Επιλογή Λέβητα Ξύλου

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145354 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Επιλογή Λέβητα Ξύλου
Aυτό ακριβώς θέλω να μεταφέρω και εγώ στο φόρουμ. Εδώ δεν κάνουμε επίδειξη γνώσεων αλλά ανταλλαγή εμπειριών ώστε να γίνει αντιληπτό από τους περισσότερους το τι ακριβώς συμβαίνει στη πραγματικότητα και όχι θεωρητικά.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145359 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Επιλογή Λέβητα Ξύλου
Σε μία άλλη περίπτωση εγκα/σα έναν 50 kw astra-gas για συνολικές απώλειες 47 kw ο οποίος αντικατέστησε έναν 80.000 halcotherm.
Ο Χάλκοθέρμ τριών d με 18 τούμπα συνδέθηκε από εμένα χωρίς τετράοδη και τρίοδη φορτίου. Το σπίτι είχε πάνελ σώματα με μονοσωλήνια σύνδεση 2 διαμερισμάτων με ένα μπόιλερ 150 λίτρων. Ο χαλκοθέρμ αγωνιζόταν να ανεβάσει θερμοκρασία και μόλις λειτουργούσε ο κυκλοφορητής στους 50 c κρατούσε για ένα διάστημα 10 λεπτών και μετά έπεφτε στους 48 c. Aυτό γινόταν για καμιά ΄ςρα και μετά ανέβαζε έως τους 60 αλλά με τίποτα παραπάνω. Ο αέρας σχεδόν στο 3/4 και τα ξύλα 20 % υγρά.
Μόνον αν γέμιζες τον θάλαμο με ξύλα και πάνω από 5 φορές το 24/ωρο θα ανέβαζε στους 75 c me κάτω των 5 c εξωτερική.
Στη θέση του αφού τον πούλησα στη τιμή που τον αγόρασα εγκα/σα έναν πυρολυτικό 50 kw λόγω τιμής.
Τοποθέτησα τρίοδη Εσμπε 55 άρα kai τετράοδη εμμέτι 1 1/4 ανάμιξης. Τα αποτελέσματα ήταν καλύτερα όσον αφορά την απόδοση και την διάρκεια. Ο λέβητας με θερμαινόμενη επιφάνεια 3,3 μ2 δυσκολεύεται για καμιά ώρα να ανεβάσει στος 75 αλλά με τη τετράοδη στο 70 % στέλνει νερά και στα δύο σπίτια με 55 c και διαρκεί αρκετά με τα ίδια ξύλα. Τα σπίτια με εξωτερική τους -2-+4 c πιάνουν τους 21,5 c όλο το 24 ωρο και η κατανάλωση τα 70 kg πεύκα.
Ο χαλκοθέρμ τοποθετήθηκε σε σπίτι διπλό με απώλειες 30 kw σκοτώνει από θερμοκρασίες και η μέση ημερήσια κατανάλωση δεν υπερβαίνει τα 45 kg πεύκα ίσως και λιγότερο.
Και οι δύο ιδιοκτήτες τους ανάγκασα για δύο εβδομάδες να ζυγίζουν τα ξύλα.
Θέλω να σας αναφέρω και άλλα γεγονότα στο μέλλον αλλά θέλει και χρόνο που αυτόν τον καιρό μια στο Επαλ και μία στις βλάβες και συντηρήσεις -εγκα/σεις καταλαβαίνεται είναι δύσκολο.
Η σειρά των περισσότερων ξυλολεβήτων έως τα120 kw δεν αλλάζει παρά μόνο στο ύψος ή στο μήκος και δεν έχουν σημαντικές εξωτερικές διαφορές μεταξύ τους.
Ένας 40 απο΄έναν 80 μικρές οι διαφορές 8-10 εκατ ανά 10 kw μεγαλύτερος. Από θέμα τιμής οι διαφορές είναι μικρές δηλ.ένας 40 kw από έναν 80 kw έχει μόνο 400 euro σε αναλογικό και το καλοκαίρι ακόμη λιγότερο. Γιατί να μην αγοράσει κάποιος τον μεγαλύτερο αυτό δεν το καταλαβαίνω. Ο μεγάλος θάλαμος επιτρέπει μεγάλα κομμάτια ξύλων και πολύ μικρή συχνότητα τροφοδοσίας αλλά και μεγάλη αδράνεια σε ζήτηση φορτίου (δύο + διαμερίσματα). Το μεγάλο απόθεμα ισχύος και με συνδυασμό τον μεγάλο όγκο νερού αυξάνει κατά πολύ την οικονομία. Το θέμα της κυκλοφορίας με τρίοδη φορτίοιυ δοκίμασε την esbe 1 1/4 με 14 κυβ. νερού ανά ώρα και θα δείς ότι εξασφαλίζει ικανοποιητική παροχή στα σώματα. Το ανέβασμα της θερμοκρασίας όταν όλα τα διαμερίσματα κλείσουν αντιμετωπίζεται με έναν υδροστάτη σε σειρά με τον υδροστάτη του κυκλοφορητή στο τελευταίο διαμέρισμα που έκλεισε αλλά παρέμεινε η βάνα ανοικτή.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145377 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Επιλογή Λέβητα Ξύλου

etsa67 έγραψε: Σε μία άλλη περίπτωση εγκα/σα έναν 50 kw astra-gas για συνολικές απώλειες 47 kw ο οποίος αντικατέστησε έναν 80.000 halcotherm.
Ο Χάλκοθέρμ τριών d με 18 τούμπα συνδέθηκε από εμένα χωρίς τετράοδη και τρίοδη φορτίου. Το σπίτι είχε πάνελ σώματα με μονοσωλήνια σύνδεση 2 διαμερισμάτων με ένα μπόιλερ 150 λίτρων. Ο χαλκοθέρμ αγωνιζόταν να ανεβάσει θερμοκρασία και μόλις λειτουργούσε ο κυκλοφορητής στους 50 c κρατούσε για ένα διάστημα 10 λεπτών και μετά έπεφτε στους 48 c. Aυτό γινόταν για καμιά ΄ςρα και μετά ανέβαζε έως τους 60 αλλά με τίποτα παραπάνω. Ο αέρας σχεδόν στο 3/4 και τα ξύλα 20 % υγρά.
Μόνον αν γέμιζες τον θάλαμο με ξύλα και πάνω από 5 φορές το 24/ωρο θα ανέβαζε στους 75 c me κάτω των 5 c εξωτερική.


Συγκρινεις απλο λεβητα και μαλιστα χωρις κανενα κοντρολερ και βεντιλατερ με πυρολυτικο και εξαναγκασμενης κυκλοφοριας αερα! Ασε που οι Χαλκοθερμ εχει ακουστει οτι ειναι φαγανες στην καταναλωση τους...

etsa67 έγραψε: Στη θέση του αφού τον πούλησα στη τιμή που τον αγόρασα εγκα/σα έναν πυρολυτικό 50 kw λόγω τιμής.
Τοποθέτησα τρίοδη Εσμπε 55 άρα kai τετράοδη εμμέτι 1 1/4 ανάμιξης. Τα αποτελέσματα ήταν καλύτερα όσον αφορά την απόδοση και την διάρκεια. Ο λέβητας με θερμαινόμενη επιφάνεια 3,3 μ2 δυσκολεύεται για καμιά ώρα να ανεβάσει στος 75 αλλά με τη τετράοδη στο 70 % στέλνει νερά και στα δύο σπίτια με 55 c και διαρκεί αρκετά με τα ίδια ξύλα. Τα σπίτια με εξωτερική τους -2-+4 c πιάνουν τους 21,5 c όλο το 24 ωρο και η κατανάλωση τα 70 kg πεύκα.


ε!? Εβαλες 3οδη θερμοστατικη και 4οδη αναμιξης στην σειρα χωρις μπαφερ? πως το κανες αυτο ρε συ? Πυρολυτικο 50 Kw χωρις μπαφερ??? Τελος τα εργοστασια που λενε για μπαφερ δεν ξερουν...δεν ξερουν οτι ο ξυλολεβητας πρεπει να δουλευει σε φουλ λειτουργια για να μπορει να πιανει την αποδοση που δινει ο κατασκευαστης, σωστα...

etsa67 έγραψε: Ο χαλκοθέρμ τοποθετήθηκε σε σπίτι διπλό με απώλειες 30 kw σκοτώνει από θερμοκρασίες και η μέση ημερήσια κατανάλωση δεν υπερβαίνει τα 45 kg πεύκα ίσως και λιγότερο.


Σορυ Σταθη αλλα τα 45 κιλα πευκο την μερα δεν ειναι 30 kw απωλειες! ή αν μου πεις οτι ειναι σε συνολο της μερας 30 Kw oι απωλειες, τοτε το σπιτι δεν ειναι διπλο.

etsa67 έγραψε: Η σειρά των περισσότερων ξυλολεβήτων έως τα 120 kw δεν αλλάζει παρά μόνο στο ύψος ή στο μήκος και δεν έχουν σημαντικές εξωτερικές διαφορές μεταξύ τους.
Ένας 40 απο΄έναν 80 μικρές οι διαφορές 8-10 εκατ ανά 10 kw μεγαλύτερος. Από θέμα τιμής οι διαφορές είναι μικρές δηλ.ένας 40 kw από έναν 80 kw έχει μόνο 400 euro σε αναλογικό και το καλοκαίρι ακόμη λιγότερο. Γιατί να μην αγοράσει κάποιος τον μεγαλύτερο αυτό δεν το καταλαβαίνω.


Και εγω λοιπον δεν καταλαβαινω βαση προηγουμενου σου ποστ πως μπορει ενας ιδιας εταιρειας και μοντελο λεβητας ο 70αρης να εχει περισσοτερη αποδοση απ οτι ο 30αρης ο αντιστοιχος?! Δεν θα εχει αντιστοιχα και μεγαλυτερη καταναλωση?

etsa67 έγραψε: Ο μεγάλος θάλαμος επιτρέπει μεγάλα κομμάτια ξύλων και πολύ μικρή συχνότητα τροφοδοσίας αλλά και μεγάλη αδράνεια σε ζήτηση φορτίου (δύο + διαμερίσματα). Το μεγάλο απόθεμα ισχύος και με συνδυασμό τον μεγάλο όγκο νερού αυξάνει κατά πολύ την οικονομία.


Συμφωνω στο οτι βαζεις μεγαλυτερα ξυλα, σωστος σ αυτο! ΟΜΩΣ Σταθη ο μεγαλος θαλαμος δεν εχει μονο μεγαλη αδρανεια και αποθεμα ισχυος, καθως για να βρεθει η αποθηκευμενη αυτη ισχυς και να υπάρξει η αδρανεια θα πρεπει να καταναλωσεις και μεγαλυτερη ποσοτητα ξυλου (ΕΚΤΟΣ και αν μιλαμε για αποδοση λεβητα 150% και τοτε παμε για ενεργειακη επανασταση!)

etsa67 έγραψε: Το θέμα της κυκλοφορίας με τρίοδη φορτίου δοκίμασε την esbe 1 1/4 με 14 κυβ. νερού ανά ώρα και θα δείς ότι εξασφαλίζει ικανοποιητική παροχή στα σώματα.


Σωστά, πολύ καλή και αξιοπιστη προταση η Esbe

etsa67 έγραψε: Το ανέβασμα της θερμοκρασίας όταν όλα τα διαμερίσματα κλείσουν αντιμετωπίζεται με έναν υδροστάτη σε σειρά με τον υδροστάτη του κυκλοφορητή στο τελευταίο διαμέρισμα που έκλεισε αλλά παρέμεινε η βάνα ανοικτή.


Οχι δεν αντιμετωπιζεται ετσι! Ετσι απλα ριχνεις το προβλημα κατω απο το χαλι και απλα ο πελατης σου ξοδευει τζαμπα ξυλα - ενεργεια για εναν χώρο που δεν χρησιμοποιει!
Last edit: 9 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145378 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Επιλογή Λέβητα Ξύλου

etsa67 έγραψε: Δεν πουλάω εξυπνάδες αλλά ούτε κάνω τον έξυπνο.
Αν το θέμα μας ως προς την απόδοση αναφέρεται σε Ευρωπαϊκούς Λέβητες ξύλου πυρόλυσης ή όχι τότε θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε Κοσμίδι 80.
Αναφέρομαι σε Ελληνικούς όπως είδες , και Τούρκικους και κάμποσους Ιταλικούς ,Βουλγάρικους όπως είδες και όχι σε Γερμανικούς Αυστριακούς και Γενικά β. Ευρώπης.
Ο δικός μου λέβητας είναι σύμφωνα με το μάνυαλ 116 kw και στη Ρουμανία πωλείται για 75 kw.
Σύμφωνα με την ειδική φόρτιση (δεν θέλω να σου δείξω ότι ξέρω περισσότερα από ότι εσύ ) αλλά επειδή σχεδιάζω ενναλλάκτες αντιλαμβάνομαι, δεν ξέρω εσύ, ότι αυτοί με τούμπα και όχι με διαφράγματα αποδίδουν περισσότερο τη θερμότητα και ανεβάζουν τον Β. Απόδοσης κατά πολύ.
Επίσης ένας ας πούμε Vigas 25-31 έχω εγκα΄/σει 12 κομμάτια σε σπίτια έως 140 μ2 και λειτουργούν πολύ καλά.
Ο όγκος του λέβητα και γενικά η διαμόρφωση του θαλάμου έως τα κανάλια συναγωγής (τούμπα) λειτουργεί σαν ένα ενιαίο κομμάτι όσον αφορά την φόρτιση της επιφάνειας που βρέχεται με νερό.
Όλη η καύση σε έναν πυρολυτικό έως την έξοδο των καυσαερίων , γίνεται με τα μέγιστα των θερμοκρασιών ιδιαίτερα στον θάλαμο που βρίσκεται και το περισσότερο νερό και πιο κρύο άρα βελτιώνεται κατά πολύ η ενναλλαγή επειδή η καύση γίνεται στο κάτω και πιο κρύο νερό με αντισρροή.
Τα τούμπα απλά βοηθούν στην αύξηση του Β. Απόδοσης μειώνοντας τη θερμοκρασία καυσαερίων. Τώρα αν ο λέβητας είναι μεγαλύτερος από την ισχύ των σωμάτων η έξοδος θα μειωθεί ακόμη περισσότερο αυξάνοντας περισσότερο τον βαθμό απόδοσης φυσικά με την ίδια ισχύ φλόγας.
Αν η καπνοδόχος είναι διπλού τοιχώματος και αντλεί τα πιο κρύα καυσαέρια ικανοποιητικά είτε με βεντιλατέρ , τότε η λανθάνουσα θερμότητα συμπύκνωσης θα μεταφερθεί στο νερό. Σωστά?
Σε πυρολυτικούς λέβητες όπως Astra -vigas-atmos-froling κ. άλλους δεν το κάνω αλλά τοποθετώ τρίοδες και τετράοδες και 2 κυκλοφορητές και όλα πάνε καλά λόγω σταθερής φλόγας και πολύ καλής φόρτισης της θερμότητας από το σημείο α στο β χωρίς κενά σημεία μη ενεργητικής επιφάνειας.
Σε απλό Ελληνικό διαστασολογημένος με αντιγραφή , τα πράγματα αλλάζουν Άλλη φόρτιση δέχεται η πλάτη του θαλάμου άλλη η μπροστινή έως καθόλου η από κάτω ,υπάρχει μεταφορά θερμότητας με ομοροή, ο καπνός περιέχει άκαυτα άρα και άλλη μείωση , τα ξύλα στις περισσότερες φορές έχουν υγρασία περισσότερο του 25% και αποδίδουν πολύ λιγότερα kw, μεγάλη έξοδος καυσαερίων σε λέβητες που επιλέχθηκαν βάση τετραγωνικών χώρου, κακό τράβηγμα της καπνοδόχου ιδίως σε υψόμετρα όπου η πυκνότητα του αέρα είναι μικρή, με αποτέλεσμα τα καυσαέρια να μην αποδίδουν τα μέγιστα των θερμοκρασιών στα τοιχώματα ενναλλαγής , και το βασικότερο κακές θερμικές εγκα/σεις χωρίς βοηθητικά παρελκόμενα τρίοδες -τετράδες δ. αδρ. και αμμόνωτες οικίες με συντελεστή διαπερατότητας πάνω από 2,5 w/m2 c h.
Αν θέλεις να σου δείξω τις καμπύλες των Β. Αποδόσεως ξυλολεβήτων που έχω από Γερμανικό οίκο , θα καταλάβεις ότι οι μεγαλύτεροι ξυλολέβητες λειτουργούν με πολύ μεγαλύτερο β. απόδοσης από ότι οι μικρότεροι επειδή χρειάζονται τη θερμαινόμενοι επιφάνεια, θάλαμοι που λειτουργούν με υποπίεση. Οι λέβητες πετρελαίου δεν την χρειάζονται επειδή ο θάλαμος τους λειτοργεί με 1-2 pa μεγαλύτερη πίεση από ότι στην είσοδο των καναλιών συνναγωγής έτσι η ειδική τους φόρτιση είναι στον θάλαμο περίπου 70 kw/m2 και στα τούμπα τους μόνο 30 kw/m2 όμως η διάρκεια παραμονής της φλόγας στον θάλαμο είναι μικρότερος από ότι διαρκεί έως να βγούν από τον λέβητα. Η μέση ειδική τους φόρτιση είναι 38-40 kw/m2
Στους ξυλολέβητες η μέση ειδική φόρτιση είναι μόνο 12-14 kw και επειδή η φλόγα κάνει κάθετη διαδρομή δεν δίνει τα μέγιστα στον θάλαμο με αποτέλεσμα να καταναλώνεις παραπάνω έως να σχηματισθεί θράκα.
Συγνώμη αν σε κουράζω αλλά η δουλειά που κάνω μου αρέσει πάρα πολύ που παρά την κούραση της ημέρας σου γράφω αυτά , με σκοπό ανταλλαγής εμπειριών σε άλλο επίπεδο.
Στάθης.


Θα με συγχωρεσεις, αυτο δεν το ειχα δει πρωτου γραψω το προηγουμενο ποστ. Δεν θελω να γινομαι κουραστικος και πιστεψε με δεν ειναι αυτοσκοπος μου να σου πηγαινω κοντρα! Απλά θα πώ σαν τελευταιο ποστ σε αυτο το θεμα ότι συμφωνω σε πολλά των παραπανω που εγραψες σ αυτο το ποστ, αλλά διαφωνω και σε αλλα αρκετα!
Θα είχε ενδιαφέρον κάποια στιγμη αν το φερει η ζωή να βρεθουμε να τα πουμε από κοντά, γιατι ισως με την γραφη στο ιντερνετ να γινεται παρεξηγηση οσων λεμε.

Θοδωρης!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145417 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Επιλογή Λέβητα Ξύλου
Δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση από μεριά μου. Καταλαβαίνω ότι κάτι που γράφεται πάνω σε αυτά τα θέματα διότι είναι αρκετά πολύπλοκα ,θα φέρνει και κάποια δυσαρέσκεια. Θυμάμαι τον καιρό που τοποθετούσα τον Ξυλολέβητα του Σαμαρά με τα κάθετα τούμπα που καθαρίζονταν από πάνω. Τον τοποθέτησαν το 1985 στο σπίτι μου (υδραυλικός) με καμινάδα χτιστή αλλά είχε ένα στένωμα και ο καπνός είχε δυσκολία να εξέρχεται. Σπούδαζα θυμάμαι στη Λάρισα τότε και τις διακοπές των Χριστουγέννων , προσπαθούσα να τον ανάψω αλλά με τίποτα ο καπνός έβγαινε από το κάτω μέρος.
Όταν επιδιορθώσαμε το στένωμα της καπνοδόχου ο λέβητας ανέβασε θερμοκρασία για πλάκα σε 10 κλασικά σώματα σχεδόν όλα 20/111/905.
Πολύ αργότερα το 1989 τοποθετούσα τους Κόμπι 50000 kcal/h σε εγκα/σεις με σώματα Πάνελ και καπνοδόχους από λενίτ 25x25.
Σε κάποια από τις εγκα/σεις τοποθέτηση λενίτ 20x20 και είχα θέμα με το καπνό. Ο λέβητας έπιασε πίσσα και χρειάστηκε πολύ καιρός να καταλάβουμε τι είχε γίνει. Τέλος αλλάξαμε την καπνοδόχο σε χτιστή 25x25 και ο λέβητας, αφού έφυγε η πίσσα ,λειτουργούσε κανονικά.
Τη τετράοδη τη τοποθετώ με άλλον κυκλοφορητή ίδιας ισχύος με του Ladomat για να μην τραβάει το νερό του by-pass.
Τη τετράοδη τη ρυθμίζω ανάλογα με τις απώλειες που προκύπτουν από θερμοκρασιακή διαφορά 14c και μπορεί να στέλνει νερά των περίπου 55 c , για πολύ ώρα και με ένα φόρτωμα.
Φαντάσου τώρα η επιστροφή της 4 βάνας από το ξεκίνημα να επιστρέφει ζεστά νερά στη είσοδο της τρίοδης. Ο λέβητας σκαλώνει για περίπου 30 λεπτά στην ίδια θερμοκρασία και μετά ανεβάζει έως τους 75c εύκολα.
Για την υπερθέρμανση τοποθετώ ΄2ρο υδροστάτη σε σειρά για τον κυκλοφορητή και το σετάρω στους 80c και στην αν΄ποδη επαφή του 2ρου βάζω 220v. Όταν όλοι οι θερμοστάτες απενεργοποιηθούν τότε η τελευταία βάνα που παράμεινε ανοικτή τροφοδοτείται με νερό υπερθέρμανσης από τον κυκλοφορητή που παίρνει 220 v απο τον 2ρο υδροστάτη στους 80 c kai μόλις η θερμοκρασία κατέβει κανά 3-4 c σταματάει.
Επίσης όταν η εγκα/ση φέρει πλαστικές σωλήνες τότε τα παραπάνω παρελκόμενα τα απαιτώ.
Επίσης εγκα/στώ και βεντιλατέρ καυσαερίων από Vigas 100 kw για δύσκολές καμινάδες και σε εγκα/σεις με καυστήρες πέλλετ

Αν θέλεις να τα πούμε θα με βρείς στο 6942055528 από αύριο μετά τις 10.00 π.μ. Θα πάμε Εκκλησία τους μαθητές του ΕΠΑΛ Μαντουδίου στη Β. Εύβοια.
Εγώ ΄μένω στη Λίμνη Β. Ευβοίας και διατηρώ και Εν. Διαμερίσματα, όποτε θέλεις έλα να μείνεις να τα πούμε και από κοντά.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145448 από JoGreek
Απαντήθηκε από JoGreek στο θέμα Επιλογή Λέβητα Ξύλου
Πραγματικα εχω τρελαθει απ τον ογκο πληροφοριων που ειναι αγνωστα προς εμενα και η ζυγαρια γερνει προς buderus-astra με καποιες αποριες που θα ηθελα να επισημανω :P
1)ενας λεβητας πυρολυσης σε περιπτωση που δεν χρησιμοποιησω ξερα ξυλα θα εχει σημαντικο προβλημα ως προς αποδοση ή θα υποστει καποια μελλοντικη φθορα
2)για τα τ.μ δεν μπορω να αποφασισω ειλικρινα τι λεβητας μου αναλογει με εχετε μπερδεψει λιγο...οι διαφωνιες δημιουργουν προβληματισμους :evil:
3)etsa67 πραγματικα με τις απαντησεις σου με εχεις διευκολυνει ως προς την κατευθυνση που θα πρεπει να κινηθω ωστοσο θα ηθελα την γνωμη-γνωση σου για μια καλυτερη επιλογη χωρις να θελω να θιξω τις κριτικες των υπολοιπων που ειναι εξισου υπολογισιμες
4)απορια: γειτονας μου εχει βαλει ξυλολεβητα 40kw thermostahl οχι πυρολυσης χωρις επιπλεον υποβοηθηματα και μου ειπε για 3 γεμισματα την ημερα...εγω με λεβητα πυρολυσης(buderus-astra) καλυτερης κατασκευης να υποθεσω απο thermostahl τι καταναλωση θα εχω???
5)το ξερω οτι θα μου πειτε παλι να παραθεσω νουμερα αλλα ειλικρινα δεν ξερω αν θα σας δωσω σωστες απαντησεις και δεν μπηκα στην διαδικασια...αν βοηθαει αυτο στους 25 βαθμους αναβοντας τον λεβητα πετρελαιου 40kw εχω καταναλωσει για 4 σωματα(πανελ) στους 2 μηνες 350λτ για 6 ωρες ημερησιως

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ