Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24734 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Απ΄ότι φαίνεται εσυ θα είσαι ο πρώτος που θα τον δοκιμάσει. Καλό κουράγιο λοιπόν και αναμένουμε εντυπώσεις αντικειμενικού τύπου. Αυτό που ήθελα σαν υποσημείωση να σου πώ είναι ότι μην εκπλαγείς αν οι ποσότητες που θα καις μπορεί να είναι και 2πλάσιες απο έναν αντίστοιχο καλύτερης ποιότητας (εννοείται και ακριβότερο). Σου εύχομαι καλά ανάματα και καλό και ζεστό χειμώνα.

ΥΣ. Το ότι κατέκλυσαν την αγορά δεν σημαίνει ότι έχουν και μερίδιο στις πωλήσεις. Πάντα υπήρχαν φτηνά μηχανήματα στην αγορά. Το θέμα είναι πόσοι τα αγοράζουν. ;)

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24750 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

kakos έγραψε: Απ΄ότι φαίνεται εσυ θα είσαι ο πρώτος που θα τον δοκιμάσει. Καλό κουράγιο λοιπόν και αναμένουμε εντυπώσεις αντικειμενικού τύπου. Αυτό που ήθελα σαν υποσημείωση να σου πώ είναι ότι μην εκπλαγείς αν οι ποσότητες που θα καις μπορεί να είναι και 2πλάσιες απο έναν αντίστοιχο καλύτερης ποιότητας (εννοείται και ακριβότερο). Σου εύχομαι καλά ανάματα και καλό και ζεστό χειμώνα.

ΥΣ. Το ότι κατέκλυσαν την αγορά δεν σημαίνει ότι έχουν και μερίδιο στις πωλήσεις. Πάντα υπήρχαν φτηνά μηχανήματα στην αγορά. Το θέμα είναι πόσοι τα αγοράζουν. ;)


σε ευχαριστω για τις ευχες σου.
Και μια παρατηρηση.
Παντα υπηρχαν στην αγορα οπως λες και ισως να μην ειχαν μεγαλο μεριδιο αλλα με την καταντια μας στα οικονομικα ηδη εχουν αρχισει να κερδιζουν εδαφος.
Ελπιζω να μην απογοητευτουμε ολοι εμεις που αναγκαστικά κανουμε φθηνες επιλογες...

ΥΓ οσο για την ποσοτητα του καυσιμου που θα χρειαστω δε νομιζω να ειναι η διπλασια. απο το >80% εως το 90% εχουμε διαφορα ενα 10%. Ας το κανω εγω 20%. Θεωρητικα λοιπον θα εχω σπαταλιση καυσιμης υλης κατα 10%. Αντε να το κανω 20% για να ειμαστε ολοι ικανοποιημενοι. Το 20% σε πυρινοκαυστηρα συνεπαγεται 20 ευρω περισσοτερα ανα τονο. Αν υποθεσουμε οτι θα χρειαστω 6 τονους πυρηνα τοτε η διαφορα ειναι 120 ευρω το χρονο. Η διαφορα τιμης λεβητα - καυση περισσοτερου πυρηνα αποσβενεται σε βαθος 10ετιας και πλεον.
Αν στον παραπανω συλλογισμο υπολογισουμε και την πιθανη προμηθεια μου σε πυρηνα απευθειας απο ελαιοτριβειο και την επεξεργασια του απο εμενα τοτε μιλαμε για αμελιτεο κοστος σε καυσιμο οποτε η αποδοση του για εμενα προσωπικα δεν αποτελει κυριο κριτήριο επιλογης.
Τα παντα εχουν να κανουν με τις συνθηκες που εχει να αντιμετωπισει ο καθενας μας.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by sakic.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24758 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
:unsure: Οτι και να λέω εγώ είναι καθαρά υποκειμενικό και σε καμία περίπτωση δεν είναι μετρήσιμα συμπεράσματα τον παραπάνω καυστήρα, για να μην παρεξηγούμαστε. Η παραπάνω αναφορά έχει να κάνει με άλλης μάρκας οικονομικής αγοράς καυστήρα βιομάζας που έτυχε να έχει ο διπλανός μου (παρόμοιου βεληνεκούς και χώρου όσο αφορά τα KW και τα τμ) και συγκρίναμε τις καύσεις μας τον χειμώνα που μας πέρασε. Απλά τα πράγματα, ελπίζω να τον χαρείς και όπως είπαμε να μας παρουσιάσεις με το καλό τον λέβητά σου.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24765 από madbad31
Απαντήθηκε από madbad31 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

sakic έγραψε: Καλημερα
Τελικα δεν ξερψ αν ειναι αξιοπιστοι- αποδοτικοι- ασφαλεις ή αντεχουν στο χρονο αλλα ενα ειναι σιγουρο

Οτι οι τουρκοι εβγαλαν φθηνα προιοντα οπως τον termodinamik και τον maktek και κατέκλυσαν την αγορα.
και στις μερες μας δεν ειναι και λιγο πραγμα να βρισκεις τετοια προιοντα φθινοτερα κατα 1000+ ευρω απο αντιστοιχα ευρωπαικα και Ελληνικα.

Ο χρονος θα δειξει αν ειναι και σωστη επιλογη μιας και απο οτι φαίνεται δεν το εχει δουλεψει καποιο μελος να μας πει τις εντυπωσεις του..... :dry:

Εγω παντως προχωρησα στην παραγγελια ενος termodinamik 60Κw. Αποδοση με καυση πυρήνα 51000 θερμιδες λεει.
Τελικη τιμη με τοποθετηση- συστημα εισαγωγης νερου στους 60 βαθμους και αυτοματισμο για άναμμα καθε 3 ωρες, 3200 ευρα :sick: .

Προλαβαινω να κανω την ακυρωση μεσα στη βδομαδα αν ακουσω δυσαρεστες εμπειριες απο καποιο χρηστη του λεβητα :cheer: :cheer:



Καλησπερα,απο που τον παρηγγειλες τελικα φιλε μου?οι ιδιοι σου κανουν εγκατασταση?με τι εγγυηση δινουν?ειμαι και γω κοντα σε αυτον τον λεβητα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24767 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Οι τουρκικοι λεβητες, τουλαχιστον για τον MENSA(MEKTEK) που ξερω,ειναι φθηνοι,αλλα στην πραγματικοτητα δεν ειναι ΤΟΣΟ φθηνοι οσο φαινονται.Ο PRIMUS 25 αν τον παρεις χωρις αυτοματη εναυση (ετσι ειναι και ο Mensa) και χωρις τη σχαρα ξυλου (ετσι πωλειται και ο Mensa) θα βγει περιπου στα 2250.Οι τουρκοι για τη σχαρα ξυλου χρεωνουν σχεδον 200 ευρω. Δεν ειναι και τεραστια διαφορα αν σκεφθει κανεις οτι για το τουρκικο δεν ξερουμε απολυτως τιποτα.Ενω για τον PRIMUS υπαρχουν και 2-3 φιλοι που μας ειπαν πεντε πραγματα και εχουμε μια ιδεα περι τινος προκειται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24777 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

madbad31 έγραψε:

sakic έγραψε: Καλημερα
Τελικα δεν ξερψ αν ειναι αξιοπιστοι- αποδοτικοι- ασφαλεις ή αντεχουν στο χρονο αλλα ενα ειναι σιγουρο

Οτι οι τουρκοι εβγαλαν φθηνα προιοντα οπως τον termodinamik και τον maktek και κατέκλυσαν την αγορα.
και στις μερες μας δεν ειναι και λιγο πραγμα να βρισκεις τετοια προιοντα φθινοτερα κατα 1000+ ευρω απο αντιστοιχα ευρωπαικα και Ελληνικα.

Ο χρονος θα δειξει αν ειναι και σωστη επιλογη μιας και απο οτι φαίνεται δεν το εχει δουλεψει καποιο μελος να μας πει τις εντυπωσεις του..... :dry:

Εγω παντως προχωρησα στην παραγγελια ενος termodinamik 60Κw. Αποδοση με καυση πυρήνα 51000 θερμιδες λεει.
Τελικη τιμη με τοποθετηση- συστημα εισαγωγης νερου στους 60 βαθμους και αυτοματισμο για άναμμα καθε 3 ωρες, 3200 ευρα :sick: .

Προλαβαινω να κανω την ακυρωση μεσα στη βδομαδα αν ακουσω δυσαρεστες εμπειριες απο καποιο χρηστη του λεβητα :cheer: :cheer:



Καλησπερα,απο που τον παρηγγειλες τελικα φιλε μου?οι ιδιοι σου κανουν εγκατασταση?με τι εγγυηση δινουν?ειμαι και γω κοντα σε αυτον τον λεβητα!


Τον παραγγειλα απο ενα καταστημα υδραυλικων εδω στην περιοχη μου. Εγκατασταση κανουν οι ιδιοι καθοτι ο ιδιοκτητης ειναι και μηχανολογος. Εγγυηση 2 χρονια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.162 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ