Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7894 από KALDRI
Απαντήθηκε από KALDRI στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Το σπιτι που μενω ειωαι δεκαετιας με σχετικα καλη μονωση. Απο τον ΟΚΤ εως και τον ΙΑΝ εχω καταναλωσει περιπου 2,5τον πελλετ με τιμη αγορας το καλοκαιρι 0,23 λεπτα το κιλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7922 από arkouda
Απαντήθηκε από arkouda στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Πραγματι το σπιτι ειναι καινουριο με ενεργειακα τζαμια και αλουμινια θερμοδιακοπης. 3 ωρες την ημερα ομως σημαινει 90 ωρες τον μηνα και περιπου 250 ευρω τον μηνα με τρεχουσες τιμες πετρελαιου, οταν φτασει 1,50 θα δινω 375 με 400 τον μηνα.Με πελλετ οπως το εχω υπολογισει αν χρειαζομαι 3-4 ωρες την ημερα για σταθερη θερμοκρασια θα εχω καταναλωση περιπου 15kg την ημερα οποτε 450 τον μηνα με 250ε ο τονος 110 ευρω τον μηνα .Οπωτε για αποσβεση το βλεπω μεσα σε 2-4 χρονια και με ενα προιον που παρασκευαζεται στην ελλαδα,ενω με πετρελαιο-φυσικο αεριο ολα εισαγωγης δεν ξερεις ποτε τι γινεται.Τι λες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7940 από KALDRI
Απαντήθηκε από KALDRI στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Καλησπέρα σε όλους και ειδικά σε εσένα φίλε Γιάννη-Δράμα
Αφού έκανες το καλό και έκανες το forum για τις Ravelli (να είσαι καλά να μαθαίνουμε και κάτι!!), νομίζω ότι ήρθε η ώρα να συμπληρώσουμε-μάθουμε και τις απαραίτητες ενέργειες καθαρισμού της σόμπας (εκτος από τα βασικά π.χ. καθημερινός καθαρισμός θαλάμου, σταχτοδοχείου κτλ). Επειδή έχουμε πολλούς φίλους νομίζω ότι είναι μια καλή ευκαιρία να κάνουμε μια έρευνα για να δούμε μήπως κάτι σημαντικό μας ξεφεύγει στον καθαρισμό της… γιατί όπως και να το κάνεις το καθάρισμα της σόμπας δίνει οξυγόνο με αποτέλεσμα καλές αποδόσεις. Επίσης αν υπάρχουν κάποιοι καθαρισμοί που πρέπει να γίνουν μετά από πχ κάποιες ώρες λειτουργιάς ή χρονικού διαστήματος.
Περιμένω όπως φαντάζομαι και άλλοι φίλοι του forum να μάθουμε περισσότερα.
Ευχαριστώ!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8026 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Καλο ειναι για οσους δεν το κανουν,να βγαζουν το κοματι πανω απο την φλογα(flame trap)και να καθαριζουν απο πανω οσο μπορουν καλυτερα με μια σκουπα 1 φορα την εβδομαδα.Αυτο ευθυνεται για το πλαγιασμα της φλογας(αριστερα,δεξια)και ισως και καποιο ποσοστο για το μαυρισμα του τζαμιου γιατι απο εκει μπροστα περναει ο αερας της αεροκουρτινας!Και καθε 1000 ωρες(3 μηνες)καθαρισμα τα μπουρια(το λεει στο εγχειριδιο),εγω καθε μηνα περιπου ανοιγω το πωμα του ταφ και χτυπαω ελαφρα τα μπουρια και πεφτει η σταχτη σε ενα μπολακι που εχω απο κατω.Ελπιζω να βοηθησουν καποιοι που το κατεχουν καλυτερα το θεμα ΄΄καθαρισμος σομπας΄΄!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": KALDRI

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8027 από Tsimp
Απαντήθηκε από Tsimp στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Σωστα ετσι κανω και εγω.Εχω ομως προβλημα στην αρχη ριχνει πολυ πελλετ και μου βγαζει καπνο μετα ομως απο 3 λεπτα και 4 συνεχομενα λεπτα ξερει καποιος κατι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8029 από Tsimp
Απαντήθηκε από Tsimp στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Γιαννη βλεπω οτι γνωριζεις πολλα απο ravelli μηπως εχεις τηλ να μιλησουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ