Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90575 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40

LEONAS έγραψε: Mου κανει εντυπωσει πως μπορειτε και καθεστε στο σπιτι με
20 βαθμους θερμοκρασια εγω θα γυρνουσα με τζακετ αν ειχα τετοια
θερμοκρασια B)

Όπως μάθει κανείς, εγώ με άνω των 22 γυρνάω σχεδόν γυμνός και δυσφορώ, άσε που το θεωρώ και σπατάλη καυσίμου. Το καλοκαίρι όμως γουστάρω ζέστη. Βίτσια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90577 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40

χρηστος8 έγραψε:

valsam έγραψε: Παιδια ειναι και παραειναι εφικτο με ενα γεμισμα την ημερα ακομη και με ενα γεμισμα τις 2 μερες ενας λεβητας να καλυψει ενα σπιτι αυτο βεβαια παντα με την προυποθεση της υπαρξης μεγαλου μπαφερ και της μεγαλης χωρητικοτητας ξυλων του λεβητα,για τον συγκεκριμενο λεβητα δεν ξερω μιας και δεν τον γνωριζω!
Εγω εδω και εναν μηνα κανω ενα γεμισμα την ημερα, ο λεβητας μου θεωρητικα χωραει 33-34 κιλα ξυλο,εγω του βαζω 25-30 κιλα στεγνα ξυλα αρα παιρνω κοντα στις 85-90kw που με φτανουν και με περισευουν ολο το 24ωρο,με το πετρελαιο ηθελα περιπου 10 λιτρα την ημερα με αυτες τις καιρικες συνθηκες(με το ξυλο εχω και περισσοτερη ζεστη αλλα ας το θεωρησω οτι αυτο οφειλετε στην μονωση που εκανα),αν αντι για τον λεβητα μου ειχα εναν λεβητα που χωρουσε 80-100 κιλα ξυλα και ενα μπαφερ 2000 λιτρων γιατι να μην μου πηγαινε 2 ακομη και τρεις μερες με ενα γεμισμα(συνυπολισμενη και η απωλεια θερμοκρασιας απο την αδρανεια)?




Αν δεις την συμπεριφορα αλλων σπιτιων με 1000 η και 2000 λιτρα δοχειο απλα θα εκπλαγεις.
Δεν υφισταται ουτε κατα διανοια ενα γεμισμα την ημερα στην συντριπτικη πλειοψηφια των σπιτιων.
Προσωπικα αν και επαγγελματιας δεν λεω ουτε για αστειο σε καποιον υποψηφιο πελατη αυτα τα πραγματα...θα με παρει με τις πετρες οταν στην πραξη δει την πραγματικοτητα.
Η οποια πραγματικοτητα αποτυπωνεται απλα και ρεαλιστικα απο τον φιλο που παρουσιαζει τον λεβητα effecta στο αντιστοιχο θεμα.
Χωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν, οποιος θελει να μαθει πως συμεριφερεται ενα συστημα με μεγαλα δοχεια αδρανειας αρκει να το διαβασει.

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...1&id=56911&Itemid=53
Αυτα ακριβως που αναφερει σαν χρηστης, βλεπω καθημερινα σαν υδραυλικος που τα τοποθετει.
Μην ενθουσιαζεστε με μεμονωμενα περιστατικα.

Χρηστο λες ουτε κατα διανοια ενα γεμισμα την ημερα στην συντριπτικη πλειοψηφια των σπιτιων αρα συμφωνεις οτι υπαρχουν σπιτια εστω και λιγα-ελαχιστα που αρκει ενα γεμισμα την ημερα!
Χρηστο προς θεου ουτε εγω θελω να ερθω σε αντιπαραθεση και ειδικα μαζι σου αλλα αλλα εγω δεν πιστευω οτι ειναι ελαχιστα τα σπιτια που μπορουν να την βγαλουν με ενα γεμισμα αλλα πολλα!
Παραδειγμα το παραπανω σπιτι που γραφεις να διαβασουμε αυτο το σπιτι δεν συγκαταλεγεται στην πλειοψηφια που αναφερεις και ειναι ατυχες το παραδειγμα γιατι βρισκεται σε υπαίθρια βορεινή περιοχή "Καστοριά" απ'οπου καταγεται η μανα μου και εχω παει και μεινει απειρες φορες και εχουν σπιτια ολο μου το σοι και φιλε μιλαμε για ποοοοολυ κρυο!
Ποσα ειναι τα σπιτια-μεζονετες τα συγχρονα (αμα ειναι και ιδιοκατασκευης ακομη καλυτερα γιατι προσεξαμε και την μονωση!)στα περιχωρα τις Αθηνας,απο αυτα σιγουρα συγκαταλεγονται τα περισσοτερα στην κατηγορια του ενος γεμισματος την ημερα (και φυσικα λογο του ηπιου χειμωνα της Αθηνας),αλλα ποσα στην νοτια Ελλαδα ακομη και στην Θεσ/νικη εχει παρα μα παρα πολλα1
Που λες Χρηστο να εχει περισσοτερες συγχρονες εστο και εργολαβικες μονοκατοικιες στην Καστορια στα Γρεβενα και στην Φλωρινα η στην Αθηνα?
Φλωρινα 22,000, Καστορια 50,000,32,000,συνολο 104,000 κατοικοι και παρα πολλα παλια σπιτια!
Μονο ο Δημος Θερμαικου οπου μενω εγω (περιοχη που πληρει κατα την γνωμη μου το ενα γεμισμα την ημερα)και εχει παρα μα παρα πολλες καινουργιες μεζονετες και μονοκατοικιες(μαλον σχεδον ολα ειναι καινουργια γιατι πριν το 1994 δεν υπηρχε σχεδον τιποτα εδω!) εχει 50.000 κατοικους!
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90580 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40

LEONAS έγραψε: Mου κανει εντυπωσει πως μπορειτε και καθεστε στο σπιτι με
20 βαθμους θερμοκρασια εγω θα γυρνουσα με τζακετ αν ειχα τετοια
θερμοκρασια B)


αφρικανος εισαι ?
ειναι πολυ πιο υγιεινο παντως να γυρνας με κανα ρουχαλακι
παρα να γινεσαι καπνιστο λουκανικο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90604 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40
@ valsam

Σαμη διαφωνουμε οπως και να χει.
Εγω τοποθετηση λεβητα σε Νοτια Ελλαδα δεν εχω κανει, ουτε και στην Αθηνα...οποτε δεν εχω γνωμη με αποδειξεις.
Εχω γνωμη ομως με αποδειξεις, για την περιοχη της Θεσσαλονικης με τους γειτονικους νομους...και μη μου πεις ατυχες το παραδειγμα παλι.
Πως σου φαινεται οτι απο τους εκατονταδες ξυλολεβητες που εχω συνδεσει...εχω μονο εναν πελατη που να κανει 1 γεμισμα την ημερα, και να εχει 24ωρη θερμανση με 22-23 μεσα στο σπιτι.
Θεωρητικα μπορουμε να λεμε οτι θελουμε (αν και εγω το αποφευγω), η πραξη ομως λεει παντα την αληθεια.
Αν θυμαμαι καλα και ο κουμπαρος σου με κορυφαιο λεβητα (viessmann) 2 με 3 γεμισματα την ημερα θελει.
Αυτος ο αριθμος ειναι νορμαλ ναι...2 γεμισματα με μαλακο καιρο και 3 με πολυ κρυο.
Οτιδηποτε αλλο σημαινει πολυ μεγαλος λεβητας για το σπιτι...η ελαχιστη ζητηση θερμανσης του σπιτιου. Αυτη μπορει να οφειλεται σε χαμηλωμα θερμοστατη η πολυ καλες μονωσεις η απαιτηση θερμανσης του πελατη, για λιγες ωρες ημερησιως.

ΥΓ. Ελα στη θεση μου και ασε το πληκτρολογιο γιατι δεν εχει ευθυνες...με το χερι στην καρδια... αν ησουν υδραυλικος τι θα ελεγες σε εναν υποψηφιο πελατη με τοποθετηση ξυλολεβητα...ενα γεμισμα την ημερα θα κανεις και καθαρισες;;;
Εκτιθεσαι και μοιραζεις ανεκπληρωτες υποσχεσεις ετσι...εγω sorry κιολας, παπατζης δεν ειμαι λεω την αληθεια, αποτυπωνοντας με ρεαλισμο την πραγματικοτητα :)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90615 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40
Κοντός ψαλμός αλληλούια.
Μία φράση τα λέει όλα.
(προσωπική άποψη :) )

χρηστος8 έγραψε: .......2 γεμισματα με μαλακο καιρο και 3 με πολυ κρυο.
Οτιδηποτε αλλο σημαινει πολυ μεγαλος λεβητας για το σπιτι...η ελαχιστη ζητηση θερμανσης του σπιτιου. Αυτη μπορει να οφειλεται σε χαμηλωμα θερμοστατη η πολυ καλες μονωσεις η απαιτηση θερμανσης του πελατη, για λιγες ωρες ημερησιως.
...



Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90620 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40
Χρηστο ο κουμπαρος εχει τον viessman τον 40ρη για εκτεθημενο απο παντου και οχι και πολυ καλα μονωμενο σπιτι 350+ τ.μ με 1000 λιτρα μπαφερ,και σε ρωταω ξανα μιας και εισαι γνωστης εαν υποθετικα το σπιτι του κουμπαρου ειχε καλυτερη μονωση και μεγαλυτερο μπαφερ και λεβητα( μεγαλυτερη χωρητικοτητα θαλαμου καυσης!) θα μειωνε αυτα τα 2 η τρια γεμισματα που κανει τωρα?

Αυτος ο ενας πελατης που λες με το ενα γεμισμα την ημερα τι μηχανημα του εβαλες και για πες μας γενικα την εγκατασταση και περιοχη.
Και'γω στην θεση σου σε εναν υποψηφιο πελατη δεν θα ελεγα ενα γεμισμα την ημερα πρωτα γιατι ειναι αδυνατον σε πολλες περιπτωσεις αλλα και σε αυτες που θα ηταν εφικτο δεν θα το ελεγα για να εχω την πισινη,γιατι κακα τα ψεματα το κοστος για την υπερδιαστασιολογιση με μεγαλυτερο λεβητα(η οπως ειπα οχι απαραιτητα μεγαλυτερο σε kw αλλα σε χωρητικοτητα θαλαμου)και τα μεγαλα μπαφερ ειναι μεγαλυτερο για τον πελατη και αν δεν δουλεψει το ενα γεμισμα την ημερα που θα του υποσχοσουν ειναι προβλημα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ