Πιθανή μείωση φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92605 από valsam

john88s έγραψε: Ναι από 1.40 θα πάει 0.85.

Μίση τιμή δηλαδή. Όπως έχουν πέσει όλα τα προιόντα τον καιρό τις κρίσης.

Ξυπνάτε.

Μόνο και μόνο με την δέσμευση που έχουμε σαν χώρα ότι μέχρι το 2020 πρέπει το 20% να είναι από ανανεώσιμες πηγές ενέργειες αρκεί για να πειστεί κανείς ότι το πετρέλαιο δεν πρόκειται να πέσει.

Μετα το φετεινο εν'ετη 2013 και 7 χρονια μακρυα απο το 2020 εσυ ποσο λες να απεχουμε απο το 20% να είναι από ανανεώσιμες πηγές ενέργειες,εγω παντος απο την μυρωδια και μονο πιστευω οτι το ξεπερασαμε ανετα το 20% αλλα και να μην το πιασαμε ακομη το 20% μετα και τις αυξησεις της ΔΕΗ του χρονου ειναι σιγουρο αρκει να μην παει το πελλετ τιποτα 450 ευρω ο τονος !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92612 από slnzxr
Φιλε valsam εξηγησα οτι 0,85 δεν εχει το πετρελαιο ουτε στην Αλβανια...Για αυτο μιλησα για τζαμπα θερμανση..Επισης στην αγορα υπαρχουν μηχανηματα πελλετ που εχουν αποδοση και 97%.Δεν ειναι δυνατον να συγκρινεις τον ακριβοτερο καυστηρα αεριου με αποδοση 95% με τον φθηνοτερο πελλετ που εχει 80 και 85%!

Οσο αφορα την τιμη του pellet εχω καποιες αποριες...
-Που αγοραζεις με 350 ευρω και γιατι αφου υπαρχουν αξιολογα πελλετ με το πολλη 300-320/τονο?
-Το πελλετ καθως και το ξυλο εχουν ενα τεραστιο ατου εναντι ολων των αλλων προιοντων θερμανσης...Εχουν καλοκαιρινη τιμη...Γιατι λοιπον δεν προμηθευεσαι το πελλετ της χρονιας το καλοκαιρι που αν θυμαμαι καλα ειχε περιπου 250 ευρω ο τονος?
-Εαν θελεις να κανεις την απολυτη κινηση εκει στους φιλους σου τους Βουλγαρους εχει ενα καρο ερασιτεχνικες μηχανες παραγωγης πελλετ με σχετικα λιγα λεβα που μπορεις να αγορασεις και να παραγεις το δικο σου πελλετ...Γιατι δεν το κανεις?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΘΕΟΔΟΣΗΣ, χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92635 από valsam

slnzxr έγραψε: Φιλε valsam εξηγησα οτι 0,85 δεν εχει το πετρελαιο ουτε στην Αλβανια...Για αυτο μιλησα για τζαμπα θερμανση..Επισης στην αγορα υπαρχουν μηχανηματα πελλετ που εχουν αποδοση και 97%.Δεν ειναι δυνατον να συγκρινεις τον ακριβοτερο καυστηρα αεριου με αποδοση 95% με τον φθηνοτερο πελλετ που εχει 80 και 85%!

Οσο αφορα την τιμη του pellet εχω καποιες αποριες...
-Που αγοραζεις με 350 ευρω και γιατι αφου υπαρχουν αξιολογα πελλετ με το πολλη 300-320/τονο?
-Το πελλετ καθως και το ξυλο εχουν ενα τεραστιο ατου εναντι ολων των αλλων προιοντων θερμανσης...Εχουν καλοκαιρινη τιμη...Γιατι λοιπον δεν προμηθευεσαι το πελλετ της χρονιας το καλοκαιρι που αν θυμαμαι καλα ειχε περιπου 250 ευρω ο τονος?
-Εαν θελεις να κανεις την απολυτη κινηση εκει στους φιλους σου τους Βουλγαρους εχει ενα καρο ερασιτεχνικες μηχανες παραγωγης πελλετ με σχετικα λιγα λεβα που μπορεις να αγορασεις και να παραγεις το δικο σου πελλετ...Γιατι δεν το κανεις?

slnzxr δεν συγκρινω τον ακριβοτερο λεβητα φυσικου αεριου(1200 ευρω αγοραστηκε!) με τον φθηνοτερο φιλε απλα παραδειγμα εδωσα και για να ξερεις ο λεβητας Φ.Α στα χαρτια εχει 108,2% αποδοση και για να ειμαι επιηκης απενατι στον λεβητα πελλετ το εβαλα 95%,στα χαρτια ειναι και αυτη η αποδοση 97% των μηχανηματων πελλετ που αναφερεις ,στην πραγματικοτητα αποκλειετε και ουτε μια στο εκατομυριο να εχει τοση!
Δεν αγοραζω πελλετ μιας και δεν εβαλα καυστηρα πελλετ στον λεβητα μου,το σκεφτομουν να τον βαλω το καλοκαιρι αλλα επειδη ειναι μακραν πιο ασυμφορο απο το ξυλο αναβαλετε!
Οπως εγραψα πιο πανω ολος ο κοσμος που καιει πελλετ δεν εχει την δυνατοτητα να αγορασει μεγαλες ποσοτητες μιας και μενουν σε πολυκατοικιες ,η γιατι το καλοκαιρι μιας και φευγει ο βραχνας της θερμανσης τα λεφτα του τα δινει αλλου για να κλεισει εκρεμοτητες οπως φροντηστηρια καρτες και δοσεις εφοριας!
Και να σου ρωτησω κατι ρε φιλε,γιατι οι εμποροι να μην το διαθετουν και τον χειμωνα το πελλετ με καλοκαιρινη τιμη αφου προσωπικα γνωριζω εμπορα που προμυθευτηκε τεραστια ποσοτητα το καλοκαιρι και αυτην ακομη πουλαει αλλα καθε 10-20 μερες τσιμπαει την τιμη προς τα πανω με την προφαση οτι οσο χειμωνιαζει τα εργοστασια ανεβαζουν την τιμη?
Και μην μου πεις πως ολη η αγορα δεν δουλευει ετσι!
Και δεν εχω κανεναν φιλο Βουλγαρο αν θες να ξερεις!
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92640 από stratis 1

valsam έγραψε: Και να σου ρωτησω κατι ρε φιλε,γιατι οι εμποροι να μην το διαθετουν και τον χειμωνα το πελλετ με καλοκαιρινη τιμη αφου προσωπικα γνωριζω εμπορα που προμυθευτηκε τεραστια ποσοτητα το καλοκαιρι και αυτην ακομη πουλαει αλλα καθε 10-20 μερες τσιμπαει την τιμη προς τα πανω με την προφαση οτι οσο χειμωνιαζει τα εργοστασια ανεβαζουν την τιμη?
Και μην μου πεις πως ολη η αγορα δεν δουλευει ετσι!
Και δεν εχω κανεναν φιλο Βουλγαρο αν θες να ξερεις!



Γιατι αν ο εμπορος το αγορασει το καλοκαιρι και το ξεφορτωσει στο σπιτι σου την αλλη μερα,θα δωσει 200 ευρω σημερα και θα παρει 230 αυριο ανα τονο.
Αρα με 5000 κεφαλαιο μπορει να φερει εκατο νταλικες σε 200 πελατες.
Αν φερει 100 νταλικες και περιμενει το χειμωνα να πουλησει,θα χρειαστει να δωσει 100 επι 5000=
500.000 ευρω.
Γιατι να βαλει σε μια αποθηκη πεντακοσια χιλιαρικα σε πελλετ χωρις να υπολογισει τα προσθετα εξοδα αποθηκευσης, φυλαξης,ασφαλειας πυρος,διπλα ξεφορτωματα φορτωματα,μισθων,απωλεια τοκων,κλπ.
Αν ο χειμωνας ειναι οπως φετος ελαφρυς ποιος θα τον αποζημιώσει για το πελλετ που αγορασε και δεν πουλησε?
Τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο θα θελαμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92644 από dimlyk
ξεκιναει απο τα εργοστασια η ιστορια
αφ ενος εχουν χαμηλοτερτο κοστος παραγωγης
αφ ετερου ενα εργοστασιο που παραγει 8000 τον τον μηνα
και δεν εχει χωρο αποθηκευσης και δεν θελει να διαθεσει τοσο χρημα για την παραγωγη του
κατ αναλογια αλλα σε μικροτερο βαθμο και με καποιες αλλες παραμετρους ισχυει και για τον εμπορο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92654 από valsam

stratis 1 έγραψε:

valsam έγραψε: Και να σου ρωτησω κατι ρε φιλε,γιατι οι εμποροι να μην το διαθετουν και τον χειμωνα το πελλετ με καλοκαιρινη τιμη αφου προσωπικα γνωριζω εμπορα που προμυθευτηκε τεραστια ποσοτητα το καλοκαιρι και αυτην ακομη πουλαει αλλα καθε 10-20 μερες τσιμπαει την τιμη προς τα πανω με την προφαση οτι οσο χειμωνιαζει τα εργοστασια ανεβαζουν την τιμη?
Και μην μου πεις πως ολη η αγορα δεν δουλευει ετσι!
Και δεν εχω κανεναν φιλο Βουλγαρο αν θες να ξερεις!



Γιατι αν ο εμπορος το αγορασει το καλοκαιρι και το ξεφορτωσει στο σπιτι σου την αλλη μερα,θα δωσει 200 ευρω σημερα και θα παρει 230 αυριο ανα τονο.
Αρα με 5000 κεφαλαιο μπορει να φερει εκατο νταλικες σε 200 πελατες.
Αν φερει 100 νταλικες και περιμενει το χειμωνα να πουλησει,θα χρειαστει να δωσει 100 επι 5000=
500.000 ευρω.
Γιατι να βαλει σε μια αποθηκη πεντακοσια χιλιαρικα σε πελλετ χωρις να υπολογισει τα προσθετα εξοδα αποθηκευσης, φυλαξης,ασφαλειας πυρος,διπλα ξεφορτωματα φορτωματα,μισθων,απωλεια τοκων,κλπ.
Αν ο χειμωνας ειναι οπως φετος ελαφρυς ποιος θα τον αποζημιώσει για το πελλετ που αγορασε και δεν πουλησε?
Τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο θα θελαμε.

Γιατι ο εμπορας αγορασε επωνημο πιστοποιημενο πελλετ 190 το καλοκαιρι(με το ΦΠΑ) και σημερα το πουλαει 280-290 και ξερω τι λεω μιας και εγω εκανα το κονε!
Για 100 νταλικες που λες το κοστος ανερχετε στα 465,500 (με τιμη 190 που οπως σου ειπα ξερω πολυ καλα που πηρε ο φιλος μου!)και αν τα πουλησει ολα με τιμη πωλησης λιανικης στα 280 ευρω το ποσο που θα παρει θα ειναι 686,000 και με 290 το ποσο θα ειναι 710,000,μικτο κερδος με 280 ευρω τιμη πωλησης 221,000 ευρω και με τιμη πωλησης 290 245,000 ευρω,πιστευω οτι με αυτα τα νουμερα κερδους μια χαρα καλυπτονται τα προσθετα εξοδα αποθηκευσης, φυλαξης,ασφαλειας πυρος,διπλα ξεφορτωματα φορτωματα,μισθων,απωλεια τοκων,κλπ που αναφερεις!
50-55% μεικτο κερδος πλακα μας κανεις?
Αν πουλουσε λιανικη σημερα με 260(οσο δηλ. το καλοκαιρι)171,500 θα ηταν το μεικτο κερδος που και ετσι σουπερ θα ηταν και δεν θα ειχε και νταλκα αν ο χειμωνας ηταν ελαφρυς γιατι δεν θα του εμενε τιποτα απουλητο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ