Σωστή καμινάδα

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4977 από BLACKBIRT
Απαντήθηκε από BLACKBIRT στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
απο μεσα ενα σωληνα που βγαίνει απο την σομπα !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5021 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
έχει μεγάλη απόσταση ή είναι κολλητά ; στη δικιά μου σόμπα δεν με αφήναν να βγάλω κατευθείαν έξω , αλλά πρώτα προς τα επάνω και μετά ελάχιστα πιο ψηλά από την σόμπα , έξω ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5119 από nik16v
Απαντήθηκε από nik16v στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Γεια σας και καλώς σας βρήκα.
Μένω σε διαμέρισμα 1ου ορόφου σε 5όροφη οικοδομή.
Σκέφτομαι να αγοράσω σόμπα pellet και ήθελα να ρωτήσω τί μπορώ να κάνω με το θέμα της καμινάδας.
Α) Μέσω του φωταγωγού έχω πρόσβαση στην ταράτσα 18 μέτρα περίπου για να βγω πάνω από το κλιμακοστάσιο με 3 γωνίες αν φύγω ευθεία πίσω από τη σόμπα ή 5 γωνίες από πάνω της.
Β) Μέσω του φωταγωγού να συνδέσω την καμινάδα της σόμπας στην τσιμεντένια καμινάδα του λέβητα πετρελαίου υπό γωνία 45μοιρών (με το αρνητικό του ότι δεν μπορώ να ελέγχω ούτε οπτικά τι καυσαέρια εκπέμπει αλλά δεν νομίζω να επιτρέπεται και κάτι τέτοιο).
Γ) Έξοδος μπουριού μέσα στο μπαλκόνι μου. Τί θα γίνεται όμως με μαυρίλα και στάχτες; Δεν είναι οροφοδιαμέρισμα και δίπλα έχω άλλη πολυκατοικία, από πάνω άλλους κλπ.
Δ) Έξοδος στη γωνία του ταβανιού του μπαλκονιού με 3-4 γωνίες και συνολικά 3-4 μέτρα οριζόντιες και 2-3 μέτρα κάθετες σωληνώσεις.

Δεκτές ιδέες - προτάσεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5201 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα







γεια χαρα...εχω αυτο το θεμα με τη καμιναδα οπως σας ειχα δειξει στις φωτογραφιες.. τωρα θελω να κανω μια αλλαγη... Ποιο απο τα δυο σχεδια να κανω;;; ΣΧΕΔΙΟ Α ή Β;;


η διαφορα ειναι μονο μετα τη γωνια 90αρα ενα ακομη κομματη των 50cm.. τι λετε;;
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by michalisgr. Αιτία: λαθοσ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5203 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
ειδικός δεν είμαι, αλλά κανένα δε μου αρέσει ιδιαίτερα. Από τα λίγα που γνωρίζω από τους ειδικούς έχεις μεγάλο μήκος οριζόντιων και χρησιμοιείς δύο 90αρες γνωνίες που πρεπει γενικά ν αποφεύγονται.
Μήπως έχεις δυνατότητα μα φύγεις με γωνία 45 μοιρών λοξά και να βγεις έξω από το μπαλκόνι?
Ιδέες λέω, ΜΗ ΕΙΔΙΚΟΥ, ας μιλήσουν οι ειδικοί καλύτερα και περισσότερο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5210 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Re: Απ: Σωστή καμινάδα

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: ειδικός δεν είμαι, αλλά κανένα δε μου αρέσει ιδιαίτερα. Από τα λίγα που γνωρίζω από τους ειδικούς έχεις μεγάλο μήκος οριζόντιων και χρησιμοιείς δύο 90αρες γνωνίες που πρεπει γενικά ν αποφεύγονται.
Μήπως έχεις δυνατότητα μα φύγεις με γωνία 45 μοιρών λοξά και να βγεις έξω από το μπαλκόνι?
Ιδέες λέω, ΜΗ ΕΙΔΙΚΟΥ, ας μιλήσουν οι ειδικοί καλύτερα και περισσότερο.


μια χαρά τα λές... ;)

(από τα λεγόμενα σου, κρίνω ότι είσαι πολύ πιο ειδικός από πολλούς "ειδικούς") :)

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ