Σωστή καμινάδα

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6699 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
εγω ακομη ριχνω μαχες με τη καμιναδα μου...σας εδειξα σε φωτογραφιες πως ειναι.. Τωρα σκεφτομαι να κανω αυτο που λεω εδω και καιρο. Να αγορασω αλλη μια 90αρα γωνια να συνεχισω με αλλο ενα κομματι του 1 μετρου και να την βγαλω ευθεια εξω απο το μπαλκονι λιγο πιο κατω απο τις τεντες μου.. ξερω θα φαινεται ασχημα αλλα αλλη επιλογη δεν εχω...τωρα την δουλευω με το FAN απο Υπολογιστη. Ρουφαει αρκετα καλα....Β Ο Η Θ Ε Ι Α!!!! Τι να κανω;;;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6711 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα

Asteris έγραψε:

N1k0s έγραψε: άμα είναι αμόνωτο και μπάζει το σπίτι , μια χαρά κάνει και παίρνει από μέσα ... σαν το δικό μου το ρημάδι ...


Μόνο που η σόμπα δεν παίρνει μόνο όσο αέρα μπαίνει μέσα από μόνος του, τραβάει 3-4 φορές παραπάνω για την πάρτη της. Και μάλιστα τραβάει τον αέρα από γύρω της, που είναι και 20-25 βαθμούς, όχι αυτόν που μόλις μπήκε από την χαραμάδα και είναι παγωμένος. Αυτός πάει και αναμιγνύεται με τον υπόλοιπο αέρα του σπιτιού και τον κρυώνει. Δεν υπάρχει ούτε ένας λόγος να μην τραβήξετε απευθείας σωλήνα από έξω. Μάλλον υπάρχει. Αν βαριέστε...


Υπάρχουν και άλλοι , no-money λέγονται ...

Ο εξωτερικός αέρας είναι προτιμότερος και για τον λόγο ότι όσο χαμηλότερη θερμοκρασία έχει , τόσο περισσότερο οξυγόνο περιέχει ανά λίτρο όγκου ... άρα και πιο δυνατή καύση ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6739 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα

N1k0s έγραψε:

Asteris έγραψε:

N1k0s έγραψε: άμα είναι αμόνωτο και μπάζει το σπίτι , μια χαρά κάνει και παίρνει από μέσα ... σαν το δικό μου το ρημάδι ...


Μόνο που η σόμπα δεν παίρνει μόνο όσο αέρα μπαίνει μέσα από μόνος του, τραβάει 3-4 φορές παραπάνω για την πάρτη της. Και μάλιστα τραβάει τον αέρα από γύρω της, που είναι και 20-25 βαθμούς, όχι αυτόν που μόλις μπήκε από την χαραμάδα και είναι παγωμένος. Αυτός πάει και αναμιγνύεται με τον υπόλοιπο αέρα του σπιτιού και τον κρυώνει. Δεν υπάρχει ούτε ένας λόγος να μην τραβήξετε απευθείας σωλήνα από έξω. Μάλλον υπάρχει. Αν βαριέστε...


Υπάρχουν και άλλοι , no-money λέγονται ...

Ο εξωτερικός αέρας είναι προτιμότερος και για τον λόγο ότι όσο χαμηλότερη θερμοκρασία έχει , τόσο περισσότερο οξυγόνο περιέχει ανά λίτρο όγκου ... άρα και πιο δυνατή καύση ...


νικο;;τι λεει ρε ολα καλα με τη σομπα;;εσυ εκανες εισαγωγη απο εξω;; Λοιπον το εχω τωρα 2 μερες το ΦΑΝ πανω απο τη καμιναδα και παρατηρησα οτι οταν καπνιζει στη 3η σκαλα τα τραβαει μια χαρα προς τα εξω..οποτε δε θα βαλω αλλες καμιναδες και γωνιες..το αφηνω ετσι...και βλεπουμε..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6749 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Δεν έχω κάνει τίποτα , δεν έχω λεφτά να αγοράσω σακί , τι χειμώνας και αυτός ...
Οσο για την τρίτη σκάλα , μήπως έχεις ρύθμιση να ελένξεις το βεντυλατέρ καυσαερίων ; βάλτο ελάχιστα πιο αργό ώστε να γίνεται καλύτερη καύση και μετά να φεύγει ....

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7161 από greg
Απαντήθηκε από greg στο θέμα Απ: Re: Απ: Σωστή καμινάδα
Πως κρατάμε ελκυσμό 15 mm; Με ρύθμιση απο το καντραν της σόμπας;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7281 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
γεια χαρα..εγω το ελυσα το προβλημα με τη καμιναδα μου...οπως την ειχα εβγαλα το καπελο εβαλα μια γωνια 90αρα και 1 κομματι του 1 μετρου και αλλο ενα των 20 ποντων και ο καπνος πλεον φευγει εξω. βρεχεται βεβαια στο τελος της η καμιναδα αλλα οκ.. ελεγα να εβαζα αλλη μια γωνια 90αρα προς τα πανω και μετα παλι το καπελο αλλα και ετσι καιει πολυ καλα.. αν το ειχα κανει ετσι απο την αρχη ΔΕΝ θα επρεπε να βαψω το καλοκαιρι..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ