Σωστή καμινάδα

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9575 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Στη δική μου αρχίζω με γωνία 90˚ συνεχίζω με κατακόρυφο και σε ύψος 1,80μ. τρυπώ τον τοίχο και βγάζω οριζόντιο που εξέχει 30εκ. Τελειώνω με γωνία 45˚ και καπέλο για οριζόντια καπνοδόχο που είναι σαν κονσερβοκούτι με σχισμές και ένα κώνο διάχυσης στο άκρο. Αέρα παίρνω απέξω με εύκαμπτο αγωγό αλουμινίου. Το αποτέλεσμα είναι ελάχιστος καπνός για 3-7 δευτερόλεπτα (ανάλογα με το πέλετ και την εξωτερική θερμοκρασία) κατά την εκκίνηση, ελαφρό μαύρισμα στην οροφή που απέχει αρκετά( διπλάσιο απ το μαύρισμα του αιρκοντίσιον που είναι μερικά μέτρα αριστερότερα) και λίγα κατάλοιπα κάτω εντοπισμένα σε εμβαδό 2τμ από τη στάχτη που πετάει στο σβήσιμο. Του χρόνου θα φτιάξω ο μόνος μου το καπέλο που σας πρότεινα και υποθέτω ότι θα μειωθεί το μαύρισμα στην οροφή και τα κατάλοιπα θα εντοπίζονται στην περιοχή μόνο κάτω απ αυτό. Αν το κατακόρυφο τμήμα ήταν εξωτερικό θα έβαζα μονωμένη σωλήνα για να αποφύγω υγροποιήσεις και μειωμένο ελκυσμό.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pamgias

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9601 από pamgias
Απαντήθηκε από pamgias στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Δημήτρη θα σου ήμουν υπόχρεος αν μπορούσες να βγάλεις φωτο και να μου τις στελεις να δω την κατασκευή. Να σου στείλω και εγω δικές μου να μου πεις, γιατί μου φαίνεται ότι έχεις τη λύση!!!!!Σε παραδέχομαι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9606 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Σκέφτομαι να βάλω μιά σόμπα στο κάτω όροφο της μεζονέτας. Πρπβληματίζομαι με τη έξοδο της καμινάδας. Από τη πλευρά που μπορέι να βγει είναι τοίχος που ανεβαίνει μέχρι πάνω. ΔΕ θέλω να ακουμπάει γιατί θα τον μαυρίσει.και είναι πρόσοψη θα δείχνει άσχημα, αλλά δε ξέρω και αν τον τραβήξω οριζόντια πως θα μπορούσε να στηριχθεί.
Καμιά ιδέα???
Σκέφτηκα να στηρίξω με κάτι σα σύρμα, ή σταθερό, αλλά καλό είναι να μη δείχνει άσχημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9710 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
γεια χαρα ξανα σε ολους... Οσο για τη σελιδα 13 εκανα ολα οσα λεει... Η καμιναδα που εχω τωρα βγαινει 10 ποντους απο το νταβανι και στηριζεται σε 2 συρματα τα οποια θα τα βγαλω το καλοκαιρι.. βασικα θα βγαλω ολο το οριζοντιο τμημα και θα αφησω μονο το καθετο. και τον αλλο χειμωνα (αν θα ειμαστε ακομη Ελλαδα) θα το ξαναβαλω.. οσο για μαυριλα δε βγαζει καθολου και ουτε στον πανω.. δεν ενοχλει κανεναν..Απο την αρχη αν το εκανα ετσι θα κερδιζα και τα χρηματα για το βαψιμο την ανοιξη.. παντως προσεξτε να ΜΗ βγαλετε πολυ τη καμιναδα προς τα εξω γιατι θα σταζει..ΙΣΑ ΙΣΑ να βγαινει εξω ο καπνος..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pamgias

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9845 από pamgias
Απαντήθηκε από pamgias στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Παραθέτω εικόνες από το μπαλκόνι μου. Έχω καταλήξει σε ρυθμίσεις αλλά θέλω και απόψεις για καμινάδα. Ότι βλέπετε το έχει φτιάξει η εταιρεία που μου το προμήθευσε. Για την ιστορία , να σας ενημερώσω ότι έχω βάλει την κασέτα pellet (εστία) Pellbox SCF της Edilkamin. Σας παρακαλώ θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας και προτάσεις αλλαγής καμινάδας.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9855 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα

pamgias έγραψε: Παραθέτω εικόνες από το μπαλκόνι μου. Έχω καταλήξει σε ρυθμίσεις αλλά θέλω και απόψεις για καμινάδα. Ότι βλέπετε το έχει φτιάξει η εταιρεία που μου το προμήθευσε. Για την ιστορία , να σας ενημερώσω ότι έχω βάλει την κασέτα pellet (εστία) Pellbox SCF της Edilkamin. Σας παρακαλώ θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας και προτάσεις αλλαγής καμινάδας.


Η καμινάδα σου γίνεται δεκτή ως πειστήριο για άιτηση διαζυγίου από τη γυναίκα σου... Οι λύσεις που φαντάζομαι (απ όσα λίγα γνωρίζω).. είναι αντιαισθητικές... αλλά δε ξέρω πόσο χειρότερες από τη μαυρίλα..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pamgias

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ