Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90282 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40
Α! και φυσικα υπολογισε οτι αυτο που σου λεω ειναι για καθημερινη θερμανση του σπιτιου, ετσι ωστε να καλυπτει μονο τις οποιες απωλειες ετσι?! Οχι για να τον αναβει πχ ανα δύο ή τρεις μερες γιατι τοτε φυσικα θα πρεπει να γεμισει και αρκετα παραπανω φορες!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90294 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40

kosmidis80 έγραψε: Α! και φυσικα υπολογισε οτι αυτο που σου λεω ειναι για καθημερινη θερμανση του σπιτιου, ετσι ωστε να καλυπτει μονο τις οποιες απωλειες ετσι?! Οχι για να τον αναβει πχ ανα δύο ή τρεις μερες γιατι τοτε φυσικα θα πρεπει να γεμισει και αρκετα παραπανω φορες!

Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις, εννοείται ότι μιλάμε για καθημερινή θέρμανση και για σπίτι 120 τ.μ. σχετικά καινούργιο (δεκαετίας) με μέτρια μόνωση. Πιστεύω ότι με 40kw λέβητα και δοχείο 800 λίτρα θα ζεσταθεί σίγουρα ότι καιρό και να κάνει, απλά μου φάνηκαν υπερβολικά αυτά που είδα κι έγραφε το φυλλάδιο για ένα ή δύο γεμίσματα το 24ωρο. Πάντως αυτός που τον είδε από κοντά, χωρίς βέβαια να είναι ο ίδιος ιδιαίτερα γνώστης, μου είπε ότι του φάνηκε αξιόλογο μηχάνημα.
Και κάτι άλλο διότι κι εγώ ψάχνομαι για τα προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρίας (Pelletech 25), ο υιός Σαμουκατζίδης που ήταν εκεί στην έκθεση του είπε ότι σε λίγες μέρες θα "ανεβεί" το νέο site της εταιρίας με όλα τα προϊόντα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90386 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40
Παιδια ειναι και παραειναι εφικτο με ενα γεμισμα την ημερα ακομη και με ενα γεμισμα τις 2 μερες ενας λεβητας να καλυψει ενα σπιτι αυτο βεβαια παντα με την προυποθεση της υπαρξης μεγαλου μπαφερ και της μεγαλης χωρητικοτητας ξυλων του λεβητα,για τον συγκεκριμενο λεβητα δεν ξερω μιας και δεν τον γνωριζω!
Εγω εδω και εναν μηνα κανω ενα γεμισμα την ημερα, ο λεβητας μου θεωρητικα χωραει 33-34 κιλα ξυλο,εγω του βαζω 25-30 κιλα στεγνα ξυλα αρα παιρνω κοντα στις 85-90kw που με φτανουν και με περισευουν ολο το 24ωρο,με το πετρελαιο ηθελα περιπου 10 λιτρα την ημερα με αυτες τις καιρικες συνθηκες(με το ξυλο εχω και περισσοτερη ζεστη αλλα ας το θεωρησω οτι αυτο οφειλετε στην μονωση που εκανα),αν αντι για τον λεβητα μου ειχα εναν λεβητα που χωρουσε 80-100 κιλα ξυλα και ενα μπαφερ 2000 λιτρων γιατι να μην μου πηγαινε 2 ακομη και τρεις μερες με ενα γεμισμα(συνυπολισμενη και η απωλεια θερμοκρασιας απο την αδρανεια)?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90400 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40

valsam έγραψε: Παιδια ειναι και παραειναι εφικτο με ενα γεμισμα την ημερα ακομη και με ενα γεμισμα τις 2 μερες ενας λεβητας να καλυψει ενα σπιτι αυτο βεβαια παντα με την προυποθεση της υπαρξης μεγαλου μπαφερ και της μεγαλης χωρητικοτητας ξυλων του λεβητα,για τον συγκεκριμενο λεβητα δεν ξερω μιας και δεν τον γνωριζω!
Εγω εδω και εναν μηνα κανω ενα γεμισμα την ημερα, ο λεβητας μου θεωρητικα χωραει 33-34 κιλα ξυλο,εγω του βαζω 25-30 κιλα στεγνα ξυλα αρα παιρνω κοντα στις 85-90kw που με φτανουν και με περισευουν ολο το 24ωρο,με το πετρελαιο ηθελα περιπου 10 λιτρα την ημερα με αυτες τις καιρικες συνθηκες(με το ξυλο εχω και περισσοτερη ζεστη αλλα ας το θεωρησω οτι αυτο οφειλετε στην μονωση που εκανα),αν αντι για τον λεβητα μου ειχα εναν λεβητα που χωρουσε 80-100 κιλα ξυλα και ενα μπαφερ 2000 λιτρων γιατι να μην μου πηγαινε 2 ακομη και τρεις μερες με ενα γεμισμα(συνυπολισμενη και η απωλεια θερμοκρασιας απο την αδρανεια)?


Σαμη εισαι λαθος.

Γιατι υπολογιζεις με τις σημερινες θερμοκρασιες! Και εγω εχει 4-5 μερες που δεν τον αναψα καθολου και εχω 19 με 19,5 στο σπιτι.Δηλαδη του χρονου αν κανει - (οπως περυσι πχ)κανα μηνα υπαρχει λεβητας που θα την βγαζει πιστευεις με ενα γεμισμα? Και το λεω με βασει τα δικα μας σπιτια, οχι κανενα σουπερ μονωμενο γιατι εκει θα σου ελεγα να μην ασχοληθεις καν με ξυλολεβητα!


Υγ. Στην διαστασιολογηση του οποιου μηχανηματος περνεις την ακραια - οριακη λειτουργια και οχι την πιο βολικη - ευκολη. Αν υπολογιζες με το σημερα τοτε ο 30αρης σου ειναι υπερβολη και θα ηθελες εναν ξυλολεβητα 10.000 θερμιδες μαξ.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90402 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40

Diplomatis έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Α! και φυσικα υπολογισε οτι αυτο που σου λεω ειναι για καθημερινη θερμανση του σπιτιου, ετσι ωστε να καλυπτει μονο τις οποιες απωλειες ετσι?! Οχι για να τον αναβει πχ ανα δύο ή τρεις μερες γιατι τοτε φυσικα θα πρεπει να γεμισει και αρκετα παραπανω φορες!

Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις, εννοείται ότι μιλάμε για καθημερινή θέρμανση και για σπίτι 120 τ.μ. σχετικά καινούργιο (δεκαετίας) με μέτρια μόνωση. Πιστεύω ότι με 40kw λέβητα και δοχείο 800 λίτρα θα ζεσταθεί σίγουρα ότι καιρό και να κάνει, απλά μου φάνηκαν υπερβολικά αυτά που είδα κι έγραφε το φυλλάδιο για ένα ή δύο γεμίσματα το 24ωρο. Πάντως αυτός που τον είδε από κοντά, χωρίς βέβαια να είναι ο ίδιος ιδιαίτερα γνώστης, μου είπε ότι του φάνηκε αξιόλογο μηχάνημα.
Και κάτι άλλο διότι κι εγώ ψάχνομαι για τα προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρίας (Pelletech 25), ο υιός Σαμουκατζίδης που ήταν εκεί στην έκθεση του είπε ότι σε λίγες μέρες θα "ανεβεί" το νέο site της εταιρίας με όλα τα προϊόντα.

Aπο πρωτη εντυπωση την εχουν τα μηχανηματα της CaminoDesign γιαυτο και το Design στην ονμασια,ξαδελφος μου πηρε τον pelletech 50-110 και του βγαζει προβληματα ασε δε την υποστηριξη!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90405 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40

Diplomatis έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Α! και φυσικα υπολογισε οτι αυτο που σου λεω ειναι για καθημερινη θερμανση του σπιτιου, ετσι ωστε να καλυπτει μονο τις οποιες απωλειες ετσι?! Οχι για να τον αναβει πχ ανα δύο ή τρεις μερες γιατι τοτε φυσικα θα πρεπει να γεμισει και αρκετα παραπανω φορες!

Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις, εννοείται ότι μιλάμε για καθημερινή θέρμανση και για σπίτι 120 τ.μ. σχετικά καινούργιο (δεκαετίας) με μέτρια μόνωση. Πιστεύω ότι με 40kw λέβητα και δοχείο 800 λίτρα θα ζεσταθεί σίγουρα ότι καιρό και να κάνει, απλά μου φάνηκαν υπερβολικά αυτά που είδα κι έγραφε το φυλλάδιο για ένα ή δύο γεμίσματα το 24ωρο. Πάντως αυτός που τον είδε από κοντά, χωρίς βέβαια να είναι ο ίδιος ιδιαίτερα γνώστης, μου είπε ότι του φάνηκε αξιόλογο μηχάνημα.
Και κάτι άλλο διότι κι εγώ ψάχνομαι για τα προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρίας (Pelletech 25), ο υιός Σαμουκατζίδης που ήταν εκεί στην έκθεση του είπε ότι σε λίγες μέρες θα "ανεβεί" το νέο site της εταιρίας με όλα τα προϊόντα.



Αν μου πεις οτι συζητουσατε το Σαββατο μεσημερι και του ειπες οτι υστερει το site τους, τοτε περασα απο διπλα σας και μουρμουρησα οτι η εταιρια δυστυχως υστερει οχι μονο στο site,αλλα και αλλου δυστυχως! Δεν ξερω βεβαια αν με ακουσατε?! :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ