Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158432 από kan10
Απαντήθηκε από kan10 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Κάτι δεν πάει καλά με τον πίνακα. Ρίχνει συνέχεια υλικό με αποτέλεσμα να σηκώνει θερμοκρασία και να κάνει υπερθέρμανση (αφού δεν κάνει παύση. ) Τώρα γιατί σου ρίχνει νερά αφού δεν κάνει επιστροφή φλόγας (με το να ρίχνει συνέχεια υλικό δεν δικαιολογειται ) δεν μπορώ να καταλάβω. Στον πίνακα έχεις πρόβλημα μάλλον φίλε μου. Δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου. αλλά μάλλον κάτι τέτοιο παίζει. Πάρε τον Κώστα στον Σωτηρακη στην Λέσβο και ρώτησε έχουν πείρα. Αν σου πει πίνακα δες και την λύση του johnym30 σε προηγούμενη σελίδα.
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kan10.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158433 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Απο οτι λες κατι γινεται με το χρονικο κυκλου ριψη-παυση.αν το εχει μεσα στο πινακα σαν ξεχωριστο "κομματι" το αλλαζεις και εισαι οκ .ΑΝ ομως το κανει μεσω προγραμματος ειναι θεμα και κατι θα εχει "αρπαξει" και δεν δουλευει.πιθανον να θες και αλλη πλακετα η αν γινεται καποιο reset με καποιο τροπο.μιλα με την εταιρια η καποιον τεχνικο να βρεις λυση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158475 από kalliopi81
Απαντήθηκε από kalliopi81 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
αλλαξαμε τελικα ολο τον πινακα αλλα εχει και προβλημα ο θερμοστατης θα τον αλλαξουμε και αυτον και βλεπουμε πως θα παει.ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162183 από ΝΧΟΝΤΖ
Απαντήθηκε από ΝΧΟΝΤΖ στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Καλημέρα και καλή χρονιά στην παρέα.
Κατ' αρχάς να πώ ότι καίω alfa wood Α2(κυρίως ) με αέρα στο 3, κλαπέτο στο μισό και τάισμα 2' με αναμονή 80'και ως τώρα όλα καλά.
Εδώ και 2-3 μέρες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον λέβητα καθώς από το πορτάκι που βρίκεται στη καπνοδόχο (δείτε επισυν. φωτο explosion door )βγαίνει λίγο καπνός...Βέβαια τώρα έχω πάει τον αέρα στο 1 και το πρόβλημα δεν υπάρχει, αλλά έχω την εντύπωση ότι αργεί πλέον να φορτώσει. Εχω βάλει την αναμονή στο 90, αφού πιστεύω ότι έτσι θα καίει λιγώτερο pellet, αφού με λιγώτερο αέρα θα καίγονται πιο αργά τα πελλετ. Κάνω βλακεία;;.!!!
Ακούω προτάσεις και συμβουλές και κάποιο τηλέφωνο από τεχνικό ( περιοχή Αθήνα ) γιατί από τεχνικά δεν... :(

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΝΧΟΝΤΖ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162188 από pXGL
Απαντήθηκε από pXGL στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Αγαπητέ φίλε, ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!
Νομίζω ότι πρίν κάνεις οτιδήποτε άλλο και αλλάξεις δηλ. τις ρυθμίσεις σου δοκίμασε να ανοίξεις το τάμπερ στο τελείος ανοικτό. Βασική αρχή στα στερεά καυσιμα είναι το κλαπέτο να είναι πάντα ανοικτό...στο πέλλετ τώρα που είναι πιό καθαρό υλικό ίσως μπορείς να το έχεις και στην μέση αλλά δοκίμασε αυτό και μετά όλα τ' άλλα. Για να βγάζει από εκεί καπνό σημαίνει ότι μπουκώνει κατά την έξοδο σε συνδιασμό με την έλλιψη του απόλυτου στον ελκισμό και βρίσκει διέξοδο από εκεί ο καπνός. Να θυμάσαι ότι ο ελκισμός μεταξύ των άλλων επιρρεάζεται και από την φορά του ανένου κάθε φορά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162206 από ΝΧΟΝΤΖ
Απαντήθηκε από ΝΧΟΝΤΖ στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Φίλε μου ευχαριστώ για την απάντησή σου. Εβαλα το κλαπέτο και στο ανοικτό και στο κλειστό αλλά η ...κάπνα συνεχίζει.. :( Από αύριο ψάχνω για τεχνικό. Είμαι τυχερός γιατί το έχω...δίπορτο, αφού έχω και καυστήρα πετρελαίου... :unsure:
Και πάλι καλή χρονιά σε όλους στο φορουμ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.146 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ