Αντιστάθμιση, αισθητήρας Λ & δοχείο αδράνειας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26070 από gatos20vt

gatos20vt έγραψε: Τους επόμενους μήνες είναι στο πρόγραμμα να προσθέσω αντιστάθμιση. Έχω ήδη βάλει την τρίοδη και μένει να επιλέξω τον Ελεγκτή θέρμανσης "αντιστάθμιση εξωτερικής θερμοκρασίας"
Θα ήθελα γνώμες από ανθρώπους που χρησιμοποιούν ήδη έτσι ώστε να καταλήξω σε μια αξιόλογη μονάδα... Σκέφτομαι για ceta 106 η siemens Siemens RVP 201 ή Honeywell SDC
Ποια η γνώμη σας για τα παραπάνω??


Μπορεί κάποιος να βοηθήσει στο παραπάνω? είναι πραγματικά δύσκολο να βρω κάποιον να μου προτείνει κάτι μιας και οι περισότεροι δεν γνώρίζουν τι εστι αντιστάθμιση αλλά και όσοι γνωρίζουν δεν έχουν ιδιαίτερη εμπειρία...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26664 από umeca74
υπάρχει περίπτωση η αντιστάθμιση να είναι φούμαρα;

έχω σπουδάσει χημικός μηχανικός οπότε γνωρίζω από controller με feedback. Γιατί να μετράμε εξωτερική θερμοκρασία άμεσα όταν οι ανάγκες σε θέρμανση του σπιτιού μας τη δίνουν έμμεσα (κρύο έξω = περισσότερες απώλειες = περισσότερη θέρμανση). Αν υπάρχει θερμοστάτης στο σπίτι εσωτερικά, ένας επιπρόσθετος αισθητήρας/controller είναι από άχρηστος έως και ανταγωνιστικός.

το να χαμηλώνει η θερμοκρασία του νερού των σωμάτων ακούγεται καλή ιδέα μέχρι να συνειδητοποιήσουμε ότι ο καυστήρας έχει την καλύτερη απόδοση στην ονομαστική ισχύ του, δηλαδή όταν δουλεύει κάργα και όχι ενδιάμεσα. Εικάζω πως να δουλεύει ο καυστήρας στους 80οC (νερό) για λιγότερη ώρα είναι πιο αποδοτικό από το να δουλεύει περισσότερο σε χαμηλότερη θερμοκρασία

μην αποδέχεστε ότι (προσπαθούν) να μας πουλήσουν χωρίς σκέψη... ελλάδα είναι εδώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26728 από gatos20vt

umeca74 έγραψε: υπάρχει περίπτωση η αντιστάθμιση να είναι φούμαρα;

έχω σπουδάσει χημικός μηχανικός οπότε γνωρίζω από controller με feedback. Γιατί να μετράμε εξωτερική θερμοκρασία άμεσα όταν οι ανάγκες σε θέρμανση του σπιτιού μας τη δίνουν έμμεσα (κρύο έξω = περισσότερες απώλειες = περισσότερη θέρμανση). Αν υπάρχει θερμοστάτης στο σπίτι εσωτερικά, ένας επιπρόσθετος αισθητήρας/controller είναι από άχρηστος έως και ανταγωνιστικός.

το να χαμηλώνει η θερμοκρασία του νερού των σωμάτων ακούγεται καλή ιδέα μέχρι να συνειδητοποιήσουμε ότι ο καυστήρας έχει την καλύτερη απόδοση στην ονομαστική ισχύ του, δηλαδή όταν δουλεύει κάργα και όχι ενδιάμεσα. Εικάζω πως να δουλεύει ο καυστήρας στους 80οC (νερό) για λιγότερη ώρα είναι πιο αποδοτικό από το να δουλεύει περισσότερο σε χαμηλότερη θερμοκρασία

μην αποδέχεστε ότι (προσπαθούν) να μας πουλήσουν χωρίς σκέψη... ελλάδα είναι εδώ!


Στην δική μου περίπτωση η θερμοκρασία ρυθμίζεται με την τρίοδη άρα ο λέβητας δεν αλλάζει την απόδοσή του... έχω και δοχείο αδράνειας...
Το πρόβλημα μου είναι η επιλογή της μονάδας.... Τελικά όλοι μιλάνε για αντιστάθμιση αλλά κανένας δεν έχει βάλει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26736 από asfet
Δεν είναι φούμαρα...

Η λογική είναι να πετύχουμε να ζεστάνουμε έναν χώρο με τη χαμηλότερη δυνατή θερμοκρασία νερού στο κύκλωμα.
Η ενέργεια που χρειάζεται για να ανέβει 1kgr νερού (=1lt) κατά 1 βαθμό Co είναι 4,18Kw
Όσο χαμηλότερα κρατάς τη θερμοκρασία του νερού, τόσο περισσότερη οικονομία καυσίμου γίνεται.
Το ποσοστό που χάνεις από την διαφορά στην απόδοση, όταν η συσκευή δουλεύει σε μερικό φορτίο, είναι αμελητέα μπροστά στην εξοικονόμηση του καυσίμου.

Επιπλέον, υπάρχουν και συσκευές (σε σόμπες το έχω δει αυτο) όπου η απόδοση τους είναι λίγο μεγαλύτερη σε μερικό φορτίο απ' ότι σε πλήρες φορτίο.

Άννα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26770 από Τάκης

umeca74 έγραψε: υπάρχει περίπτωση η αντιστάθμιση να είναι φούμαρα;

.....

το να χαμηλώνει η θερμοκρασία του νερού των σωμάτων ακούγεται καλή ιδέα μέχρι να συνειδητοποιήσουμε ότι ο καυστήρας έχει την καλύτερη απόδοση στην ονομαστική ισχύ του, δηλαδή όταν δουλεύει κάργα και όχι ενδιάμεσα. Εικάζω πως να δουλεύει ο καυστήρας στους 80οC (νερό) για λιγότερη ώρα είναι πιο αποδοτικό από το να δουλεύει περισσότερο σε χαμηλότερη θερμοκρασία

....


Μα δεν δουλεύει με τον τρόπο που περιγράφεις η αντιστάθμιση. Χαμηλότερη θερμοκρασία έχουν τα νερά προσαγωγής, που στέλνει στα σώματα, όταν οι εξωτερικές θερμοκρασίες είναι υψηλές και όχι τα νερά του λέβητα. Μέρος των ζεστών νερών τα επιστρέφει απευθείας στον λέβητα με αποτέλεσμα αυτός να δουλεύει λιγότερο για να κρατά τα νερά στη θερμοκρασία που έχεις ορίσει. Υπάρχουν και άλλα πιο πολύπλοκα πράγματα που ρυθμίζει, όπως η ισχύς λειτουργίας, αλλά αν προσπαθήσω να τα εξηγήσω πιθανά να τα κάνω μαντάρα μιας και δεν έχω ασχοληθεί επισταμένως.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26794 από umeca74
κάποιος πρωτύτερα παρέπεμψε σε ένα άρθρο της wikipedia :

Αυτό σημαίνει ότι, αν η θερμοκρασία δεν ελέγχεται από ένα θερμοστάτη χώρου, όπως π.χ. σε μια πολυκατοικία χωρίς αυτονομία, οι χώροι θα υπερθερμαίνονται, με αποτέλεσμα τη σημαντική απώλεια θερμικής ενέργειας. Δεν είναι λίγες οι φορές που σε πολυκατοικίες χωρίς αυτονομία, όπου η εγκατάσταση λειτουργεί με χρονοδιακόπτη


αυτό είναι λογικό. Άμα δεν υπάρχει κανένας έλεγχος τότε προφανώς η αντιστάθμιση θα ωφελήσει. Όχι όμως αν υπάρχει ήδη θερμοστάτης στο σπίτι, όπως υποψιαζόμουν
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by umeca74.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ