Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156637 από ΝΧΟΝΤΖ
Απαντήθηκε από ΝΧΟΝΤΖ στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Φίλε μου καλημέρα και χρόνια πολλά. Να σου πώ την δική μου γνώμη. Μένω σε μονοκατοικία στην Ν. Πεντέλη (470μ υψόμετρο ) με θερμοκρασίες τις τελευταίες μέρες από 0 έως -4 το βράδυ. Ζεσταίνω 3 ορόφους ( περίπου 200τμ με πολύ καλή μόνωση εξάλλου είναι σπίτι 11ετίας ) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τον 40άρη που έχω από τις αρχές του 2013. Είναι απλός και φθηνός λέβητας, χωρίς πολλά φρού - φρού και αρώματα αλλά πιστεύω έντιμος σε αυτά που υπόσχεται. Καίω κατά βάση alfa wood με κατανάλωση πέρισυ όλο τον χειμώνα( ήπιος καιρός ) 3,5 τόννους, ενώ μέχρι στιγμής έχω κάψει πάνω από ..1,5 τόννο!Ο λόγο που χρησιμοποιώ πέλλετ είναι γιατί έχει λιγώτερη μυρωδιά από την βιομάζα και ο λέβητας είναι στο υπόγειο του σπιτιού μου. Φίλος που καίει βιομάζα στην Κηφισιά έχει πολύ μυρωδιά σε σχέση με εμένα, ενώ και στο κουβάλημα γίνεται χάλια επειδή τα σακκιά της βιομάζας που χρησιμοποιεί είναι πιο βρώμικα από τα αντίστοιχα του πέλλετ.
Αυτά από εμένα, ελπίζω να βοήθησα. Ολα αυτά βέβαια αποτελούν προσωπικές άπόψεις B) )
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΝΧΟΝΤΖ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156647 από manosvitacar
Απαντήθηκε από manosvitacar στο θέμα Re:Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Καλησπέρα σήμερα όπως κάθε μέρα έβαλα πυρήνα στον λέβητα και είπα να ρίξω και ένα καθάρισμα στην εξαγωγή του καπνου έβγαλα κανονικά τα ελατήρια που υπάρχουν μέσα βάζω την βούρτσα και είχε παρά πολύ πίσσα ....ξέρουμε γιατί έγινε αυτό ; όσα χρόνια έχω τον λέβητα πρώτη φορά το είδα .


Sent from my iPad using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156648 από akouniaris
Απαντήθηκε από akouniaris στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Ευχαριστώ τον ΝΧΟΝΤΖ για την απάντηση σχετικά με το επιλεγόμενο καύσιμο, καλό θα ήταν να δούμε τη γνώμη και άλλων που έχουν τον ίδιο λέβητα.
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by akouniaris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156728 από johnym30
Απαντήθηκε από johnym30 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

akouniaris έγραψε: Ευχαριστώ τον ΝΧΟΝΤΖ για την απάντηση σχετικά με το επιλεγόμενο καύσιμο, καλό θα ήταν να δούμε τη γνώμη και άλλων που έχουν τον ίδιο λέβητα.


Αυτά αλλά και ότι έχεις την επιλογή να κάψεις και ξύλο με αυτό το λέβητα!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156730 από akouniaris
Απαντήθηκε από akouniaris στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

johnym30 έγραψε:

akouniaris έγραψε: Ευχαριστώ τον ΝΧΟΝΤΖ για την απάντηση σχετικά με το επιλεγόμενο καύσιμο, καλό θα ήταν να δούμε τη γνώμη και άλλων που έχουν τον ίδιο λέβητα.


Αυτά αλλά και ότι έχεις την επιλογή να κάψεις και ξύλο με αυτό το λέβητα!!!!


Αυτό το γνωρίζω, απλά αναρωτιώμουν γιατί επιλέγουν οι χρήστες το πελλετ και όχι πυρήνα (βιομάζα) δεδομένου ότι ο λέβητας δεν έχει διπλό κοχλία με ότι αυτό συνεπάγεται(λίγο καπνό αν δεν σφραγίσεις το καπάκι κτλ) αλλά και το ίδιο το κόστος του καυσίμου που ειναι 1/2.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156790 από johnym30
Απαντήθηκε από johnym30 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

akouniaris έγραψε:

johnym30 έγραψε:

akouniaris έγραψε: Ευχαριστώ τον ΝΧΟΝΤΖ για την απάντηση σχετικά με το επιλεγόμενο καύσιμο, καλό θα ήταν να δούμε τη γνώμη και άλλων που έχουν τον ίδιο λέβητα.


Αυτά αλλά και ότι έχεις την επιλογή να κάψεις και ξύλο με αυτό το λέβητα!!!!


Αυτό το γνωρίζω, απλά αναρωτιώμουν γιατί επιλέγουν οι χρήστες το πελλετ και όχι πυρήνα (βιομάζα) δεδομένου ότι ο λέβητας δεν έχει διπλό κοχλία με ότι αυτό συνεπάγεται(λίγο καπνό αν δεν σφραγίσεις το καπάκι κτλ) αλλά και το ίδιο το κόστος του καυσίμου που ειναι 1/2.


Προφανώς λόγω της μυρωδιάς, την περισσότερη στάχτη και οσο να ναι, είναι πιο "βρώμικο" σαν καύσιμο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.170 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ