεν ελέγχεις μόνο τον χρόνο απόσβεσης, αλλά και
Α) τον συνολικό χρόνο διάρκειας ζωής της επένδυσης
Β) τα συνολικά εργατικά κόστη για όλη την διάρκεια ζωής της επένδυσης.
Γ) την αξία που θα έχει η επένδυση σου στο τέλος του χρόνου ζωής της
Δ) τα κόστη συντήρησης και ανταλλακτικών
το συνολικό πρόσοδο, κτλ

Αν λοιπόν με έναν λέβητα των 7 χιλιάδων (με την εγκατάσταση είπαμε) παίρνεις έναν λέβητα που θα σου κρατήσει άς πούμε 20 χρόνια, με την λιγότερη ενασχόληση δυνατόν, με το λιγότερο (έστω και οριακά όπως υποστηρίζεις) κόστος χρήσης, με την επάρκεια ανταλλακτικών ( η Windhager δίνει 15 ετή εγγύηση επάρκειας ανταλλακτικών, όχι από την ημερομηνία αγοράς, αλλά από την ημερομηνία που θα σταματήσει να κατασκευάζει πλέον το μοντέλο αυτό), με την σωστή υποστήριξη (ευλογώ τα γένια μου) με την ασφάλεια ενός πολύ μεγάλου εργοστασίου (αν κλείσω εγώ –χτύπα ξύλο- η Windhager την επόμενη κιόλας μέρα θα βρει άλλον να την υποστηρίξει γιατί είναι ένα μεγαθήριο), με την αδιάλειπτη θέρμανση χωρίς βλάβες, με πιστοποίηση απόδοσης, υλικών, εκπομπών, ακόμα και της βίδας που λέει ο λόγος, με, με, με,

Και από την άλλη, παίρνεις με 3 χιλιάρικα (δεν λέω 2 γιατί τότε μιλάμε για βαρέλια με καυστήρα…) έναν λέβητα που δεν έχει τίποτα από τα παραπάνω, θέλει συχνή συντήρηση, συχνό καθάρισμα, χαλάει και ψάχνεις στα φόρουμ για ανταλλακτικά, πετάει άκαυτα και ψάχνεις στα φόρουμ για ρυθμίσεις, δουλεύει και φωνάζει η γειτόνισσα για την μαυρίλα στην μπουγάδα της, στα 10 χρόνια βγαίνει για την σαβούρα, βάλε λοιπόν άλλα 3 χιλιαρικάκια για να πάρεις άλλον ένα λέβητα όσο κρατάει ο ακριβός…

Θεωρώ ότι, εγώ, που είμαι προύχοντας, ή ο Mykoniatis ή ο Jnet, ή όποιος θέλεις, δίνοντας 7 χιλιάρικα, έκανα πολύ καλύτερη επένδυση από τον άλλον με τα 3. Και μπορώ να στα βάλω και σε γραφήματα και όπως θέλεις, να δείς ότι την φτήνια την τρώει ο παράς, γιατί όταν κάνεις μια σωστή αποτίμηση επένδυσης, δεν κοιτάς αγαπητέ μου μόνο το κόστος καυσίμου και το κόστος κτήσης …
Αλλά που να ξέρω εγώ… ούτε μια σωστή πρόσθεση βαθμού απόδοσης δεν ξέρω να κάνω …

ΥΓ: το ξαναλέω, ο λέβητας του mykoniati είναι μονάδα, αυτοκαθαριζόμενη, με ενσωματομένα υδραυλικά, 2 κυκλοφορητές, τρίοδη, δοχείο διαστολής, ασφαλιστικά, εβδομαδιαίο θερμοστάτη ελέγχου μέσα στο σπίτι με επικοινωνία με τον λέβητα, με εξωτερική αντιστάθμιση, κτλ. Αν τα προσθέσεις όλα αυτά στον απλό λέβητα που έχεις, πές μου που πάει η διαφορά στο κόστος που λές…

Συνεχίζεται...


Το θέμα φίλε είναι ότι οι περισσότεροι δεν μπορούν να τα διαθέσουν 6-7 χιλιάδες ευρώ, μην το ξεχνάμε αυτό..

Τώρα για τις αποσβέσεις που λες δεν συμφωνώ καθόλου. Δηλαδή ότι μας κάνει απόσβεση σε 2-3 χρόνια δεν είναι καλό.. Θα μας τρελάνετε??

Θεωρώ ότι στο συγκεκριμένο θέμα δεν είσαι αντικειμενικός λόγο ιδιότητας..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #96999 από egglezos
Στο θέμα της απόκτησης, υπάρχει πάντα η δυνατότητα να αποκτήσεις κάτι και με τραπεζική χρηματοδότηση, άτοκες δόσεις, κτλ

Βέβαια αυτό προϋποθέτει ότι μπορείς να έχεις πρόσβαση σε τραπεζικό δανεισμό… και ευτυχώς υπάρχουν ακόμα κάποιοι άνθρωποι που ήταν πάντα νοικοκύρηδες και δεν είναι μαυρισμένοι στους Τειρεσίες… μέσα σε αυτούς είναι και κάποιοι που δεν χάλαγαν τα λεφτά τους γύρω γύρω, αλλά έκαναν μετρημένες κινήσεις και έστω λιγοστές. Αυτοί μπορούν να πάρουν έναν λέβητα για παράδειγμα με δόσεις, και τότε το κόστος απόκτησης είναι πολύ εύπεπτο γιατί με τα λεφτά που γλυτώνεις από το πετρέλαιο χρηματοδοτείς την θέρμανση σου…

κάποιος άλλος μπορεί αυτά τα λεφτά να μην τα έδινε για λέβητα… αλλά για αυτοκίνητο, ή για ότι άλλο ήθελε… και πολύ σωστά όπως είπε και ο jnet, υπάρχουν άνθρωποι που κρυώνουν αλλά στο γκαράζ τους έχουν την μερσεντέ ή ότι άλλο καλύπτει την ματαιοδοξία τους… και αυτό θεμιτό είναι και σίγουρα όχι κατακριτέο… ο καθένας όμως κάνει τις επιλογές του.

Και μια ιστοριούλα… πρίν μερικά χρόνια, έδινα προσφορές έν μέσω παχιών αγελάδων, και ο κόσμος επέλεγε το σώμα μπάνιου το χρωμέ το σούπερ ντούπερ των 1000 ευρώ αλλά όταν του έλεγες στο λεβητοστάσιο να βάλουμε έναν λέβητα πιο καλό, σου έλεγε δεν έχει σημασία, «ποιος θα το δεί»… είναι οι ίδιοι που τώρα δεν έχουν λεφτά να βάλουν και πάλι ένα σωστό λέβητα… ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΠΙΛΟΓΩΝ

…και προτεραιοτήτων: Εσύ μπορεί να προτιμάς να πάρεις 2 σπίτια, ένα στην πόλη και ένα στην εξοχή… εγώ πάλι μπορεί να προτιμώ να πάρω ένα και καλό με τα ίδια λεφτά… ο καθένας όπως βλέπει τα πράγματα…

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97000 από vag1234

egglezos έγραψε: Στο θέμα της απόκτησης, υπάρχει πάντα η δυνατότητα να αποκτήσεις κάτι και με τραπεζική χρηματοδότηση, άτοκες δόσεις, κτλ

Βέβαια αυτό προϋποθέτει ότι μπορείς να έχεις πρόσβαση σε τραπεζικό δανεισμό… και ευτυχώς υπάρχουν ακόμα κάποιοι άνθρωποι που ήταν πάντα νοικοκύρηδες και δεν είναι μαυρισμένοι στους Τειρεσίες… μέσα σε αυτούς είναι και κάποιοι που δεν χάλαγαν τα λεφτά τους γύρω γύρω, αλλά έκαναν μετρημένες κινήσεις και έστω λιγοστές. Αυτοί μπορούν να πάρουν έναν λέβητα για παράδειγμα με δόσεις, και τότε το κόστος απόκτησης είναι πολύ εύπεπτο γιατί με τα λεφτά που γλυτώνεις από το πετρέλαιο χρηματοδοτείς την θέρμανση σου…

κάποιος άλλος μπορεί αυτά τα λεφτά να μην τα έδινε για λέβητα… αλλά για αυτοκίνητο, ή για ότι άλλο ήθελε… και πολύ σωστά όπως είπε και ο jnet, υπάρχουν άνθρωποι που κρυώνουν αλλά στο γκαράζ τους έχουν την μερσεντέ ή ότι άλλο καλύπτει την ματαιοδοξία τους… και αυτό θεμιτό είναι και σίγουρα όχι κατακριτέο… ο καθένας όμως κάνει τις επιλογές του.

Και μια ιστοριούλα… πρίν μερικά χρόνια, έδινα προσφορές έν μέσω παχιών αγελάδων, και ο κόσμος επέλεγε το σώμα μπάνιου το χρωμέ το σούπερ ντούπερ των 1000 ευρώ αλλά όταν του έλεγες στο λεβητοστάσιο να βάλουμε έναν λέβητα πιο καλό, σου έλεγε δεν έχει σημασία, «ποιος θα το δεί»… είναι οι ίδιοι που τώρα δεν έχουν λεφτά να βάλουν και πάλι ένα σωστό λέβητα… ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΠΙΛΟΓΩΝ

…και προτεραιοτήτων: Εσύ μπορεί να προτιμάς να πάρεις 2 σπίτια, ένα στην πόλη και ένα στην εξοχή… εγώ πάλι μπορεί να προτιμώ να πάρω ένα και καλό με τα ίδια λεφτά… ο καθένας όπως βλέπει τα πράγματα…


Τώρα μιλάς σωστά..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97001 από valsam

egglezos έγραψε: Στο θέμα της απόσβεσης λοιπόν τώρα, σοβαρά όμως.


Επίσης, όταν υπολογίζεις μια επένδυση, δεν ελέγχεις μόνο τον χρόνο απόσβεσης, αλλά και
Α) τον συνολικό χρόνο διάρκειας ζωής της επένδυσηςδεν μας νοιαζει ειπαμε και πολυ ο συνολικος χρονος διαρκειας ζωης μιας φθηνης επενδυσης των 2000 ευρω γιατι θα το εχουμε αποσβεση προ πολλου πριν πεθανει
Β) τα συνολικά εργατικά κόστη για όλη την διάρκεια ζωής της επένδυσηςΟπως ειπε και ο Γιαννης μπρος στην οικονομια τι ειναι ο πονος.
Γ) την αξία που θα έχει η επένδυση σου στο τέλος του χρόνου ζωής τηςΓια ποια αξια μιλας,για αξια μεταπωλησης?αφου θα εχει ερθει το τελος της ζωης της αρα καμια αξια
Δ) τα κόστη συντήρησης και ανταλλακτικών
το συνολικό πρόσοδο, κτλΘελεις δηλ. να μου πεις οτι αν χρειαστει καποιος ανταλακτικο για μια Βουλγαρικη σομπα η λεβητα το κοστος των ανταλακτικων θα ειναι μεγαλυτερο απ'οτι τα ανταλακτικα ενος Windhager?

Αν λοιπόν με έναν λέβητα των 7 χιλιάδων (με την εγκατάσταση είπαμε)(8000 ειπε στο ξαναλεω ο Μυκονιατης και μαλιστα χωρις καμιναδα!) παίρνεις έναν λέβητα που θα σου κρατήσει άς πούμε 20 χρόνια, με την λιγότερη ενασχόληση δυνατόν, με το λιγότερο (έστω και οριακά όπως υποστηρίζεις) κόστος χρήσης, με την επάρκεια ανταλλακτικών ( η Windhager δίνει 15 ετή εγγύηση επάρκειας ανταλλακτικών, όχι από την ημερομηνία αγοράς, αλλά από την ημερομηνία που θα σταματήσει να κατασκευάζει πλέον το μοντέλο αυτό), με την σωστή υποστήριξη (ευλογώ τα γένια μου) με την ασφάλεια ενός πολύ μεγάλου εργοστασίου (αν κλείσω εγώ –χτύπα ξύλο- η Windhager την επόμενη κιόλας μέρα θα βρει άλλον να την υποστηρίξει γιατί είναι ένα μεγαθήριο), με την αδιάλειπτη θέρμανση χωρίς βλάβες, με πιστοποίηση απόδοσης, υλικών, εκπομπών, ακόμα και της βίδας που λέει ο λόγος, με, με, με,

Και από την άλλη, παίρνεις με 3 χιλιάρικα (δεν λέω 2 γιατί τότε μιλάμε για βαρέλια με καυστήρα…) έναν λέβητα που δεν έχει τίποτα από τα παραπάνω, θέλει συχνή συντήρηση, συχνό καθάρισμα, χαλάει και ψάχνεις στα φόρουμ για ανταλλακτικά, πετάει άκαυτα και ψάχνεις στα φόρουμ για ρυθμίσεις, δουλεύει και φωνάζει η γειτόνισσα για την μαυρίλα στην μπουγάδα της, στα 10 χρόνια βγαίνει για την σαβούρα, βάλε λοιπόν άλλα 3 χιλιαρικάκια για να πάρεις άλλον ένα λέβητα όσο κρατάει ο ακριβός…

Θεωρώ ότι, εγώ, που είμαι προύχοντας, ή ο Mykoniatis ή ο Jnet, ή όποιος θέλεις, δίνοντας 7 χιλιάρικα, έκανα πολύ καλύτερη επένδυση από τον άλλον με τα 3. Και μπορώ να στα βάλω και σε γραφήματα και όπως θέλεις, να δείς ότι την φτήνια την τρώει ο παράς, γιατί όταν κάνεις μια σωστή αποτίμηση επένδυσης, δεν κοιτάς αγαπητέ μου μόνο το κόστος καυσίμου και το κόστος κτήσης …
Αλλά που να ξέρω εγώ… ούτε μια σωστή πρόσθεση βαθμού απόδοσης δεν ξέρω να κάνω …

ΥΓ: το ξαναλέω, ο λέβητας του mykoniati είναι μονάδα, αυτοκαθαριζόμενη, με ενσωματομένα υδραυλικά, 2 κυκλοφορητές, τρίοδη, δοχείο διαστολής, ασφαλιστικά, εβδομαδιαίο θερμοστάτη ελέγχου μέσα στο σπίτι με επικοινωνία με τον λέβητα, με εξωτερική αντιστάθμιση, κτλ. Αν τα προσθέσεις όλα αυτά στον απλό λέβητα που έχεις, πές μου που πάει η διαφορά στο κόστος που λές…

Συνεχίζεται...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97002 από egglezos
θέλω να γράψω και άλλα, αλλά δυστυχώς συμφωνούμε ότι διαφωνούμε οπότε δεν θα συνεχίσω. Ο καθένας έχει την γνώμη του, δεκτές όλες.

Μία εκκρεμότητα μόνο που έχω από προηγούμενο ποστάρισμα γιατί πήρα το πτυχίο της πυρηνικής φυσικής που λέγαμε...

Όταν λέμε ότι ένας λέβητας έχει 50 % εξοικονόμηση με 90% βαθμό απόδοσης και 30% εξοικονόμηση με την αντιστάθμιση, δεν σημαίνει ότι ο βαθμός απόδοσης του είναι 120 % γιατί τότε πράγματι όποιος το υπολογίζει έτσι αξίζει ένα πτυχίο πυρηνικής φυσικής...

στα 1000 € καυσίμου, σε 2 λέβητες με ίδιο βαθμό απόδοσης , το 50% εξοικονόμηση σημαίνει 500 € κόστος καυσίμου. 30% εξοικονόμηση αυτού σημαίνει 500*30%= 150 επιπλέον εξοικονόμηση άρα 350 € συνολικό κόστος, αντί για 500€. Η εξοικονόμηση συνολικά είναι 100% - [(350/1000)*100]= 65%.

Έτσι βγαίνει το νούμερο και δεν προστίθεται στον βαθμό απόδοσης κανενός λέβητα, άλλο ο βαθμός απόδοσης και άλλο το ποσοστό εξοικονόμησης.

Αν θέλει κανείς να ζητήσει συγνώμη για τον χαρακτηρισμό του, δεκτή εκ των προτέρων. ;)

Τέλος...δεν συνεχίζεται... :P

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Last edit: 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by egglezos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97003 από χρηστος8
@ valsam

Η απαντηση σου σε αυτο που εγραψα με βρισκει συμφωνο...το ιδιο πραγμα λεμε.

Αν κατι οικονομικο που του προτεινω εγω το απορριψει, επιλεγει βαση δικων του κριτηριων...οποια κι αν ειναι αυτα.

@ vag1234

Μαλλον δεν διαβασες καλα τι εγραψα...ημουν ξεκαθαρος, τονισα υδραυλικος και οχι εμπορος...οτι ειμαι εγω και πολλοι αλλοι υδραυλικοι δηλαδη. Εχε υποψην οτι για μενα, ειτε λεβητα των 500 ευρω συνδεσω...ειτε των 10000 ευρω, τα ιδια λεφτα θα παρω για την συνδεση. Δεν μεσολαβει συμφερον προσωπικο σε καμια περιπτωση.

@ Asteris

Τους λογους τους ξερει ο πελατης φιλε Αστερη...οι δουλειες που κανουμε απευθυνονται παντα σε ενηλικες με γνωση του τι κανουν.

Προπερσι εδωσα προσφορα για 250m2 σπιτι στην Λητη...η θερμανση με σωματα μαζι με την κατασκευη λεβητοστασιου και λεβητα πετρελαιου στοιχιζε 8500 ευρω (εργασια και υλικα).

Εγω φταιω που μια μερα... μου εφερε σχεδια για εγκατασταση επιδαπεδιας με υλικα της Buderus, οριζοντια γεωθερμια 600m2, γεωθερμικη αντλια Buderus, δοχειο αδρανειας 300 λιτρα, μποιλερ 200 λιτρα, ηλιακα πανελ και πολλα αλλα.

27000 ευρω στοιχισε ολη αυτη η δουλεια (εργασια και υλικα).

Αποσβεση υποθετικα (δεν υπαρχει προτερη καταναλωση πετρελαιου) θα γινει σε 8 χρονια.

Συμφωνα με τα λεγομενα αρκετων, περι αποσβεσης σε 2 χρονια max, τζαμπα λεφτα εδωσε.

Ενας ανθρωπος που δεν σκεφτεται καν την προσφορα των 8500 ευρω, και επιλεγει αυτην των 27000 ευρω πως τον κοβεις;;;

Μπουνταλας παντως δεν ειναι.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ