Αντιστάθμιση

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133952 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Re:Αντιστάθμιση

SakiSystem έγραψε:

kyriazisg έγραψε: Μετά από μια σεζόν με θέρμανση με αντιστάθμιση μπορώ να πω ότι από τις 28 Νοεμβρίου έχω μια συνεχόμενη γλυκιά ζέστη μέσα στο σπίτι ,χωρίσς σκαμπανεβάσματα, και δεν είδα μεταβολές ασχέτως με τις αλλαγές του καιρού .
Πιστεύω ότι μεγάλο ρόλο παίζει το εξωτερικό αισθητήριο να διαβάζει τη σωστή θερμοκρασία και να μην αποκλείνει , γιατί έτσι ουσιαστικά χαλάει η ροή ας πούμε , της αντιστάθμισης .


Έχεις συγκριτικό με πριν της αντιστάθμισης κατανάλωση ;


Από θέμα κατανάλωσης δεν μπορώ να έχω συγκριτικό διότι είναι η πρώτη πηγή θέρμανσης που μπήκε στο σπίτι .
Πάντως από 28 Νοεμβρίου μέχρι και σήμερα έχω κάψει 1650kg με 24x7 θέρμανση και 2ο κυκλοφορητή για ζεστά νερά .Το σπίτι είναι 75τ.μ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133960 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Αντιστάθμιση
Πάρα πολύ καλή κατανάλωση Γεώργιε.
Την επόμενη χρονιά που θα έχω και στα δύο διαμερίσματα αντιστάθμιση ελπίζω τα μισά τουλάχιστον χρήματα να αποσβεστούν από την μείωση της κατανάλωσης, κυρίως όμως θα υπάρχει καλύτερη αίσθηση άνεσης και στα δυο διαμερίσματα τις ημέρες που δεν κάνει πολύ κρύο.

Σ΄ ευχαριστώ.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kyriazisg

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #134016 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Re:Αντιστάθμιση

SakiSystem έγραψε: Πάρα πολύ καλή κατανάλωση Γεώργιε.
Την επόμενη χρονιά που θα έχω και στα δύο διαμερίσματα αντιστάθμιση ελπίζω τα μισά τουλάχιστον χρήματα να αποσβεστούν από την μείωση της κατανάλωσης, κυρίως όμως θα υπάρχει καλύτερη αίσθηση άνεσης και στα δυο διαμερίσματα τις ημέρες που δεν κάνει πολύ κρύο.

Σ΄ ευχαριστώ.

2 πράγματα να προσέξεις κατ'εμέ, αν έχεις αισθητήριο για ΖΝΧ αν μπορείς οικονομικά αντικατέστησε την αντίσταση του μπόιλερ ζεστού νερού με μια με διπλό κυάθιο ώστε να βάλεις εκεί μέσα το αισθητήριο και να γίνονται πιο ακριβείς μετρήσεις θερμοκρασίας, και επειδή με την αντιστάθμιση ο κυκλοφορητής λειτουργεί πολυ περισσότερο από έναν on-off λέβητα διότι στέλνει συνέχεια νερά στο δίκτυο με μεταβλητές θερμοκρασίες , να εγκαθιστούσες έναν inverter . Μέχρι και σήμερα ο κυκλοφορητής μου έχει καταναλώσει 27KW βάσει των ενδείξεων που δείχνει η οθόνη του .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #134019 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Αντιστάθμιση
.... και πόσο κάνει αυτός ο inverter κυκλοφορητής...?

Γιατί 27 kWh δεν είναι και κανένα μεγάλο νούμερο....

Και συνεχίζω τη σκέψη μου. Έστω ότι έκαψε μόνο 27 kWh επειδή είναι inverter, ενώ ένας απλός θα έκαιγε 100 kWh. Μα οι 100 kWh κοστίζουν περίπου 20 ευρώ, αξίζει λοιπόν να δώσει κανείς 600 ευρώ για έναν κυκλοφορητή inverter?
Last edit: 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #134020 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Αντιστάθμιση

kyriazisg έγραψε:

SakiSystem έγραψε: Πάρα πολύ καλή κατανάλωση Γεώργιε.
Την επόμενη χρονιά που θα έχω και στα δύο διαμερίσματα αντιστάθμιση ελπίζω τα μισά τουλάχιστον χρήματα να αποσβεστούν από την μείωση της κατανάλωσης, κυρίως όμως θα υπάρχει καλύτερη αίσθηση άνεσης και στα δυο διαμερίσματα τις ημέρες που δεν κάνει πολύ κρύο.

Σ΄ ευχαριστώ.

2 πράγματα να προσέξεις κατ'εμέ, αν έχεις αισθητήριο για ΖΝΧ αν μπορείς οικονομικά αντικατέστησε την αντίσταση του μπόιλερ ζεστού νερού με μια με διπλό κυάθιο ώστε να βάλεις εκεί μέσα το αισθητήριο και να γίνονται πιο ακριβείς μετρήσεις θερμοκρασίας, και επειδή με την αντιστάθμιση ο κυκλοφορητής λειτουργεί πολυ περισσότερο από έναν on-off λέβητα διότι στέλνει συνέχεια νερά στο δίκτυο με μεταβλητές θερμοκρασίες , να εγκαθιστούσες έναν inverter . Μέχρι και σήμερα ο κυκλοφορητής μου έχει καταναλώσει 27KW βάσει των ενδείξεων που δείχνει η οθόνη του .


Προς το παρόν με τα ΖΝΧ δεν ασχολούμαι αν και έχω πρόβλημα τώρα με την αντιστάθμιση, σκέφτομαι αργότερα να δώσω χώρια παροχή με κυκλοφορητή. Και ο inverter για την θέρμανση καλός είναι αλλά Γεώργιε μας λείπουν τα "μπικικίνια", το πρόγραμμα φέτος έχει ολοκλήρωση αντιστάθμισης.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #134022 από kyriazisg
Απαντήθηκε από kyriazisg στο θέμα Re:Αντιστάθμιση

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: .... και πόσο κάνει αυτός ο inverter κυκλοφορητής...?

Γιατί 27 kWh δεν είναι και κανένα μεγάλο νούμερο....

Και συνεχίζω τη σκέψη μου. Έστω ότι έκαψε μόνο 27 kWh επειδή είναι inverter, ενώ ένας απλός θα έκαιγε 100 kWh. Μα οι 100 kWh κοστίζουν περίπου 20 ευρώ, αξίζει λοιπόν να δώσει κανείς 600 ευρώ για έναν κυκλοφορητή inverter?

Φίλε Φουσκιτάκη ,
Αν είχα 600€ θα παντρευόμουν χεχε !!! :)
Μιλάω για τον Wilo Stratos Pico του οποίου το κόστος είναι σχεδόν διπλάσιο από αυτό ενός συμβατικού κυκλοφορητή , δλδ περί των 250€ (τον βρίσκεις και πιο φθηνά ανάλογα το ρακόρ που διαθέτει η εγκατάσταση σου) . Τον είχα υπολογίσει έτσι κι αλλιώς στο αρχικό κόστος .
Εκτός της κατανάλωσης στα συν του βάζω ότι ρυθμίζεις εσύ το μανομετρικό του , διαθέτει νυχτερινή λειτουργία , dynamic adapt ώστε να αυξομειώνει αυτόματα τις στροφές του ανάλογα με τις απαιτήσεις του δικτύου , και θεωρώ ότι όλοι οι Inverter έχουν όλα αυτά τα καλούδια .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ