Σωστή καμινάδα

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2317 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Re: Σωστή καμινάδα

bobirakos έγραψε: Είδα στο #837 τον nasika σε μια πατέντα που έκανε με διαστολή σε σόμπα και απο οτι είπε πέτυχε. Αν θέλει να μου στείλει το email του η το κινητό του στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. να επικοινωνήσω μαζί του γιατί αντιμετοπίζω ενα παρόμοιο πρόβλημα σε σχέση με τον χώρο και θέλω την βοηθειά του.
Ευχαριστώ.

σου στέλνω σε λίγο τα στοιχεία επικοινωνίας μου.
Θέλω όμως να επισημάνω ότι,- όταν μία πατεντα-πειραμα πετυχαίνει κάπου, δεν σημαίνέι απαραιτητα ότι θα πετυχει και παντού. Υπάρχουν πολλοί παραγοντες. (βιντυλατερ, μηκη, μικρές κλίσεις κλπ)
Γενικος κανόνας είναι ότι η διαστολή βοηθάει. Και διαστολή απο Φ80 σε Φ120, μπορώ να σου βρω σε καλή τιμή(αφου πρωτα πάρεις προσφορές απο αλλού)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2370 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Re: Σωστή καμινάδα
Μια απορια εχω,καποτε ειχαν τζακια,και ο αι βασιλης κατεβαινε απο την καμιναδα,τωρα που το γυρισαμε ολοι στον λεβητα και στην σομπα ,πως θα κατεβει?????Και σε ποσα Φ καμιναδα χωραει,για να ξερω,εκτος και αν εκανε διαιτα και χωραει απο Φ 180 που εχω. :P :lol:

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2373 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Re: Σωστή καμινάδα
Και αν είναι ενεργειακό το τζάκι και ξέσεις την πόρτα κλειστή?
Η πόρτες στα ενεργειακά ανοίγουν μόνο από έξω!!!!! :P :P :P

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2374 από Kanouk
Απαντήθηκε από Kanouk στο θέμα Re: Σωστή καμινάδα

androutso έγραψε: Και αν είναι ενεργειακό το τζάκι και ξέσεις την πόρτα κλειστή?
Η πόρτες στα ενεργειακά ανοίγουν μόνο από έξω!!!!! :P :P :P


Τωρο που το ειπες, λογικο ειναι ν'ανοιξουν οι πορτες πρως τα εξω. Φανταζεσαι εαν ηταν αλλιως!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2375 από Kanouk
Απαντήθηκε από Kanouk στο θέμα Re: Σωστή καμινάδα

terisds έγραψε: Μια απορια εχω,καποτε ειχαν τζακια,και ο αι βασιλης κατεβαινε απο την καμιναδα,τωρα που το γυρισαμε ολοι στον λεβητα και στην σομπα ,πως θα κατεβει?????Και σε ποσα Φ καμιναδα χωραει,για να ξερω,εκτος και αν εκανε διαιτα και χωραει απο Φ 180 που εχω. :P :lol:


Και εμεις ειχαμε σομπα και ο Αγιος Βασιλης ερχοταν. Ειναι ειδικος ανθρωπος. Το σωμα του γινεται οσο λεπτο χρεαζεται. Για φετος, τι δωρα θα αφησει, αυτο ειναι αλλο ερωτημα.Εαν ειστε τυχεροι, θα σας αφησει κανενα τοννο ξυλο 'η πελλετς. Εαν οχι, καποια πορτοκαλια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2417 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Re: Σωστή καμινάδα
Για να έλθει ο Αη Βασίλης, πρέπει να έχετε καθαρή την καμινάδα του τζακιού σας.


ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΚΑΜΙΝΑΔΑΣ. (βαλάντης στάϊλ)
1. Καλύπτουμε την είσοδο του τζακιού με εφημερίδες κλπ.
2. Κλέβουμε έναν ΑΣΠΡΟ κόκκορα απο τον πιο πλούσιο συγχωριανό.
3. Ανεβαίνουμε στην σκεπή και βγάζουμε το καπέλο της καμινάδας (ή ένα τούβλο για κλειστες καμινάδες)
4. Δένουμε τα 2 πόδια του κόκκορα με ένα μακρύ σκοινί.
5. Τον κατεβάζουμε σιγά σιγά προς τα κάτω μεχρι να φτάσει στο τζάκι κάτω. Φροντίζουμε να παίζουμε απότομα το σκοινί για να κάνει πιο ζωηρά τα φτερουγίσματα που θα καθαρίσουν τα τοιχώματα της καμινάδας.
6. Τον ανεβάζουμε γρήγορα και τον βάζουμε να πάρει 30-40 ανάσες
7. Επαναλαμβάνουμε δις
8. Πηγαίνουμε στο σπίτι του συγχωριανού και του λέμε ότι βρήκαμε αυτόν τον μαύρο πια κόκκορα και ρωτάμε αν είναι δικός του.
9. Ο συγχωριανός λέει ότι δεν είναι δικός του. Εκείνος έχασε έναν άσπρο κόκκορα.
10. Βάλτε γρήγορα τον κόκκορα στην κατσαρόλα, πριν περάσει η αιθάλη στο αίμα και το μυικό σύστημα. Αλλά πεταξτε τα σπλάχνα.

Απολαύστε τον με μπρούσκο κρασί δίπλα σε ένα τζάκι με πεντακάθαρη καμινάδα.

(Αν είναι καλοκαίρι, προτιμείστε φρέσκιες μπάμιες, Χειμώνα ας είναι και κατεψυγμένες.)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vasilisk, navarxos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ