Σωστή καμινάδα

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7813 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα

davidperry έγραψε: σε r120 ravelli σομπα για καμιναδα ενας αντιπροσωπος προτεινει εξω απ τον τοιχο γωνια προς τα κατω και ενα πιατακι απο κατω! το εχετε ξανακουσει?? :blink: ουτε μπουρια ουτε τιποτα.. :huh:


Αν κατάλαβα καλά... ίσως με διπλό ανοξείδωτο τελικό πάρει και λίγα άλογα ακόμα :ohmy: :ohmy: και δείχνει και πιό αγωνιστικό!!!!! :silly: :silly: :woohoo:
Απίστευτο ακούγεται..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8623 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
γεια χαρα..οπως βλεπετε εχω κανει τη καμιναδα μου οπως βλεπετε στο πανω σχεδιο. Στο τερματισμο της απο την κατω μερια του μπουριου την εχω κοψει απο τη κατω πλευρα επειδη εδω και κατι μερες βασικα μετα τα χιονια και τις βροχες η καμιναδα μου σταζει.. Γιατι;;; Ξερει κανεις

εμενα η σομπα μεσα στο χωρο καυσης λεει 380 βαθμουςκαι εξω στο τερμα η καμιναδα εχει 32 βαθμους...σωστο η λαθος;;;
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by michalisgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #9138 από pamgias
Απαντήθηκε από pamgias στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
michalisgr με ενδιαφέρει πολύ αυτό που έφτιαξες γιατί και εγω σαν και εσένα έχω μαυρίσει το μπαλκόνι μου.Θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με τους πάνω και τους κάτω από εσένα.Στη μετώπη του μπαλκονιου του απο πάνω μου έχει αρχίσει να του το μαυρίζει. Σκέφτομαι να τραβήξω την καμινάδα στην άκρη του μπαλκονιού μου αλλά σκέφτομαι τους απο κάτω. Σας παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #9214 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα

davidperry έγραψε: σε r120 ravelli σομπα για καμιναδα ενας αντιπροσωπος προτεινει εξω απ τον τοιχο γωνια προς τα κατω και ενα πιατακι απο κατω! το εχετε ξανακουσει?? :blink: ουτε μπουρια ουτε τιποτα.. :huh:


Λέγεται direct vent και είναι μέθοδος αρκετά συνηθισμένη στις ΗΠΑ. Το μειονέκτημά της είναι οτι επειδή δεν υπάρχει κάθετο τμήμα αρα φυσικός ελκυσμός αν σβήσει η σόμπα από διακοπή ρεύματος η απαγωγή των καυσαερίων θα γίνει απ όπου είναι πιο εύκολο, πιθανότατα στο χώρο που βρίσκεται η σόμπα.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Δημήτριος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #9215 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα

pamgias έγραψε: michalisgr με ενδιαφέρει πολύ αυτό που έφτιαξες γιατί και εγω σαν και εσένα έχω μαυρίσει το μπαλκόνι μου.Θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με τους πάνω και τους κάτω από εσένα.Στη μετώπη του μπαλκονιου του απο πάνω μου έχει αρχίσει να του το μαυρίζει. Σκέφτομαι να τραβήξω την καμινάδα στην άκρη του μπαλκονιού μου αλλά σκέφτομαι τους απο κάτω. Σας παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας.


Δες αν σου κάνει το Simpson duravent pellet stove pipe horizontal cap που έχω προτείνει στο Μιχάλη μερικές σελίδες πρίν. Το καπέλο αυτό απ οτι ξέρω δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα αλλά μπορείς να το κατασκευάσεις.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Δημήτριος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pamgias

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #9216 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα

michalisgr έγραψε: γεια χαρα..οπως βλεπετε εχω κανει τη καμιναδα μου οπως βλεπετε στο πανω σχεδιο. Στο τερματισμο της απο την κατω μερια του μπουριου την εχω κοψει απο τη κατω πλευρα επειδη εδω και κατι μερες βασικα μετα τα χιονια και τις βροχες η καμιναδα μου σταζει.. Γιατι;;; Ξερει κανεις

εμενα η σομπα μεσα στο χωρο καυσης λεει 380 βαθμουςκαι εξω στο τερμα η καμιναδα εχει 32 βαθμους...σωστο η λαθος;;;


Παλαιότερα ρώτησα αν είναι μονωμένη η καπνοδόχος και δεν μου απάντησες ή κάπου εχασα τον ειρμό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ