Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90748 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40
Τι να σου πρωτο απαντησω που τα βαζεις βρε Σαμη ολα σε ενα τσουβαλι και παντα υπολογιζεις συμφωνα με την δικια σου λειτουργια και χρηση!? :)


Οι κατασκευαστες υπολογιζουν τις θερμιδες με βασει τις θερμενομενες επιφανειες! Αυτο σημαινει οτι αλλοι 30αρηδες κλεβουν και δεν ειναι πραγματικα οσο λενε και αλλοι ειναι πραγματι... Τι να κανουμε, αυτο ειναι η πραγματικοτητα! Αν επερνε ο δικος σου αλλα 15 κιλα απλα δεν θα ηταν 30αρης αλλα θα πηγαινε στα 50 βασει κατασκευαστη. Αν εβαζες τον 50αρη ομως εσυ αντιστοιχα θα ειχες παραπανω καταναλωση και αυτο παρτοω ως δεδομενο γιατι ειναι και παλι η πραγματικοτητα.


Σαμη ποσους τονους εχεις καψει? 4-5 ? Τι αλλαξε απο περυσι που ηθελες 2 τν πετρελαιο? 2 τονοι πετρελαιο το ξερεις οτι δεν αντιστοιχουν στους τονους που εκαψες! Γιατι η αλλαγη αυτη, λοιπον?

Θεωρητικα και εγω σου λεω οτι φετος δεν θα εκαιγες παραπανω απο 1 τονο πετρελαιο! ΠΩΣ?
με την μονωση που εκανες και με το δοχειο αδρανειας με τον πετρελαιο συνδεδεμενο και ηλιακη υποβοηθηση, χοντρικα ουτε τονο θα χρειαζοσουν.

Υποθεσεις ομως μπορουμε να κανουμε ολη την ημερα, αλλα δεν εχει νοημα...

Το νοημα ειναι οτι εισαι ευχαριστημενος με το μηχανημα σου και η γνωμη μου ειναι να μην ριξεις αλλο χρημα για δοχεια κτλ!

Στο δικο μου δεν ξερω ακριβως, γιατι δεν ζυγισα ποτε, αλλα σιγουρα περνει περισσοτερο απ οτι ο Burnit.


A! Να ξερεις δεν υπαρχει παρεξηγηση ουτε κανα θεμα, φιλικα στα λεω και απλα να προστατευσω μην βγει κανενας και πει οτι σε ακουσε και δεν δουλεψε οπως τα ελεγες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90766 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40

kosmidis80 έγραψε: Τι να σου πρωτο απαντησω που τα βαζεις βρε Σαμη ολα σε ενα τσουβαλι και παντα υπολογιζεις συμφωνα με την δικια σου λειτουργια και χρηση!? :)


! Αυτο σημαινει οτι αλλοι 30αρηδες κλεβουν και δεν ειναι πραγματικα οσο λενε και αλλοι ειναι πραγματι... Τι να κανουμε, αυτο ειναι η πραγματικοτητα! Αν επερνε ο δικος σου αλλα 15 κιλα απλα δεν θα ηταν 30αρης αλλα θα πηγαινε στα 50 βασει κατασκευαστη. Αν εβαζες τον 50αρη ομως εσυ αντιστοιχα θα ειχες παραπανω καταναλωση και αυτο παρτοω ως δεδομενο γιατι ειναι και παλι η πραγματικοτητα.


Σαμη ποσους τονους εχεις καψει? 4-5 ? Τι αλλαξε απο περυσι που ηθελες 2 τν πετρελαιο? 2 τονοι πετρελαιο το ξερεις οτι δεν αντιστοιχουν στους τονους που εκαψες! Γιατι η αλλαγη αυτη, λοιπον?

Θεωρητικα και εγω σου λεω οτι φετος δεν θα εκαιγες παραπανω απο 1 τονο πετρελαιο! ΠΩΣ?
με την μονωση που εκανες και με το δοχειο αδρανειας με τον πετρελαιο συνδεδεμενο και ηλιακη υποβοηθηση, χοντρικα ουτε τονο θα χρειαζοσουν.

Υποθεσεις ομως μπορουμε να κανουμε ολη την ημερα, αλλα δεν εχει νοημα...

Το νοημα ειναι οτι εισαι ευχαριστημενος με το μηχανημα σου και η γνωμη μου ειναι να μην ριξεις αλλο χρημα για δοχεια κτλ!

Στο δικο μου δεν ξερω ακριβως, γιατι δεν ζυγισα ποτε, αλλα σιγουρα περνει περισσοτερο απ οτι ο Burnit.


A! Να ξερεις δεν υπαρχει παρεξηγηση ουτε κανα θεμα, φιλικα στα λεω και απλα να προστατευσω μην βγει κανενας και πει οτι σε ακουσε και δεν δουλεψε οπως τα ελεγες...

Θοδωρε δεν υπαρχει παρεξηγηση ουτε κανα θεμα,και ενοειτε παντα φιλικα ολα!
Αρε Θοδωρε λες οτι οι κατασκευαστες υπολογιζουν τις θερμιδες με βασει τις θερμαινομενες επιφανειες και δεν μπορω παρα να συμφωνησω σε αυτο απ' τα λιγα που εμαθα στο energ,μετα λες οτι αυτο σημαινει οτι αλλοι 30αρηδες κλεβουν και δεν ειναι πραγματικα οσο λενε και αλλοι ειναι πραγματι... Τι να κανουμε, αυτο ειναι η πραγματικοτητα, υποθετεις προφανος οτι στο παραδειγμα του centrometal που εδωσα οτι αυτος λογο μεγαλυτερου θαλαμου (δηλ. επειδη παιρνει παραπανω ξυλα απο τον δικο μου τον 30ρη) εχει και περισσοτερες θερμαινομενες επιφανειες αρα ισος αυτος να ειναι πραγματικα 30 kw και ο δικος μου οχι,επισης λες "Αν επερνε ο δικος σου αλλα 15 κιλα απλα δεν θα ηταν 30αρης αλλα θα πηγαινε στα 50 βασει κατασκευαστη,φιλε σορρυ αλλα νομιζω οτι βιαστηκες να βγαλεις συμπερασμα και κανεις λαθος,αν προσεξεις καλα τα χαρακτηριστικα και τις συνολικες διαστασεις του centrometal παρα τον πολυ μεγαλυτερο του θαλαμο θα δεις οτι συνολικα ειναι μικροτερος του burnit αρα ισος εχει και λιγοτερες συνολικα θερμαινομενες επιφανειες,το πως γινεται αυτο εγω υποθετω οτι μπορει να εχει ο centrometal μικροτερες αποστασεις και επιφανειες αναμεσα απο τις διαδρομες για να κερδισει σε χωρητικοτητα ξυλου, και μετα μου λες οτι εγω τα βαζω ολα σε ενα τσουβαλι!
Θοδωρε ουτε 4 ουτε 5 τονους εκαψα πραγματικα ειμαι κοντα στους 3ημιση(ουτε αν συμπεριλαβω οτι εχασαν και τα ξυλα 10-15% υγρασια απο τοτε που αγοραστηκαν αλλα βαζω 3,5) τονους και φετος με τον χειμωνα που εκανε για τους 3ημιση μηνες που καιει ο ξυλολεβητας μεχρι τωρα αν ημουν στο πετρελαιο θα ηθελα 1-1,2 τονους πετρελαιο και υποθετω οτι αυτοι οι 3-4 βαθμοι παραπανω ζεστη που εχω φετος οφειλονται στην μονωση,με 1,2 τονους πετρελαιο για 110 μερες ειναι κοντα στα 10-11 λιτρα την ημερα και γιαυτο και πιστευω οτι ανετα πετυχαινει το εγχειρημα ενα αναμα την ημερα για τα 100kw θερμανσης και οχι απαραιτητα με υπερδιαστασιολογημενο λεβητα!
Θοδωρε ακομη δεν εβαλες το μπαφερ ετσι δεν ειναι,τωρα γεμιζεις λες 2-3 φορες την ημερα σωστα?
Οταν το βαλεις το μπαφερ πιστευεις υπαρχει περιπτωση να μην ελατωθουν τα γεμισματα σου?
Σε ρωτησα ποσα κιλα χωραει ο λεβητα και σιγουρα ετσι πως το ειδα στις φωτο σιγουρα παραπανω απο τον burnit,ας υποθεσω 40 κιλα!
40 κιλα στεγνα ξυλα χονδρικα 150kw, αποδιδομενα 105kw ας πουμε αν ο λεβητας σου να εχει 70% αποδοση,ποσο σε πηγαιναν 10 λιτρα πετρελαιο τοσο θα ειναι και πανω κατω η συχνοτητα γεμισματων σου εξακολουθω και πιστευω (αν φυσικα ειναι και το μπαφερ σου αρκετα μεγαλο να αποθηκευσεις αυτα τα 105 kw εστο τα 80-90,τα 15-25 θα τα καταναλωσει το σπιτι κατα ττην καυση λεμε)
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90777 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40
Βλεποντας το video με το Velox-ενδιαφερον-καταλαβα οτι ουσιαστικα ειναι ενα συστημα εξωτερικης θερμομονωσης που απλως παιζει κ τον ρολο του καλουπιου για το μπετο.
Δηλ. οι 42 ποντοι που λεει ο Χρηστος δεν ειναι ολοι μονωση.Λογικα τα τοιχεια ειναι τουλαχιστον 25cm κ το υπολοιπο διογκωμενη πολυστερινη.
Νομιζω οτι δεν εχει καμμια διαφορα με μια κλασσικη εξωτερικη θερμομονωση.Απλως γινεται ταυτοχρονα με την σκυροδετηση.
Χωρια που εχω σοβαρες επιφυλαξεις για την αντοχη της διογκωμενης κατα την διαρκεια της σκυροδετησης.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90817 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40

valsam έγραψε: υποθετεις προφανος οτι στο παραδειγμα του centrometal που εδωσα οτι αυτος λογο μεγαλυτερου θαλαμου (δηλ. επειδη παιρνει παραπανω ξυλα απο τον δικο μου τον 30ρη) εχει και περισσοτερες θερμαινομενες επιφανειες αρα ισος αυτος να ειναι πραγματικα 30 kw και ο δικος μου οχι,επισης λες "Αν επερνε ο δικος σου αλλα 15 κιλα απλα δεν θα ηταν 30αρης αλλα θα πηγαινε στα 50 βασει κατασκευαστη,φιλε σορρυ αλλα νομιζω οτι βιαστηκες να βγαλεις συμπερασμα και κανεις λαθος,αν προσεξεις καλα τα χαρακτηριστικα και τις συνολικες διαστασεις του centrometal παρα τον πολυ μεγαλυτερο του θαλαμο θα δεις οτι συνολικα ειναι μικροτερος του burnit αρα ισος εχει και λιγοτερες συνολικα θερμαινομενες επιφανειες,το πως γινεται αυτο εγω υποθετω οτι μπορει να εχει ο centrometal μικροτερες αποστασεις και επιφανειες αναμεσα απο τις διαδρομες για να κερδισει σε χωρητικοτητα ξυλου, και μετα μου λες οτι εγω τα βαζω ολα σε ενα τσουβαλι!



Δεν ειπα κατι τετοιο, ουτε εβγαλα τετοια συμπερασματα! Ξερω τι γραφω και μεχρι που θα πρεπει να αναλυσω ενα θεμα. Αποφασισα εδω και καιρο Σαμη να βαζω φρενο σ αυτα που λεω δημοσια, για διαφορους λογους (πιστευω να καταλαβαινεις). Οι επιφανειες δεν ειναι μονο ο θαλαμος καυσης οπως ξερεις. Επίσης οι διαδρομες οπως ειναι σχεδιασμενες παιζουν μεγιστο ρολο στο κατα ποσο αποροφουν την ενεργεια και δεν την αφηνουν να φυγει στην καπνοδοχο (επιβραδυνση καυσαεριων you know).

Εγω ρε συ δεν ειμαι αυτος που προτεινει σε πολλους καινουργιους που ψαχνουν για ξυλολεβητα τον Burnit σαν μια αξιοπρεπη και καλη λυση? Γιατι βαζεις στα γραφομενα μου αντιθετο νοημα?


Τελος με το δοχειο αδρανειας και βασει υπολογισμων στο σπιτι μου ως εχει, ξερω οτι θα παραμεινω στα δυο με τρια γεμισματα την ημερα. Υπαρχει λογος που στο υπογραμμιζω το ως εχει και ειναι αποτελεσμα μελετης.
Αν ριξω στο σπιτι αλλα 1400-1500 Ε για μικροαλλαγες τοτε ναι θα πεσω στα 2 γεμισματα στις πιο κρυες μερες του χειμωνα! Ομως αυτα ο μεσος χρηστης δεν τα γνωριζει, οπως και δεν θα τα ψαξει το πιο πιθανο...



Υγ.Την μελετη την εκανα εγω
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90910 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40

stergiosbik έγραψε: Βλεποντας το video με το Velox-ενδιαφερον-καταλαβα οτι ουσιαστικα ειναι ενα συστημα εξωτερικης θερμομονωσης που απλως παιζει κ τον ρολο του καλουπιου για το μπετο.
Δηλ. οι 42 ποντοι που λεει ο Χρηστος δεν ειναι ολοι μονωση.Λογικα τα τοιχεια ειναι τουλαχιστον 25cm κ το υπολοιπο διογκωμενη πολυστερινη.
Νομιζω οτι δεν εχει καμμια διαφορα με μια κλασσικη εξωτερικη θερμομονωση.Απλως γινεται ταυτοχρονα με την σκυροδετηση.
Χωρια που εχω σοβαρες επιφυλαξεις για την αντοχη της διογκωμενης κατα την διαρκεια της σκυροδετησης.




Στεργιο καπως ετσι οπως τα ειπες ειναι.
Τα 42 εκατοστα αναλογα την μελετη μπορουν να γινουν περισσοτερα, η λιγοτερα αναλογως την περιοχη.
Τα 42cm συγκεκριμενα (απο εξω προς τα μεσα) ειναι 3,5cm velox, 15cm φελιζολ, 20cm μπετο με οπλισμο και ξανα velox 3,5cm μεσα.
Τα βασικα στοιχεια της κατασκευης ειναι οτι η κατασκευη αυτη ειναι 10% ακριβοτερη απο την κλασικη με μπετα και περιλαμβανει την μονωση μεσα.
Επισης τα velox ειναι πυραντοχα και ακαυστα ενω η κλασικη μονωση δεν εχει αυτη τη προστασια.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90912 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40
Ενταξει ρε Θοδωρε δεν θα ,μαλωσουμε κιολας!
Επειδη το ξεφτιλησαμε το εκτος θεματος ενα τελευταιο γραφω και τελειωσα.
Γιαυτο που λες οτι οι επιφανειες δεν ειναι μονο ο θαλαμος καυσης και επίσης οι διαδρομες οπως ειναι σχεδιασμενες παιζουν μεγιστο ρολο στο κατα ποσο αποροφουν την ενεργεια και δεν την αφηνουν να φυγει στην καπνοδοχο , γιάυτο σου εδωσα το παραδειγμα του centrometal γιατι παρα την ιδια σχεδιαστικη φιλοσοφια με τον burnit ο centrometal προσεξα οτι στην επανω τελευταια διαδρομη εχει εξτρα επιβραδυντες και λεω μηπως για να κερδισει στον χωρο καυσης εχανε στο θεμα της αποροφησης ενεργειας απο τις διαδρομες και για να ανεβασει την αποδοση μπηκαν επιβραδυντες.
Αυτο παλι με το δοχειο αδρανειας που λες οτι παλι τα ιδια γεμισματα θα κανεις πραγματικα δεν το καταλαβαινω,μηπως το λες γιατι ειναι μικρο το μπαφερ ,ενταξει το καταλαβαινω οτι o pid με καποια λογικη κανει την ψευτοδουλεια (καμια σχεση αλλα τελος παντων)που θα εκανε ενα μπαφερ γιατι ας πουμε μπορεις να το παλεψεις για 5-7 ωρες να καιει και απ'την αλλη με την προσθηκη μπαφερ θα τα εκαιγες τα ξυλα π.χ σε τρεις ωρες και αλλες 2-4 θα σε κρατουσε το μπαφερ αρα παλι στην τελικη μετα απο 5-7 ωρες θα ηθελες γεμισμα ?
Αν δεν το καταλαβες παλι στο ιδιο συμπερασμα εφτασα και καταντησαμε κουραστικοι,Σορρυ ξανα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ