Σωστή καμινάδα

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2449 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Re: Σωστή καμινάδα
Δηλαδη εμεις που βαλαμε καμιναδα Φ80 ΙΝΟΞ καναμε λαθαος;; Κατι αλλο θελω να ρωτησω.. Η αποστοση της σομπας απο το τοιχο παιζει κανα ρολο στη καυση του πελλετ;; Πρεπει να εχει καποια αποσταση απο τον τοιχο;; Εμενα εχει καπου 8-10 ποντους.. Στο βιβλιο οδηγιων των Γερμανων λεει μενσα 40 ποντους απο πισω και 30 ποντους δεξια και αριστερα... Τι λετε;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2452 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Re: Σωστή καμινάδα

Nasikas έγραψε: Για να έλθει ο Αη Βασίλης, πρέπει να έχετε καθαρή την καμινάδα του τζακιού σας.


ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΚΑΜΙΝΑΔΑΣ. (βαλάντης στάϊλ)
1. Καλύπτουμε την είσοδο του τζακιού με εφημερίδες κλπ.
2. Κλέβουμε έναν ΑΣΠΡΟ κόκκορα απο τον πιο πλούσιο συγχωριανό.
3. Ανεβαίνουμε στην σκεπή και βγάζουμε το καπέλο της καμινάδας (ή ένα τούβλο για κλειστες καμινάδες)
4. Δένουμε τα 2 πόδια του κόκκορα με ένα μακρύ σκοινί.
5. Τον κατεβάζουμε σιγά σιγά προς τα κάτω μεχρι να φτάσει στο τζάκι κάτω. Φροντίζουμε να παίζουμε απότομα το σκοινί για να κάνει πιο ζωηρά τα φτερουγίσματα που θα καθαρίσουν τα τοιχώματα της καμινάδας.
6. Τον ανεβάζουμε γρήγορα και τον βάζουμε να πάρει 30-40 ανάσες
7. Επαναλαμβάνουμε δις
8. Πηγαίνουμε στο σπίτι του συγχωριανού και του λέμε ότι βρήκαμε αυτόν τον μαύρο πια κόκκορα και ρωτάμε αν είναι δικός του.
9. Ο συγχωριανός λέει ότι δεν είναι δικός του. Εκείνος έχασε έναν άσπρο κόκκορα.
10. Βάλτε γρήγορα τον κόκκορα στην κατσαρόλα, πριν περάσει η αιθάλη στο αίμα και το μυικό σύστημα. Αλλά πεταξτε τα σπλάχνα.

Απολαύστε τον με μπρούσκο κρασί δίπλα σε ένα τζάκι με πεντακάθαρη καμινάδα.

(Αν είναι καλοκαίρι, προτιμείστε φρέσκιες μπάμιες, Χειμώνα ας είναι και κατεψυγμένες.)


:lol: :lol: :lol: :lol:
μου επιτρέπετε κύριε Κώστα να το εντάξω στις οδηγίες των λεβήτων μου???

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3365 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Φιλε κερβερε το κλαπε ελκυσμου φαινεται ποιο ειναι στο βιντεο του VARMEBARONEN απο το 9 και 40 και μετα. πωλειται και μεμονωμενο και εχει γυρω στα 120ε.
Η χρησιμοτητα του εχει να κανει με το οτι ο ελκυσμος της καπνοδοχου δεν ειναι ποτε σταθερος και εξαρταται απο τις εξωτερικες θερμοκρασιες, τον αερα που φυσαει και σε συναρτηση με το υψος της καπνοδοχου μεταβαλονται συνεχως ενω οι παραμετροι του καυστηρα παραμενουν ιδιοι.
το κλαπε σταθεροποιει τα pascal της εξοδου του λεβητα προς την καμιναδα καθε φορα που μεταβαλονται.
πχ. οταν φυσαει καποιος περιεργος αερας αν ο ελκυσμος αυξανεται τα πελλετ δεν καιγονται σωστα με αποτελεσμα καρβουνιασμενα πελλετ η απλα κλιγκερ.
Το τι παρενεργειες εχουμε δεν ειναι στανταρ σε ολους τους λςβητες. σε μενα που εχω τον FERROLI βγαζει μερικες φορες απλα εμπλοκη Α01. στους περισσοτερους εχουμε κλιγκερ.
Το κλαπε απο οσα ξερω δεν μπορει να αυξησει τον ελκυσμο, μπορει ομως οταν χρειαζεται να τον μειωσει εκει που πρεπει.
οποτε ενα σπιτι που εχει μικρο υψος καμιναδας δεν το χρειαζεται.
εγω ομως στο σπιτι μου που εχω 10 μετρα θα το βαλω οπωσδηποτε.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by χρηστος8. Αιτία: .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3372 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα

χρηστος8 έγραψε: Το κλαπε απο οσα ξερω δεν μπορει να αυξησει τον ελκυσμο, μπορει ομως οταν χρειαζεται να τον μειωσει εκει που πρεπει.
οποτε ενα σπιτι που εχει μικρο υψος καμιναδας δεν το χρειαζεται.
εγω ομως στο σπιτι μου που εχω 10 μετρα θα το βαλω οπωσδηποτε.


Πολύ καλή και διαφωτιστική ανάλυση. Με μια ένσταση, ότι πάντα χρειάζεται. Πλέον αυτών που αναφέρθηκαν το κλαπέ ρυθμίζει την υποπίεση των καυσαερίων στην έξοδο του λέβητα, πριν τα παραλάβει η καμινάδα. Αυτό είναι συνάρτηση και του καυστήρα που σπρώχνει τα καυσαέρια προς την έξοδο. Έτσι για κάθε καυστήρα απαιτείται και ιδιαίτερη ρύθμιση. Για παράδειγμα για τον viking Bio το manual του κατασκευαστή ορίζει τη ρύθμιση στο 5-10 Pa. Ο εgglezos μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα γιατί και οι δικοί του λέβητες διαθέττουν ανάλογη διάταξη.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3462 από Θανοςκ04
Απαντήθηκε από Θανοςκ04 στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
γεια σας και απο εμενα και χρονια καλα, απο τα παραπανω καταλαβα οτι μαλλον θα πρεπει να βαλω και εγω κλαπε, εγω εχω 13 μετρα καμιναδα, τι μου προτεινεται να κανω ; σε ποση αποσταση μπαινει μετα την εξοδο του λεβητα και αν μπορειτε να μου πειτε τα πλεονεκτηματα του

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3467 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Re: Απ: Σωστή καμινάδα

Τάκης έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: Το κλαπε απο οσα ξερω δεν μπορει να αυξησει τον ελκυσμο, μπορει ομως οταν χρειαζεται να τον μειωσει εκει που πρεπει.
οποτε ενα σπιτι που εχει μικρο υψος καμιναδας δεν το χρειαζεται.
εγω ομως στο σπιτι μου που εχω 10 μετρα θα το βαλω οπωσδηποτε.


Πολύ καλή και διαφωτιστική ανάλυση. Με μια ένσταση, ότι πάντα χρειάζεται. Πλέον αυτών που αναφέρθηκαν το κλαπέ ρυθμίζει την υποπίεση των καυσαερίων στην έξοδο του λέβητα, πριν τα παραλάβει η καμινάδα. Αυτό είναι συνάρτηση και του καυστήρα που σπρώχνει τα καυσαέρια προς την έξοδο. Έτσι για κάθε καυστήρα απαιτείται και ιδιαίτερη ρύθμιση. Για παράδειγμα για τον viking Bio το manual του κατασκευαστή ορίζει τη ρύθμιση στο 5-10 Pa. Ο εgglezos μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα γιατί και οι δικοί του λέβητες διαθέττουν ανάλογη διάταξη.


σωστά, εξαρτάται από τον ελκυσμό της καμινάδας και τις απαιτήσεις του κατασεκυαστή. εγώ θα κοίταζα το manual του κατασεκυαστη για σχετική ρύθμιση.

εκτός όμως από ελκυσμό, προσφέρει τα μέγιστα σε περίπτωση έκρηξης (π.χ. από κλίνκερ και συσωρευμένη πελλέτα με απότομη ανάφλεξη μέχρι να σταθεροποιηθεί ο ελκυσμός). Για να μήν δείτε λοιπόν καμιά καμινάδα να ξεκολλάει από τον λέβητα, καλό είναι ένα κλαπεδάκι...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ