Σωστή καμινάδα

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6329 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Το βάζω ΚΑΙ εδώ.. είδα απόψεις και αλλού... αλλά ακόμα δεν εχω σαφή άποψη απο αυτά που έχω διαβάσει..
Οι σόμπες (και μάλλον κι οι καυστήρες..) έχουν 2 καμινάδες.. εξόδου.. ΚΑΙ εισόδου αέρα.
Το κανονικό έχω διαβάσει είναι να πέρνει αέρα από εξω.. αλλά ούτε εγώ.. και μάλλον κι οι περισσότεροι δεν το κάνουν.
Η κατ αρχή θεωρία λέει πως δεν είναι καλό να τραβάνε τον εσωτερικό αέρα μειώνοντας το οξυγόνο *αφού το καίνε..).. αλλά το παραβλέπουμε πιστεύοντας πως ο αέρας είναι αρκετός και το σπίτι έχει κυβικά.
Πέρα από αυτό το ανούσιο!!!! :woohoo: :woohoo: πόσο καλύτερο, ή χειρότερο στη απόδοση είναι τελικά αυτή η μικρή απόκλιση από τις προδιαγραφές ΟΛΩΝ των εταιρειών????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6340 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
άμα είναι αμόνωτο και μπάζει το σπίτι , μια χαρά κάνει και παίρνει από μέσα ... σαν το δικό μου το ρημάδι ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6349 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
εδω εχει ριξει το χιονι της αρκουδας σημερα..και ακομη επεται συνεχεια...σημερα στους -2 δε καπνιζει καθολου η καμιναδα ακομη και στη 3η σκαλα.. εμενα μιας και ειναι διπλα η πορτα του μπαλκονιου θα παρω ενα σπιραλ και θα το τραβηξω απο την εισαγωγη αερα μεχρι εξω στο μπαλκονι και θα σας πω αν εχει εμφανη διαφορα..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6355 από kostas1
Απαντήθηκε από kostas1 στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Μιχάλη μήπως σου φταίει ο καιρός; Τι θέλω να σου πω.Εχω έντονο πρόβλημα με την καμινάδα όταν έχει θυελώδεις νοτιάδες γιατί ο χώρος μου νότια επηρεάζεται από την σκεπή και θέλει σήκωμα η καμινάδα ,μήπως σε επηρεάζει κάπως ο καιρός στο μπαλκόνι σου;Για παρατηρησέ το.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6497 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα

N1k0s έγραψε: άμα είναι αμόνωτο και μπάζει το σπίτι , μια χαρά κάνει και παίρνει από μέσα ... σαν το δικό μου το ρημάδι ...


Μόνο που η σόμπα δεν παίρνει μόνο όσο αέρα μπαίνει μέσα από μόνος του, τραβάει 3-4 φορές παραπάνω για την πάρτη της. Και μάλιστα τραβάει τον αέρα από γύρω της, που είναι και 20-25 βαθμούς, όχι αυτόν που μόλις μπήκε από την χαραμάδα και είναι παγωμένος. Αυτός πάει και αναμιγνύεται με τον υπόλοιπο αέρα του σπιτιού και τον κρυώνει. Δεν υπάρχει ούτε ένας λόγος να μην τραβήξετε απευθείας σωλήνα από έξω. Μάλλον υπάρχει. Αν βαριέστε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6584 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Ο έξωτερικός αέρας είναι πιό κρύος. Λέει κάτι αυτό στη κάυση? Μία άλλη σκεψη είναι πως ο εσωτερικός μειώνεται σε οξυγόνο, άρα κάνει χειρότερη κάυση. Σκέφτομαι σε πρώτη ευκαιρία να το κάνω, να φτιάξω εξωτερική παροχή, χρειάζεται ειδικός σωλήνας? δε φαντάζομαι, αλλά να... λέω... Μήκος? μέγεθος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ