Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174437 από pXGL
Απαντήθηκε από pXGL στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Πράγματι όπως τα λέει ο φίλος είναι.
Εγώ πάντως που είχα ένα ατύχημα διότι κατά λάθος έσπασα την βάση που βιδωνει στον λέβητα δυσκολεύτηκα να βρω πριν 2 χρόνια. Αναγκάστηκα και τον κόλλησα.
Θέλει ψάξιμο, να τον έχεις στο χέρι (εγώ θα σου έλεγα μαζί με το μοτέρ) εάν είσαι από Αθήνα Κάτω στην Σπύρου Πάτση και Λ Αθηνών.
Πιο παλια κάποιος φίλος από το φόρουμ είχε βρει μαζί όμως με το μοτέρ.

Άλλη λύση εάν έχεις κοντά σου κάποιον που ασχολείται με περιελειξεις μοτέρ να το ανοίξει μήπως επισκευάζεται.

Διαφορετικά στην εταιρεία...

Πάντως σε κάθε περίπτωση ενημέρωσε το φορούν να υπάρχει ως πληροφορία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174438 από pXGL
Απαντήθηκε από pXGL στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
    Δώσε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την πατέντα διότι το έψαξα πολύ σε χυτήρια και ειδικά εργαστήρια του είδους και ήταν ασύμφορο για ένα κομμάτι. Κανείς δεν αναλάμβανε και οποίος είχε την διάθεση ζητούσε πολλά.Το θέμα είναι να μπορέσει κάποιος να προσαρμόσει την νέα εστια που ειναι στρογγυλή διότι η αρχική η παραλληλόγραμμη είναι ελαττωματική . Εμένα που την έχει κάψει, έχει φαγωθεί το μέταλλο και δεν ξέρω γιατί. Μάλλον κρατάει πολύ φωτιά.

Εάν μπορείς δώσε τα στοιχεία του τεχνίτη.
 
Συνημμένα:
Last edit: 2 Χρόνια 4 Μήνες πριν by pXGL.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174439 από Tzim3d
Απαντήθηκε από Tzim3d στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Οταν λες μεγαλο κοστος οντως ειναι μεγαλο.Εμας μας ζητήσανε για κατασκευη εστιας κοντα στο 500ρικο.Το δικο μας προβλημα δεν ηταν η καταστροφη της εστιας απο την χρηση αλλα απο λαθος διαγνωση και επέμβαση στην εστια χωρις να χρειαζετε κοψαν μερος απ αυτην ετσι για να δουμε τι θα γινει.Ο τεχνικος που ηρθε πρόσθεσε το κομμάτι που ελειπε με πατεντα και με οδηγο φωτο απο το ιντερνετ και δουλεψε.Εγω πιστευω αν ψαχτεις σε μηχανουργεια της περιοχης σου θα σου φτιαξουν αυτο που θες και σε λογικο κοστος.Η τεχνη στην εστια απο τα λιγα που ξερω ειναι πως θα διοχετεύσει τον αερα για να γινει σωστη καυση.Βλεπω εστιες απο μαντεμι και εστιες απο πυρίμαχο ατσαλι ποια ειναι καλυτερη δεν ξερω εγω αν εφτιαχνα εστια απο την αρχη θα εφτιαχνα απο hardox αλλα αντε βρες στρατζα να στην γυρισει........ Πιστευω πως ειναι να πεσεις στην περιπτωση να βρεις ενα σωστον μηχανουργο να σου αντιγράψει την στρογγυλή σε λογικο κοστος........

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174441 από pXGL
Απαντήθηκε από pXGL στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Για να καταλάβω. Φτιάξατε την στογγυλη όπως είναι στην φώτο;
Το πρόβλημα δεν είναι η διοχέτευση του αέρα. Αυτό το υπολογίζεις και με βάση το άνοιγμα που έρχεται από τον ανεμιστήρα. Το θέμα είναι το υλικο κατασκευής.
Να φανταστείς εμένα μόνο για το επάνω μερος της εστίας όπως το δείχνω στην φωτό μου ζήτησαν τόσα και περισσότερα...και δεν ήθελαν να ασχοληθούν!

Είναι εύκολο να μας στείλετε φωτό;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174442 από Tzim3d
Απαντήθηκε από Tzim3d στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Οχι δεν φτιαξαμε στρογγυλή εξήγησα πως στην δικια μας που ειναι οπως η δικια σου ορθογώνια ειχαν επέμβει και ειχαν κοψει κομματι αρα δεν μπηκαμε στην διαδικασια να φτιαξουμε κατι απο την αρχη.Για να σε βοηθησω οταν εψαξα να βρω ακρη ζητησα απο τον δικο μου κατασκευαστη λεβητα να μου φτιαξει μια καινουργια εστια για τον φιλο μου και μου εριξε ακυρο.Απο τα νευρα μου πηρα τηλ εναν χωρις καν να το ξερω που φτιαχνει λεβητες και η εστιες του ειναι στρογγυλες παρόμοιες με αυτην που δειχνεις και δεν ξερω αν επιτρέπεται αλλα θα τον αναφερω λεγετε θερμα Μανδηλαρας και μου ζητησε το ποσο που σου ανέφερα για κατασκευη εστιας απ την αρχη με πυρίμαχο υλικο.Αν δεν εβρισκα λυση με πατεντα εκει θα κατέληγα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174443 από pXGL
Απαντήθηκε από pXGL στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Αυτή η στογγυλη στην φώτο είναι στα νεώτερα μοντέλα του λέβητα που έχουμε διότι όπως σου είπα πλέον έχει καταργήσει αυτή που έχουμε εμείς.
Φαίνεται πιο σωστή η στρογγυλή διότι έτσι της έκαναν τις εστίες κατασκευαστές που ήταν πολύ μπροστά στους λέβητες στερεών καυσίμων. Η Mavil για να καταλάβεις την χρονιά που πήρα εγώ αυτόν το 2011 ήδη τον έβγαζε με εστία τύπου σαν την στρογγυλή που δείχνω στην φωτό. Αλλά και άλλες εταιρείες. Ο Τούρκος άργησε λίγο.

Πάντως όπως λες καλύτερα να απευθυνθεί κάνεις σε κατασκευαστές τέτοιων λεβήτων διότι τα σηδιρουργια ή τα χυτήρια πάνε λίγο ψάχνοντας γιατί φοβούνται για το πυρίμαχο.

Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες να έχουμε καλό χειμώνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.198 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ