Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6443 από dasilis
Απαντήθηκε από dasilis στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Στη Ravelli R70, πως μπορω να μειωσω τα πελλετ απο το μενου γιατι μου ριχνει πολλα ενω το εχω στο -4?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6670 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Μπαίνεις στο μενου και με κωδικο (Α9) βρίσκεις το screw power 1-5 και μειωνεις τα δευτερολεπτα που γυρνάει ο κοχλιας σε οποια βαθμιδα χρειάζεται,γιατι θελεις να μειωσεις το πελλετ ομως?

dasilis έγραψε: Στη Ravelli R70, πως μπορω να μειωσω τα πελλετ απο το μενου γιατι μου ριχνει πολλα ενω το εχω στο -4?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6693 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

αγγελική έγραψε: γεια σας! είμαι καινουρια στο forum και χρειάζομαι τα φώτα των παλιότερων κατόχων ravelli (r70). λοιπόν, έχουμε τη σόμπα ένα μήνα, σε ένα διαμέρισμα 55 τετραγωνικών και η ζέστη είναι καλή. όμως, τις τελευταίες μέρες, νομίζω ότι μυρίζει λίγο και το σπίτι είναι μονιμως μέσα στην κάπνα. ως νοικοκυρά κάθε μέρα σκουπίζω και σφουγγαρίζω πλέον και όλα είναι κατάμαυρα. είναι φυσιολογικό; έχω μωρό στο σπίτι και ΄φοβάμαι για την υγεία του. τι φταίει και τι να κάνω;


Δεν είδα να ενδιαφέρθηκε κανείς για το πρόβλημα της κυρίας :blush:

Όχι δεν μπορεί να είναι φυσιολογικό κυρία Αγγελική να είναι κατάμαυρο το σπίτι σας, αλλά ούτε και είναι σωστό να δουλεύει προβληματικά μια συσκευή που εκπέμπει βλαβερές αναθυμιάσεις στον χώρο που ζούμε....πόσο μάλλον ένα έχουμε μικρά παιδιά.

Η καμινάδα σας προφανώς έχει κάποιο πρόβλημα που δημιουργήθηκε από συσσώρευση κάπνας, με αποτέλεσμα να μην "τραβάει" καλά.

Έχετε ενημερώσει τον τεχνίτη που σας τοποθέτησε την συσκευή ?

Αν όχι σας το συνιστώ να το κάνετε άμεσα. Τα αιωρούμενα σωματίδια της κάπνας είναι αόρατα, και προκαλούν μεγάλη βλάβη όταν εισπνέονται.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": αγγελική

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6803 από TEOTRELA
Απαντήθηκε από TEOTRELA στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

Nick έγραψε: Πριν δύο μήνες μου εγκατέστησαν την HRV 120 της Ravelli (σόμπα - λέβητας).
Ενώ λειτουργούσε ομαλά στην αρχή, έχει περίπου 15 ημέρες που όταν δουλεύει στο max για κανένα δίωρο, ή αμέσως μόλις αλλάξω από min σε max τη λειτουργία της, βγάζει alarm: low drought.
Μήπως ξέρει κανείς τί μπορεί να φταίει?
Έχω δοκιμάσει κάθε συνδυασμό ροής/καθόδου pellet χωρίς αποτέλεσμα.
Το pellet που καίω τελευταία δεν αφήνει clinker και δε νομίζω να φταίει.
Έχω φτάσει να την καθαρίζω 5 φορές την ημέρα πριν από κάθε επανεκκίνηση!!!
Ευχαριστώ!


γεια και απο μενα φιλε nick εχουμε την ιδια σομπα αυτο που αναφερεισ ειναι alarm13 οπως εχω και στο avatar μου και εμενα μου το εχει βγαλει μετα απο καθαρισμα και αναμμα της σομπας.και εκλεισα και ανοιξα τον διακοπτη ον off απο πισω και διορθωθηκε ο ανθρωπος που την αγορασα μου ειπε οτι ειναι απο την σκονη του pellet φρακαρει τον κοχλια και γι αυτο βγαζει συναγερμο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6826 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

TEOTRELA έγραψε:

Nick έγραψε: Πριν δύο μήνες μου εγκατέστησαν την HRV 120 της Ravelli (σόμπα - λέβητας).
Ενώ λειτουργούσε ομαλά στην αρχή, έχει περίπου 15 ημέρες που όταν δουλεύει στο max για κανένα δίωρο, ή αμέσως μόλις αλλάξω από min σε max τη λειτουργία της, βγάζει alarm: low drought.
Μήπως ξέρει κανείς τί μπορεί να φταίει?
Έχω δοκιμάσει κάθε συνδυασμό ροής/καθόδου pellet χωρίς αποτέλεσμα.
Το pellet που καίω τελευταία δεν αφήνει clinker και δε νομίζω να φταίει.
Έχω φτάσει να την καθαρίζω 5 φορές την ημέρα πριν από κάθε επανεκκίνηση!!!
Ευχαριστώ!


γεια και απο μενα φιλε nick εχουμε την ιδια σομπα αυτο που αναφερεισ ειναι alarm13 οπως εχω και στο avatar μου και εμενα μου το εχει βγαλει μετα απο καθαρισμα και αναμμα της σομπας.και εκλεισα και ανοιξα τον διακοπτη ον off απο πισω και διορθωθηκε ο ανθρωπος που την αγορασα μου ειπε οτι ειναι απο την σκονη του pellet φρακαρει τον κοχλια και γι αυτο βγαζει συναγερμο


το μύνημα που βγάζει σημαίνει "χαμηλός ελκυσμός"...εγώ θα ξεκίναγα από το να καθαρίσω την σόμπα παντού και μετά να ελέγξω την καμινάδα για μπουκώματα. δεν μοιάζει για alarm από φρακάρισμα κοχλία..

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6833 από stelios
Απαντήθηκε από stelios στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

mastoras έγραψε:

αγγελική έγραψε: γεια σας! είμαι καινουρια στο forum και χρειάζομαι τα φώτα των παλιότερων κατόχων ravelli (r70). λοιπόν, έχουμε τη σόμπα ένα μήνα, σε ένα διαμέρισμα 55 τετραγωνικών και η ζέστη είναι καλή. όμως, τις τελευταίες μέρες, νομίζω ότι μυρίζει λίγο και το σπίτι είναι μονιμως μέσα στην κάπνα. ως νοικοκυρά κάθε μέρα σκουπίζω και σφουγγαρίζω πλέον και όλα είναι κατάμαυρα. είναι φυσιολογικό; έχω μωρό στο σπίτι και ΄φοβάμαι για την υγεία του. τι φταίει και τι να κάνω;


Δεν είδα να ενδιαφέρθηκε κανείς για το πρόβλημα της κυρίας :blush:

Όχι δεν μπορεί να είναι φυσιολογικό κυρία Αγγελική να είναι κατάμαυρο το σπίτι σας, αλλά ούτε και είναι σωστό να δουλεύει προβληματικά μια συσκευή που εκπέμπει βλαβερές αναθυμιάσεις στον χώρο που ζούμε....πόσο μάλλον ένα έχουμε μικρά παιδιά.

Η καμινάδα σας προφανώς έχει κάποιο πρόβλημα που δημιουργήθηκε από συσσώρευση κάπνας, με αποτέλεσμα να μην "τραβάει" καλά.

Έχετε ενημερώσει τον τεχνίτη που σας τοποθέτησε την συσκευή ?

Αν όχι σας το συνιστώ να το κάνετε άμεσα. Τα αιωρούμενα σωματίδια της κάπνας είναι αόρατα, και προκαλούν μεγάλη βλάβη όταν εισπνέονται.


απο που περνει αερα η σομπα?
αν παιρνει απο το σπιτι και οχι απο εξω φρεσκο αερα.τοτε ισως εκει να ειναι το προβλημα.με τοσες σκουπες την ημερα και αν υπαρχει και κανενας απορωφητηρας δυσκολα τα πραγματα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": αγγελική

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.120 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ