Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6834 από teosard
Απαντήθηκε από teosard στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

TEOTRELA έγραψε:

Nick έγραψε: Πριν δύο μήνες μου εγκατέστησαν την HRV 120 της Ravelli (σόμπα - λέβητας).
Ενώ λειτουργούσε ομαλά στην αρχή, έχει περίπου 15 ημέρες που όταν δουλεύει στο max για κανένα δίωρο, ή αμέσως μόλις αλλάξω από min σε max τη λειτουργία της, βγάζει alarm: low drought.
Μήπως ξέρει κανείς τί μπορεί να φταίει?
Έχω δοκιμάσει κάθε συνδυασμό ροής/καθόδου pellet χωρίς αποτέλεσμα.
Το pellet που καίω τελευταία δεν αφήνει clinker και δε νομίζω να φταίει.
Έχω φτάσει να την καθαρίζω 5 φορές την ημέρα πριν από κάθε επανεκκίνηση!!!
Ευχαριστώ!


γεια και απο μενα φιλε nick εχουμε την ιδια σομπα αυτο που αναφερεισ ειναι alarm13 οπως εχω και στο avatar μου και εμενα μου το εχει βγαλει μετα απο καθαρισμα και αναμμα της σομπας.και εκλεισα και ανοιξα τον διακοπτη ον off απο πισω και διορθωθηκε ο ανθρωπος που την αγορασα μου ειπε οτι ειναι απο την σκονη του pellet φρακαρει τον κοχλια και γι αυτο βγαζει συναγερμο

δεν ξερω αν το μενου που εχουν οι HRV 120 ειναι ιδιο με R120 αλλα μπορειτε να δοκιμασετε αυτο που εκανα εγω διαβαστε πιο πισω.... αρκει στο μενου να εχει την επιλογη settings flow

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7227 από TEOTRELA
Απαντήθηκε από TEOTRELA στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
λοιπον εδω ενα μηνα και κατι που δουλευω την hrv 120 ravelli εχω παρατηρησει οτι δεν εχω ζεστο νερο οσο ειχα με το πετρελαιο και η ποσοτητα του ζεστου ειναι πολλη λιγη ισα ενα ατομο να κανει μπανιο ο υδραυλικος εκτοσ απο το υπαρχον δοχειο διαστολης εχει βαλει και δευτερο κοντα στο μποιλερ 18λτ το αναφερω δεν ξερω αν παιζει ρολο η θερμοκρασια στον χωρο μου ειναι πολλη καλη αλλα οταν κοιταω το μενου τησ σομπασ τα νερα μου δεν ανεβενουν πανω απο 55 56 βαθμουσ οση ωρα και αν δουλεψει.μιλαω παντα οταν ο θερμοστατησ ειναι ανοικτος και οχι στην συντηρηρη ενω εγω ζηταω 70βαθμουσ ο ανθρωποσ που μου την πουλησε εχει ιδια σομπα και μου λεει οτι η δικια του πιανει χαλαρα τουσ 70βαθμουσ μηπωσ ειναι θεμα ρυθμησεων οποιοσ εχει την εν λογο σομπα παρακαλω ασ βοηθηση. α και κατι αλλο οταν παω να ρυθμησω αερα η pellet δεν με αφηνει να μπω ενω παλια με αφηνε μιλαω για το πρωτο μενου οχι για το τριτο που ζηταει υποχρεωτικα κωδικο.ευχαριστω περιμενω απαντησεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7373 από maxsto
Απαντήθηκε από maxsto στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Καλησπέρα και απο μένα και καλώς σας βρήκα!!
Σήμερα παρηγγειλα, την ravelli HRV 160 . Προορίζεται για ένα διαμέρισμα 125 μ2 στον δεύτερο όροφο!!
Διάβασα όλες τις σελίδες πριν ποσταρω,και είδα γενικά πολυ θετικά πράγματα!! Αυτο που με στεναχώρησε λίγο είναι αυτο που λέει ο φίλος απο πάνω με το ζεστό νερό.....θα δούμε...
Αυτο που θέλω να ρωτήσω εγω ....είναι αν έχεις κάποιος την συγκεκριμένη σόμπα- καλοριφερ, για να μου πει εντυπώσεις.
Επίσης οποιοδήποτε συμβουλή θα ηταν ευπρόσδεκτη,μιας και είμαι καινούργιος στον χώρο!!
Ελπίζω μόνο να μην το μετανιωσω....γιατί οι εποχές είναι πολυ δύσκολες , και τα χρήματα για την αγορα και την εγκατάσταση καθόλου λίγα...!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7562 από adreas
Απαντήθηκε από adreas στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Καλησπέρα σε όλους !
Αγόρασα την r120 είμαι παρά πολύ ικανοποιημένος ,μένω σε μια παλιά μονοκατοικία 65τμ,
Πέτρινη παρά πολύ παλιά… Καταλαβαίνετε ότι το σπίτι δεν έχει ούτε κουφώματα αλουμινίου ούτε χλιδές ,είναι η πρώτη φορά που στέγνωσαν οι τοίχοι!!!
Το μόνο θέμα που έχω είναι στην αρχή που ρίχνει το πέλλετ, για να το θερμάνει
Ο αναπτήρας ,είναι τόσο πολύ το πέλλετ που μαυρίζει ο θάλαμος καύσης
Μήπως κάποιος ξέρει τους κωδικούς ώστε να χαμηλώσω τις στροφές του κοχλία?
Ευχαριστώ!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": AT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7667 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

adreas έγραψε: Καλησπέρα σε όλους !
Αγόρασα την r120 είμαι παρά πολύ ικανοποιημένος ,μένω σε μια παλιά μονοκατοικία 65τμ,
Πέτρινη παρά πολύ παλιά… Καταλαβαίνετε ότι το σπίτι δεν έχει ούτε κουφώματα αλουμινίου ούτε χλιδές ,είναι η πρώτη φορά που στέγνωσαν οι τοίχοι!!!
Το μόνο θέμα που έχω είναι στην αρχή που ρίχνει το πέλλετ, για να το θερμάνει
Ο αναπτήρας ,είναι τόσο πολύ το πέλλετ που μαυρίζει ο θάλαμος καύσης
Μήπως κάποιος ξέρει τους κωδικούς ώστε να χαμηλώσω τις στροφές του κοχλία?
Ευχαριστώ!

[Α9] καλες πελλετοκαυσης!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7688 από KALDRI
Απαντήθηκε από KALDRI στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Καλησπερα σε ολους!!
Εχω αγορασει την Ravelli R120 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!!! Απλα εχω ενα προβληματακι και θελω βοηθεια!!
Η σομπα πιανει γρηγορα κλινκερ λογω μαλλον της ποιοτητας του πελλετ. θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποια ρυθμιση, η οποια να βοηθαει στο προβλημα αυτο???? (πχ πιο συχνος αυτοματος καθαρισμος του δοχειου καυσης ή μεγαλυτερη ενταση αερα για τον αυτοματο καθαρισμο του δοχειου καυσης κτλ κτλ).
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ