Σωστή καμινάδα

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4432 από vaxevana
Απαντήθηκε από vaxevana στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Θα ήθελα να αναφέρω κάποια πράγματα για την επικάθιση πίσσας στην καμινάδα, από την μικρή μου εμπειρία με το ενεργειακό μου τζάκι:
Όσο πιο χλωρά είναι τα ξύλα, τόσο περισσότερη πίσσα κάθεται στην καμινάδα. Εάν δε το τζάκι έχει και "εμπόδια" στην φλόγα ώστε να κάνει καλύτερη εκμετάλλευση της ζέστης που παράγει (δηλαδή η φλόγα δεν φεύγει κατευθείαν στη "καμπάνα" του τζακιού και από εκεί στην καμινάδα) τότε μειώνεται η ταχύτητα/θερμοκρασία και τράβηγμα των καυσαερίων με αποτέλεσμα ακόμα μεγαλύτερη επικάθιση. Επιπλέον στο βίβλο οδηγιών του τζακιού γράφει ότι καλό είναι να αφήνουμε το τζάκι συχνά να καιεί με όλη του δύναμη (με τέρμα ανοικτό τον αέρα) γιατί έτσι διώχνει τις επικαθίσεις στην καμινάδα). Σε μένα όταν φυσάει και η καμινάδα θέλει καθάρισμα ακούω μερικές φορές ήχους σαν πετραδάκια να κατρακυλούν ... Αν δε ανοίξω την πόρτα του τζακιού (τότε ανοίγει αυτόματα το κλαπέ της καμινάδας) και πέσουν μικρά κομματάκια πίσσας στο χώρο καύσης τότε πάω για καθάρισμα καμινάδας. Έχω αγοράσει τη "φούντα" που δείχνει το προηγούμενο video (κόστος 7 €), της έχω βάλει ένα βαρίδιο από κάτω, την έδεσα με σχοινί, ανεβαίνω στη σκεπή και την ανεβοκατεβάζω στην καμινάδα, αφού αφαιρέσω το καπέλο. Προσοχή θέλει να μη ξυλώσεις τη σύνδεση της εντοιχισμένης καμινάδας με το σωλήνα που έρχεται από το τζάκι (μπορεί να το χτυπήσεις με το βαρίδιο). Επίσης θα πρέπει να ξέρεις και τη διατομή της καμινάδας σου (σε μένα 25αρα) για να την αγοράσεις. Σε αυτό το σημείο να προσθέσω κάτι που διάβασα (δεν ξέρω αν είναι σωστό, έτσι δείχνει). Πολλοί εγκαταστάτες (και ο δικός μου) χρησιμοποιούν εύκαμπτη πτυσσόμενη σωλήνα για να συνδέσουν την έξοδο της καμινάδας του τζακιού με είσοδο της εντοιχισμένης καμινάδας. Διάβασα ότι αυτό είναι λάθος γιατί ο χρόνος ζωής αυτής της σωλήνας είναι μικρός, σε αντιδιαστολή με κανονικό σωλήνα (όχι εύκαμπτο) καμινάδας. Συνεπώς θα σου χαλάσει – τρυπήσει και θα αναγκαστείς να χαλάσεις την κουκούλα (και την όποια επένδυση της) ώστε να τον αλλάξεις. Δεν θέλω να σκέφτομαι τι άλλο μπορεί να συμβεί … Επιπλέον αυτοί οι εύκαμπτοι σωλήνες, σαν φυσούνα, δεν είναι καθόλου εύκολοι στο καθάρισμα (εγώ δεν κατάφερα να καθαρίσω τον δικό μου …). Τέλος, όσοι έχετε σύστημα συναγερμού στο σπίτι, βάλτε και κανένα αισθητήρα καπνού στο δωμάτιο με το τζάκι (υπάρχουν ασύρματοι, σε μένα κόστισε 60 €) ώστε να έχετε μια δικλίδα ασφάλειας επιπλέον. Επίσης υπάρχουν και μετρητές μονοξειδίου του άνθρακα (τέτοιο δεν έχω πάρει), ώστε ο χώρο σας να μην υπάρχει περίπτωση να γίνει ανθυγιεινός …
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vaxevana.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4436 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Τι μάθαμε εδώ στο φόρουμ :

Ότι οι σωλήνες και μπουριά καπνοδόχων, που προορίζονται για τα καυσαέρια της καύσης των ξύλων, δεν πρέπει να έχουν οριζόντιες ραφές όπως πχ τα σπιράλ αλουμινίου.

Και αυτό γιατί κατακρατούν πολύ περισσότερη κάπνα και πίσσα, από ένα μπουρί με λεία τελείως επιφάνεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4438 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα

Nasikas έγραψε:


καθόσον τέτοια φαινόμενα έχουμε καθημερινά στην Ελλάδα


Αυτό νομίζω κανείς δεν μπορεί να το αποφύγει με έναν απλό καθαρισμό της καμινάδας του, με βούρτσες.

Με τι να καθαρίζεις το κρεόζωτο από τα τοιχώματα της σωλήνας ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4449 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
αυτα εδω κανουν δουλεια;;;

καθαριστικο καμιναδας

ειναι σαν αυτα που βαζουμε μεσα στο τζακι κατι σαν ξυλο καθαρισμου κλπ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4453 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Σε καμία περίπτωση.......... :oops:

Εδώ δεν έκανε δουλειά η μπαρούτη, και το φλόγιστρο που ανέβαζε τοπικά 1200 βαθμούς, θα κάνουν τα ψευτοχημικά.

Ο μόνος τρόπος είναι αυτός που είπε ο φίλος στο πιο επάνω πόστ......αφήνουμε δυνατή την φλόγα να φύγει στην καμινάδα.....ελεγχόμενη όμως......προσοχή ελεγχόμενη.

Έτσι την έκανα εγώ και σιγά-σιγά την καθάρισα την δική μου.

Και φυσικά μόνο σε χτιστές, η μεταλλικές καμινάδες. Σε καμία περίπτωση η τεχνική αυτή σε προκάτ η λυόμενες κατασκευές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4498 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
εκανα πριν δοκιμη..χλωρινη κλινεξ σε νερο και σκουπισα το σημειο που εχει μαυρισει ο τοιχος.. βγηκε με τη μια η μαυριλα και φανηκε παλι το κανονικο χρωμα.. οποτε με χλωρινη θα τη βγαλω ολη τη μαυριλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ