Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8452 από Tsimp
Απαντήθηκε από Tsimp στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Οταν πιανει την θερμοκρασια που θελεις καταναλωνη περιπου στα 700-800gr την ωρα τωρα μπορεις να υπολογισεις παντος οχι 40-50κ. την ημερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8471 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

arkouda έγραψε: Μια ερωτηση ρε παιδια γιατι χτες μιλουσα με εναν μηχανολογο μιας εταιρειας που πουλαν σομπες ravelli και μαλλον δεν καταλαβα καλα.Μου ειπε οτι η σομπα στην ουσια δεν σβηνει καθολου και μπαινει σε standby αλλα και παλι καταναλώνει τοσο ωστε να μην σβήσει η φωτια.Δηλαδή εγω που θα θέλω να εχω τον θερμοστάτη μου στους 23 οταν πιασω την θερμοκρασία αυτη, δεν θα σβήσει η σόμπα και θα ξαναανάψει οταν ξανα δώσει εντολή ο θερμοστάτης?Γιατι αν ειναι ετσι τοτε θα εχω καταναλωση 24h το 24ωρο με 1Kg την ωρα για standby +3 ωρες που θα δουλευει την ημερα κανονικα τοτε παμε σε min 40 -50 kg την ημερα.Ή θα δουλεύει 3 ωρες σπαστά που χρειάζεται το σπιτι και αυτο είναι ολο?Μιλαω για σομπα HRV 200 ή την ΗR 160

Η σομπες σβηνουν με το comfort clima,οταν βαζεις θερμοκρασια 21 και comfort clima 2 βαθμους τοτε οταν πιασει τους 21 σβηνει και ξαναπερνει στους 18(-2-0,5)μπορεις να ρυθμισεις και ποσην ωρα θα εχει 21 βαθμους πριν σβησει,ας πουμε 5 λεπτα,οταν πιασει 21 σε 5 λεπτα θα σβησει.Απλα δεν ξερω αν συμφερει να σβηνει,γιαυτο ισως σου ειπανε ετσι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8487 από arkouda
Απαντήθηκε από arkouda στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

Tsimp έγραψε: Οταν πιανει την θερμοκρασια που θελεις καταναλωνη περιπου στα 700-800gr την ωρα τωρα μπορεις να υπολογισεις παντος οχι 40-50κ. την ημερα

Oκ ας πουμε τοτε 800 γρ την ωρα χ21 ωρες +3 ωρες επι περιπου 5 kg την ωρα που χρειαζεται το σπιτι μου για να εχω 22-23 βαθμους τοτε εχουμε 31,8 πες 30 kg την ημερα επι 30 μερες τον μηνα 900 kg pellet επι 0,25 ο τονος την καλη περιπτωση =225 ευρω τον μηνα, δεν ειναι και λιγα αν δεν κανω καποιο λαθος.Εγω νομιζα οτι απο την στιγμη που καιω 3 ωρες την ημερα πετρελαιο θα εκαιγα 3 ωρες και πελλετ full time δηλαδη 15 kg την ημερα.Καλα δεν τα λεω?
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by arkouda.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8492 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

arkouda έγραψε:

Tsimp έγραψε: Οταν πιανει την θερμοκρασια που θελεις καταναλωνη περιπου στα 700-800gr την ωρα τωρα μπορεις να υπολογισεις παντος οχι 40-50κ. την ημερα

Oκ ας πουμε τοτε 800 γρ την ωρα χ21 ωρες +3 ωρες επι περιπου 5 kg την ωρα που χρειαζεται το σπιτι μου για να εχω 22-23 βαθμους τοτε εχουμε 31,8 πες 30 kg την ημερα επι 30 μερες τον μηνα 900 kg pellet επι 0,25 ο τονος την καλη περιπτωση =225 ευρω τον μηνα, δεν ειναι και λιγα αν δεν κανω καποιο λαθος.Εγω νομιζα οτι απο την στιγμη που καιω 3 ωρες την ημερα πετρελαιο θα εκαιγα 3 ωρες και πελλετ full time δηλαδη 15 kg την ημερα.Καλα δεν τα λεω?


Αν καις 3 ωρες τη μέρα πετρέλαιο.. άντε να καις 6 πελλετ... γιατί να καις 24 ωρες πελλετ???
Αν θες τη προγραμματίζεις να σβύνει και ν ανάβει τις ώρες που θέλεις...
Μη συγκρίνεις ανόμοια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8504 από arkouda
Απαντήθηκε από arkouda στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:

arkouda έγραψε:

Tsimp έγραψε: Οταν πιανει την θερμοκρασια που θελεις καταναλωνη περιπου στα 700-800gr την ωρα τωρα μπορεις να υπολογισεις παντος οχι 40-50κ. την ημερα

Oκ ας πουμε τοτε 800 γρ την ωρα χ21 ωρες +3 ωρες επι περιπου 5 kg την ωρα που χρειαζεται το σπιτι μου για να εχω 22-23 βαθμους τοτε εχουμε 31,8 πες 30 kg την ημερα επι 30 μερες τον μηνα 900 kg pellet επι 0,25 ο τονος την καλη περιπτωση =225 ευρω τον μηνα, δεν ειναι και λιγα αν δεν κανω καποιο λαθος.Εγω νομιζα οτι απο την στιγμη που καιω 3 ωρες την ημερα πετρελαιο θα εκαιγα 3 ωρες και πελλετ full time δηλαδη 15 kg την ημερα.Καλα δεν τα λεω?


Αν καις 3 ωρες τη μέρα πετρέλαιο.. άντε να καις 6 πελλετ... γιατί να καις 24 ωρες πελλετ???
Αν θες τη προγραμματίζεις να σβύνει και ν ανάβει τις ώρες που θέλεις...
Μη συγκρίνεις ανόμοια...


Εξηγώ πιο πανω γιατι, γιατι μου το είπε μηχανολογος εταιρείας οτι η σομπα δεν σβήνει αλλα μπαινει σε standby με χαμηλή καταναλωση οπως ειπαμε πιο πανω.Αυτο με το πετρελαιο που λες η σχεση 1 προς 2 εχει να κανει με ποσους τονους πετρελαιο καιει που αν καποιος καιει 1 τονο πετρελαιο αντιστοιχεί σε 2 τονους Pellet και οχι αν καις 3 ωρες πετρελαιο 8α καψεις 6 ωρες pellet.Οποτε , απο οτι καταλαβα μπορουμε να ρυθμισουμε την σομπα να καιει 3 ωρες την ημερα και να σβηνει εντελως εκτος αν καποιος εχει ενδοδαπεδια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8533 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Δε το ήξερα :sick: αλλά τελικά μπορέις να ρυθμίσεις τη σόμπα να σβύνει- ανάβει μόλις πιάσει θερμοκρασία. Αλλά πέρα απ αυτό μπορέις να τη ρυθμίζεις ν ανάβει- σβύνει όποτε θες με το χρονοδιακόπτη της.
Θέλεις 3 ωρες?? τόσο θα κάψει...
'Ομως... με μιά αερόθερμη.. σίγουρα δε θα καλύψεις τους απομακρυσμένους χώρους, όπως με σωματα που ειναι μέσα στο χώρο.. εκτός αν είναι αερόθερμη- νερού.
Αν οι απαιτήσεις σου από ζέστη στα δωμάτια δεν είναι μεγάλες, (στο χώρο που την έχεις θα έχεις πολύ καλή (έως υπερβολική ζέστη), θα δεις τελικά τόσο μειωμένη κατανάλωση πελλετ, που θα μείνεις έκπληκτος.
Εγώ έχω αγοράσει περίπου 1 1/2 τόνο και έχω πάνω από 1/2 τονο ακόμα, από την αρχή
Καλύπτω 90 τμ μεζονέτα με 8 Kw
Ο φετεινός χειμώνας ήταν κάτι μοναδικό.
Δυστυχώς πολλοί από μας, υπερβάλλαμε στα σπίτια μας στις καλές εποχές, φτιάξαμε μεγάλα και σήμερα το κράτος μας μας κάνει να μετανοιώνουμε συχνά γι αυτό.
Αναγκαστικά μειώνουμε τις απαιτήσεις μας σε κάυση και ψάχνουμε κάτι πιό φτηνό.
Μιά αερόθερμη κάνει πολύ καλή και οικονομική δουλειά, μπορέι να είναι στα μέτρα μας και στην αισθητική μας και είναι τελικά μιά πολύ έντιμη λύση.
Περιμένοντας το άγνωστο "αύριο" καθένας επιλέγει αυτό που μπορέι να τον εξυπηρετήσει σήμερα.
Και σαν νέο είδος στη χώρα, διατηρεί κάποια αξία ώστε αύριο αν υπάρχει δυνατότητα να τη πουλήσει (αφού έχει κερδίσει σημαντικά (μέχρι απόσβεσης..) αν και προσωπικά δε θα το κάνω.. για κάτι πιό ολοκληρωμένο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.137 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ