Καθαρισμός πίσσας

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87523 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Καθαρισμός πίσσας
Υπάρχει περιπτωση ολα αυτά τα χημικά για την πισσα να καταστρεφουν την σιλικόνη θερμοκρασίας που εχω βάλεις στις ενώσεις στα μπουρια του τζακιού?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87615 από BIOMASS
Απαντήθηκε από BIOMASS στο θέμα Καθαρισμός πίσσας
Τα ποιο πολλά καθαριστικά πίσσας κάνουν καλή δουλειά στις καμινάδες. Ξεραίνουν την πίσσα και δεν την αφήνουν να πιάσει φωτιά. Βέβαια ο σωστός τρόπος είναι να καούν μετά τον καθαρισμό, αλλιώς τα ενεργά συστατικά κολλάνε στην καπνιά και όχι στην πίσσα και κάνουμε μια τρύπα στο νερό.
Όσο αφορά την πίσσα που είναι στο χώρο καύσης του λέβητα, αυτή μόνο με ξερά ξύλα μπορείς να την αποφύγεις. Ψάξτε για κατάξερο έλατο να το καίτε μαζί με αυτά που έχετε.
Τώρα όσοι έχετε τα ξύλα και είναι νωπά, με ένα σίδερο ξύστε την πίσσα όταν ο λέβητας καίει στο φουλ.
ΠΡΟΣΟΧΗ όμως στην πίσσα που είναι μέσα στην καμινάδα...!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90812 από GIANNHSK
Απαντήθηκε από GIANNHSK στο θέμα Καθαρισμός πίσσας

μανολης έγραψε: αυτο που ειπε και ο δημητρης ασπριζει το εσωτερικο τις σομπας το πηρα απο την εταιρια dimakis


Γίνε πιο αναλυτικός
Δώσε διεύθυνση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90900 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Καθαρισμός πίσσας
Πολύ δουλειά δεν χρειάζεται για να καθαρίσεις ένα λέβητα σιδερένιο......μαγκιά θέλει να καθαρίσεις ένα λέβητα μαντεμένιο. :lol:

Εργαλεία:
Συρματόβουτσες στρόγγυλες με μακρύ χερούλι, και κοντές ίσιες.
Μυστρί χτίστη, και μυστρί για αρμούς πλακών πεζοδρομίου.
Φλόγιστρο υδραυλικού.
Σπάτουλες απλές με ξύλινη λαβή.
Και τέλος κοφλέρ αέρα, για κάνα δυο πατητές, για να φύγει όλη η σκόνη από παντού.

Υπόψιν όλα αυτά, με την προϋπόθεση να έχει καεί πρώτα ο λέβητας με μπριγκέτα η κατάξερο ξύλο.

Και στο τέλος φυσάς απαραίτητα την μύτη σου σε ένα χαρτομάντηλο, για να μην ξεχνάς ποτέ πόσο μαλάκας ήσουν που πήρες μαντεμένιο λέβητα. :evil:

Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90901 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Καθαρισμός πίσσας
Προσέχτε το τοίχωμα στην αριστερή μεριά του λέβητα, για να δείτε τι σημαίνει πραγματική πίσσα.





Και εδώ μια γενική άποψη, για την προετοιμασία πριν το σβήσιμο του λέβητα για τον καθαρισμό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91790 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Καθαρισμός πίσσας
Παιδια γεια σας
Ψαχνοντας κι εγω πληροφοριες για το προβλημα μου επεσα επανω σας.
Εχω απο περισυ ενα λεβητα στερεων καυσιμων, τον ξεκινησα με ξυλο, μετα εκαψα πελλετ αλλα φετος λογω της αυξημενης τιμης του πελλετ μετακινηθηκα σε πυρηνοξυλο.
Φυσικα, το αντικειμενο της ερωτησης μου ειναι το καθαρισμα.
Αυτο που εχω εγω, σε ολο το χωρο καυσης και των ενναλλακτων ειναι επιφανειακα μια ασπρογκρι σταχτη η οποια καθαριζει ευκολα. Ομως κατω απο αυτην υπαρχει ενα ψιλο στρωμα 1-2 mmm απο ενα σκληρο υλικο που μοιαζει με γραφιτη απο την πανω μερια. Αφαιρειται παρα πολυ δυσκολα, ακομα και με σπατουλα και τα κομματακια του ειναι μικρα πλακε, με γυαλιστερο γκρι χρωμα απο τη εξω μερια, ενω απο την μεσα που ηταν κολλημενα στο λεβητα, ειναι μαυρα. Αυτο το υλικο δεν μοιαζει με την πισσα που ξερω οταν εκαιγα ξυλα στο λεβητα αυτον για καποιο διαστημα περισυ.
Διαβασα ολο το thread για τα καθαριστικα και θα ηθελα τη γνωμη σας, τι πραγμα ειναι αυτο που εχω, αν το εχει αλλος κανεις σας και γνωμη πως θα το καθαρισω πιο ευκολα, χωρις να χρειαζεται να..ξεκουραστω ενα εικοσιτετραωρο για να συνελθω απο την..γυμναστικη μετα το καθαρισμα.. :ohmy:
Ειναι γεγονος παντως οτι μετα την αφαιρεση του αλλαξε πολυ προς το καλυτερο η συμπεριφορα του λεβητα.
Επισης θα ηθελα να μαθω αν καποιος εχει χρησιμοποιησει τελικα καποιο απο τα προιοντα που αναφερθηκαν παραπανω και τι αποτελεσματα ειχε.
Ευχαριστω πολυ.
Γιωργος\

Γιωργος Καβαλα
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by guider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ