Κοινωνία - Οικονομία (Η Εκκλησία του Δήμου)

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129901 από Fokion
www.zougla.gr/kosmos/article/afstralia-e...-ligniti-gia-energia

H Αυστραλία θα περιορίσει την έμφαση στις λεγόμενες ανανεώσιμες μορφές ενέργειας, γιατί είναι δαπανηρές και επιβαρύνουν σημαντικά το κόστος παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας. Αυτό προκύπτει από δηλώσεις του πρωθυπουργού, Τόνι Άμποτ, ο οποίος τόνισε πως στροφή στις ανανεώσιμες μορφές ενέργειας έχει εκτινάξει στα ύψη το κόστος της ηλεκτρικής ενέργειας.

Ο πρωθυπουργός έκανε τη δήλωση αυτή μετά την ανακοίνωση της ηλεκτροπαραγωγικής εταιρείας Stanwell Corporation ότι διακόπτει την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας με υγραέριο, λόγω κόστους και επιστρέφει στον λιγνίτη. Παράλληλα, η ίδια η εταιρεία ζήτησε να περιοριστεί ο στόχος της αύξησης παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας με τις λεγόμενες ανανεώσιμες μορφές, γιατί αυτές είναι «πολύ δαπανηρές και επηρεάζουν την αγορά».

Ο πρωθυπουργός, Τόνι 'Αμποτ, είπε ότι θα γίνει σχετική έρευνα και θα αναθεωρηθούν οι στόχοι των ανανεώσιμων μορφών ενέργειας με στόχο να γίνει πιο φτηνή η ενέργεια. «Στόχος μας είναι να γίνει η Αυστραλία μια χώρα με τη φθηνότερη ενέργεια» είπε ο κ. 'Αμποτ, ο οποίος τόνισε ότι η Αυστραλία διαθέτει άφθονους πόρους ενέργειας, γαιάνθρακες και φυσικό αέριο (καθώς και πετρέλαιο) και δεν πρέπει να είναι τόσο ακριβό το ηλεκτρικό ρεύμα. Ακόμη, υποστήριξε ότι η κατάργηση του φόρου των ρύπων θα συμβάλει στη μείωση του κόστους της ηλεκτρικής ενέργειας.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129944 από sdancer75

stergiosbik έγραψε:

Nasikas έγραψε: Πάντως στην Ευρωπη λειτουργει με επιτυχια η "λευκη εβδομάδα"
Και πιστευω ότι αν γινει με σωστη οργανωση, δεν ειναι και τοσο κακο.

(τις συνδικαλιστικες κοπανες να σταματησουν- να ψηφιζουν ηλεκτρονικά, να κανουν ΓΣ και εκλογες Σαββατοκυριακα, θα αναπληρωθουν οι ωρες διδασκαλιας)


Κωστα θεωρω οτι εστω κ μια ωρα χαμενου μαθηματος ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ζημια στο μελλον των παιδιων κ της χωρας μελλοντικα.
Ποσο μαλλον με την παιδεια που εχουμε τωρα.
Οτι κανουν οι Ευρωπαιοι δε σημαινει οτι ειναι απαραιτητα κ σωστο.
Πρεπει επιτελους να σταματησουμε να πιθηκιζουμε κ να καταλαβουμε οτι πρεπει να παιρνουμε μονο οτι ειναι καλο κ οχι να υιοθετουμε την καθε παπαρια.
Αλλες χωρες,αλλες συνθηκες,αλλες προτεραιοτητες,αλλες αναγκες.


Μαλλον εισαι της ποσοτητας και οχι της ποιοτητας. Μια ωρα δεν ειναι προφανως τεραστια ζημια και το ειπες μαλλον απο υπερβολικο ζηλο.

Τωρα απο ποιοτικης πλευρας υπαρχουν θεματα και μαλιστα πολλα. Να ξεκινησω απο την κακη διαπαιδαγωγιση των παιδιων απο τους ιδιους τους γονεις ? Να συνεχισω με την χαριστικη εως την εξευτελιστικη βαθμολογηση προς τα πανω χωρις να ξερουν απλα μαθηματικα στο γυμνασιο η το λυκειο? Να συνεχισω με τους εξευτελιστικους μισθους και την ελλειψη μεσων πχ χαρτια, γραφεια, καρεκλες, υπολογιστες κτλ ? Με την κομματικη αποσπαση και τοποθετηση ;

Εγω ενα εμαθα στον ιδιωτικο τομεα που ειμαι απο 25 χρονων. Πληρωνεις αυτον που θελεις και το αξιζει, με αξιοπρεπη μισθο και μετα αν δεν το κανει καλα , του ζητας εξηγησεις η τον στελνεις στο σπιτι. Οταν και ο τελεταιος τσοπανος επερνε περισσοτερα απο καποιον που ειχε την ευθυνη να διαπαιδαγωγησει το παιδι σου μαλλον ειχαμε υπερβολικες απαιτησεις χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν επρεπε να γινει η δουλεια.

Τι μεσα τους παρειχαμε ολα αυτα τα χρονια ? Το επιδομα βιβλιοθηκης για αγορα βιβλιων που εχουν οι πανεπιστημιακοι γιατι δεν το εχουν οι υπολοιποι; Ποσα χιλιομετρα κανουν καθε μερα μεχρι τη δουλεια τους πληρωνοντας απο τη τσεπη τους τις βενζινες? Ναι στην σωστη αξιολογηση και αμεση απολυση σε αυτους που παρανομουν με οποιονδηποτε τροπο.

Με τη σωστη παιδεια γινεται η θεμελιωση ενος κρατους και οχι με εξαθλιωμενους οικονομικα , τεμπεληδες καθηγητες και δασκαλους που παρακαλουνε για μια αποσπαση. Αλλα για να ζητησεις το λογο θα πρεπει πρωτα να σκεφτεις σαν κρατος και σαν κοινωνια τι εδωσες και τι περιμενες να λαβεις σαν αποτελεσμα. Ο λαος λεει : με πορδες αυγα δεν βαφεις. Τελεια και παυλα.



Sent from my AT300SE using Tapatalk HD

sdancer75
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129954 από stergiosbik
Προφανως βεβαια θεωρεις οτι επειδη οι δασκαλοι δεν πληρωνονταν καλα ολα αυτα τα χρονια(εδω διαφωνω),οτι επειδη δεν ειχαν υπολογιστες π.χ.,οτι επειδη δεν παιρνουν επιδομα βιβλιοθηκης κ χιλια 2 αλλα,φταινε τα παιδια!
Φταιει ο γαιδαρος χτυπαμε το σαμαρι!
Οτι προβληματα εχουν ως κλαδος να τα λυσουν με το υπουργειο κ οχι δειχνοντας μικροψυχια κ θρασυδειλια να την πληρωνουν οι μαθητες.
Ναι υπαρχουν ΜΑΛΑΚΕΣ γονεις οπως κ τσογλανια μαθητες.
Ναι υπαρχουν δυσκολιες οπως σε ΟΛΑ τα επαγγελματα αλλα οι μαθητες τι φταινε;
Θα ηθελε ο δασκαλος να παει σε ενα νοσοκομειο κ ο γιατρος να μην κανει αυτο που πρεπει να κανει γιατι η πολιτεια δεν ειναι ενταξει απεναντι του;
Τι χρωσταει ο δασκαλος-ασθενης να πληρωσει τα σπασμενα;
Ο μαθητης κ ο αρρωστος εχουν το "ακαταλογιστο" λογω ηλικιας κ απελπισιας.
Ο δασκαλος πρεπει να ειναι τοσο ψηλα που να αγκαλιαζει κ να προστατευει τα παιδια του κ οχι να μεταφερει σε αυτα τα δικα του προβληματα.
Αντε κι εγω ειμαι προκατειλημμενος με τον κλαδο.
Ομως η συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου τα ιδια λεει.
Ολοι μας ειμαστε τοσο χαζοι κ οι δασκαλοι ειναι σωστοι;
Μη μου πεις τη γνωστη δικαιολογια οτι ολοι μας ειμαστε ανιδεοι γιατι καταντησε ανεκδοτο πια. ;)
Προφανως η ποιοτητα μετραει.
Ομως για το οτι η ποιοτητα απουσιαζει παιζει ρολο πρωτιστως οι ποιοτητα των εκπαιδευτων κ οχι των εκπαιδευομενων;
Εβαλα σε ενα ποστ πριν λιγες μερες την ειδηση για την συμπεριφορα ενος ΔΑΣΚΑΛΟΥ προς εναν μαθητη του με προβλημα υγειας.Δε ξερω αν το ειδες.
Αν ναι πες μου σε παρακαλω πολυ.Υπαρχει περιπτωση οι οποιες δυσκολιες να εμποδισουν αυτον τον ανθρωπο να διδαξει σωστα τους μαθητες του;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129988 από sdancer75

stergiosbik έγραψε: Προφανως βεβαια θεωρεις οτι επειδη οι δασκαλοι δεν πληρωνονταν καλα ολα αυτα τα χρονια(εδω διαφωνω),οτι επειδη δεν ειχαν υπολογιστες π.χ.,οτι επειδη δεν παιρνουν επιδομα βιβλιοθηκης κ χιλια 2 αλλα,φταινε τα παιδια!
Φταιει ο γαιδαρος χτυπαμε το σαμαρι!
Οτι προβληματα εχουν ως κλαδος να τα λυσουν με το υπουργειο κ οχι δειχνοντας μικροψυχια κ θρασυδειλια να την πληρωνουν οι μαθητες.
Ναι υπαρχουν ΜΑΛΑΚΕΣ γονεις οπως κ τσογλανια μαθητες.
Ναι υπαρχουν δυσκολιες οπως σε ΟΛΑ τα επαγγελματα αλλα οι μαθητες τι φταινε;
Θα ηθελε ο δασκαλος να παει σε ενα νοσοκομειο κ ο γιατρος να μην κανει αυτο που πρεπει να κανει γιατι η πολιτεια δεν ειναι ενταξει απεναντι του;
Τι χρωσταει ο δασκαλος-ασθενης να πληρωσει τα σπασμενα;
Ο μαθητης κ ο αρρωστος εχουν το "ακαταλογιστο" λογω ηλικιας κ απελπισιας.
Ο δασκαλος πρεπει να ειναι τοσο ψηλα που να αγκαλιαζει κ να προστατευει τα παιδια του κ οχι να μεταφερει σε αυτα τα δικα του προβληματα.
Αντε κι εγω ειμαι προκατειλημμενος με τον κλαδο.
Ομως η συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου τα ιδια λεει.
Ολοι μας ειμαστε τοσο χαζοι κ οι δασκαλοι ειναι σωστοι;
Μη μου πεις τη γνωστη δικαιολογια οτι ολοι μας ειμαστε ανιδεοι γιατι καταντησε ανεκδοτο πια. ;)
Προφανως η ποιοτητα μετραει.
Ομως για το οτι η ποιοτητα απουσιαζει παιζει ρολο πρωτιστως οι ποιοτητα των εκπαιδευτων κ οχι των εκπαιδευομενων;
Εβαλα σε ενα ποστ πριν λιγες μερες την ειδηση για την συμπεριφορα ενος ΔΑΣΚΑΛΟΥ προς εναν μαθητη του με προβλημα υγειας.Δε ξερω αν το ειδες.
Αν ναι πες μου σε παρακαλω πολυ.Υπαρχει περιπτωση οι οποιες δυσκολιες να εμποδισουν αυτον τον ανθρωπο να διδαξει σωστα τους μαθητες του;


Οχι δεν το ειδα το post αλλα στην απαντηση σου ειδα μια αγανακτηση προφανως εχεις τους λογους σου. Εγω παντως προσωπικα βλεπω ανθρωπους που ενδιαφερονται (η κορη μου ειναι 1η δημοτικου) και δεν εχω ιδιαιτερα παραπονα. Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει και σαπιλα στον κλαδο, οπως αλλωστε και σε ολους τους επαγγελματικους κλαδους και βεβαια οχι μονον στην ελλαδα. Μην ξεχνας επισης οτι τα τελευταια χρονια η μεγαλη πλειονοτητα των εκπαιδευτικων μπαινει στο δημοσιο με γνωστικες εξετασεις που νομιζω σε κανεναν αλλο φορεα του δημοσιου δεν γινεται. Σιγουρα υπαρχουν πολλα να γινουν αλλα αν το σημα δινεται απο ψηλα οτι κοιτα αν εισαι δικος μου θα γινει η δουλεια σου , τοτε θα πρεπει να γινουν οι αλλαγες πρωτιστως απο ψηλα και μετα να φτανουμε στους τελευταιους ανθρωπους αυτης της αλυσιδας. Ο κοσμος δικαιως διαμαρτυρεται γιατι θελει ικανους και αξιους ανθρωπους για τα παιδια του, αλλα οταν ψηφιζει ανικανους και αναξιους για να διοικησουν αυτους που θα διαπαιδαγωγησουν τα παιδια του, τοτε συγγνωμη φιλε μου, αλλα εδω υπαρχει μια μεγαλη αντιφαση. 30 χρονια μας κυβερναει η σαβουρα και δεν ειδα καμια διαθεση αλλαγης παρα μονον οταν εφτασε το αυγο στον κ@λο. Γιατι σαν κοινωνια δεν απαιτησαμε καλους κυβερνητες ; Εδω λοιπον ταιριαζει αυτο που ειπες φταιει το γαιδουρι και βαραμε το σαμαρι.

Παντως ακομη και με αυτες τις συνθηκες η αισθηση που εχω ειναι οτι το μεγαλυτερο ποσοστο κανει οτι καλυτερο μπορει. Μακαρι και το συστημα να τους ανταμειψει για να δικαιωθουν οι καλοι και να υπαρξει υγιης ανταγωνισμος για την βελτιωση ολων.

Sent from my AT300SE using Tapatalk HD

sdancer75
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129998 από stergiosbik
K μενα ο μεγαλος μου γιος ειναι στην 1η δημοτικου.
Αυτο που με εκνευριζει ειναι το οτι ενω τους φταιει η εκαστοτε πολιτικη ηγεσια,την πληρωνουν τα παιδια σαν ο πιο αδυναμος κρικος.
Λιγες δεκαετιες πριν οι δασκαλοι του τοτε ουτε που φανταζοταν τις ευκολιες που εχουν οι σημερινοι δασκαλοι.
Κι ομως προσεφεραν εργο σε εξαιρετικα αντιξοες συνθηκες.
Κ το πιο εκνευριστικο ειναι οτι δεν θελουν την αξιολογηση αυτοι που καθημερινα αξιολογουν! :woohoo:
Σαν να λενε οι μαθητες οτι δεν θελουμε να μας αξιολογουν κ να θεσουμε εμεις τους ορους της αξιολογησης αν τελικα γινει!
Ειναι να τρελαινεσαι δηλαδη.
Εγω κ ο οποιοσδηποτε γονεας μπορει να φταιμε γιατι ψηφιζαμε λαθος,γιατι εθελοτυφλουσαμε,γιατι,γιατι,γιατι.....
Ομως τα παιδια μας δεν φταινε να φορτωνουν στην καμπουρα τους οι δασκαλοι τα προβληματα τους.
Σαφως υπαρχουν κ δασκαλοι που αγαπουν αυτο που κανουν κ κυριως αγαπουν τα παιδια.
Αν ειναι λιγοι η πολλοι δε το ξερω.
Ξερω ομως οτι κυριως αυτοι,επειδη γνωριζουν απο 1ο χερι την αξια της σωστης εκπαιδευσης,θα πρεπε να ειναι κ οι τελευταιοι που θα εκαναν "κακο" στα παιδια.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130095 από sdancer75

stergiosbik έγραψε: K μενα ο μεγαλος μου γιος ειναι στην 1η δημοτικου.
Αυτο που με εκνευριζει ειναι το οτι ενω τους φταιει η εκαστοτε πολιτικη ηγεσια,την πληρωνουν τα παιδια σαν ο πιο αδυναμος κρικος.
Λιγες δεκαετιες πριν οι δασκαλοι του τοτε ουτε που φανταζοταν τις ευκολιες που εχουν οι σημερινοι δασκαλοι.
Κι ομως προσεφεραν εργο σε εξαιρετικα αντιξοες συνθηκες.
Κ το πιο εκνευριστικο ειναι οτι δεν θελουν την αξιολογηση αυτοι που καθημερινα αξιολογουν! :woohoo:
Σαν να λενε οι μαθητες οτι δεν θελουμε να μας αξιολογουν κ να θεσουμε εμεις τους ορους της αξιολογησης αν τελικα γινει!
Ειναι να τρελαινεσαι δηλαδη.
Εγω κ ο οποιοσδηποτε γονεας μπορει να φταιμε γιατι ψηφιζαμε λαθος,γιατι εθελοτυφλουσαμε,γιατι,γιατι,γιατι.....
Ομως τα παιδια μας δεν φταινε να φορτωνουν στην καμπουρα τους οι δασκαλοι τα προβληματα τους.
Σαφως υπαρχουν κ δασκαλοι που αγαπουν αυτο που κανουν κ κυριως αγαπουν τα παιδια.
Αν ειναι λιγοι η πολλοι δε το ξερω.
Ξερω ομως οτι κυριως αυτοι,επειδη γνωριζουν απο 1ο χερι την αξια της σωστης εκπαιδευσης,θα πρεπε να ειναι κ οι τελευταιοι που θα εκαναν "κακο" στα παιδια.


Δεν καταλαβα σε οτι δικο σου post διαβασα γιατι οι δασκαλοι φορτωνουν τα προβληματα τους στα παιδια. Απο που το συμπεραινεις αυτο και για ποιο λογο το λες?


Sent from my AT300SE using Tapatalk HD

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.272 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ