Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24093 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Μια απαντηση ειναι οτι λογω ελιας-πυρηνοξυλου στην Ελλαδα υπαρχει πειρα παρα πολλων δεκαετιων στη καυση βιομαζας με λεβητες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24097 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

kosmidis80 έγραψε: Ρε παιδια πατε καλα? Τι ειναι αυτα που πατε και ψαχνετε για να ζεσταθειτε?

Δηλαδη θα δωσει κανεις 2000+ Ε για να παρει ενα λεβητα απο Τουρκια που δεν θα εχεις καμια εξασφαλιση οτι θα δουλεψει? Που δεν προκειται να δει απο κοντα πριν τον αγορασει? Που δεν θα σου πει κανεις αποψη για την συμπεριφορα του? Που δεν ξερει αν θα υπαρχει το εργοστασιο τον αλλο μηνα- αν ειναι εργοστασιο...


Και αντε πες δουλευει σωστα και οικονομικα, ποιος θα σε καλυψει στο μελλον με εγγυηση ή με ανταλλακτικα?


Προσωπικα εγω δεν αγοραζω απο Τουρκια
Οι λεβητες αυτοι ερχονται στην Ελλαδα απο διαφορες εταιρειες με 2 ή 3 χρονια εγγυηση και ανταλλακτικα.
Φυσικα και ο πωλητης που ειναι και μηχανολογος μου εχει εξηγησει τη λειτουργια του.
Αλλα επειδη φαιρνει και τους 2 και ειμαι μεταξυ των 2 πριν την τελικη επιλογη και αν τελικα καταληξω σε μια απο τις 2 λυσεις θα επιθυμουσα και την αποψη καποιου που τον εχει χρησιμοποιησει γιατι η προσωπικη εμπειρία σε τετοιες περιπτωσεις μετραει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24098 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
και εδω οι λεβητες σε λειτουργια
ο termodinamik ή optimus για την ελληνικη αγορα


και ο maktek ή Kenergy mensa που καιει και ξυλα



αν καποιος εμπειρος μπορει να καταλαβει κατι απο την καυση του ας μας το πει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24099 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Βασικα στον πρωτο με προβληματισε αυτο το video αν και ο πωλητης μου ειπε οτι το εχουν διορθωσει απο το εργοστασιο και το παρουσιαζε διοτι ηταν σχεδιασμενος να καιει καρβουνο οποτε με το πελλετ ή τον πυρινα καπνιζε και οταν ανοιγαν οι πορτες συνεβαινε αυτο που βλεπετε στο βιντεο

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24101 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

cbafas έγραψε: να κάνω κι εγώ μια ερώτηση που επίσης ενδιαφέρομαι για αυτούς τους τουρκικούς λέβητες... είτε τον έναν, είτε τον άλλον... ίδιοι μου φαίνονται. Από ασφάλεια έχει κανείς κάποια γνώση που να προκύπτει έστω από τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά; Μη πάρουμε φωτιά κιόλας!


O temodinamik εχει συστημα πυροσβεσης στο σιλο και παυση λειτουργιας στους 100 βαθμους. Νομιζω οτι τα ιδια χαρακτηριστικά εχει και ο αλλος αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Οταν παω στο καταστημα που τους εμπορευετε θα το κοιταξω και θα σας πω.
Επισης ο δευτερος μπορει να παρει δευτερο κοχλια με επιβαρυνση για ασφαλη λειτουργια οταν καει αποκλειστικα πελλετ
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by sakic.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24120 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Το σύστημα πυρόσβεσης στο σιλό με νερό είναι ότι χειρότερο για έναν λέβητα. Σημασία έχει να μην φτάσει εκεί η φλόγα. Αν φτάσει και μετά είναι άχρηστο για 2 λόγους. 1ον γιατί θα καταστραφεί το σύστημα προώθησης του καυστήρα και το σιλό απο το νερό και 2ον ότι αφού το έκανε μια φορά θα το ξανακάνει και 2η. Για να μην υπάρξει αυτό το φαινόμενο πρέπει ο λέβητας να έχει σύστημα διακοπής της τροφοδοσίας σε περίπτωση που ανιχνευθεί μεγάλη θερμοκρασία στον κοχλία τροφοδοσίας που σημαίνει ότι υπάρχει επιστροφή φλόγας και 2ον να είναι καλά μονωμένο απο εισαγωγή αέρα το σιλό. Ολα αυτά και άλλα πολλά που οι Τούρκικοι και Βουλγάρικοι φτηνοί λέβητες δεν έχουν,είναι που πληρώνεις φίλοι μου.
Εγώ προσωπικά τα έχω ήδη εντοπίσει στην χρήση μιας και έχω λέβητα πέλλετ εδώ και ένα χρόνο φίλοι μου και δεν το μετάνιωσα που πλήρωσα για αυτή την ποιότητα και κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια. Αλλιώς.. "παίζεις με την φλόγα..." που λέει και το λαϊκό άσμα "....και στο τέλος θα καείς!!!"

Μετά δεν βλέπω κάποιο έντυπο με αναλυτικές λειτουργίες στο επίσημο site της εταιρίας. Δεν βλέπω πιστοποιήσεις απο κάποιον διεθνείς οργανισμό δεν βλέπω κάποια τομή ή εμ πάση περιπτώση μια περιγραφή της προκοπής. Δεν βλέπω να αναφέρει κατανάλωση μέγιστη και ελάχιστη, η ποσότητα του μπόϊλερ είναι μικρή και φυσικά ουτε λόγος για απόδοση %. Δεν λέω να πάρεις φιατάκι για να είναι φτηνό άλλα μην καείς κι΄όλας!!

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by kakos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.157 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ