Γολγοθάς!!! Η επιλογή λέβητα pellet στην Ελλάδα

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #21827 από stavrosmet
εχω χασει τον υπνο μου να αγορασω τον vesta mono pellet h feroli 5 me p12 καυστηρα πελλετ με δυο πόρτεσ να καιω και ξυλα οι τιμεσ λιγο πολυ στα ιδια 300ε διαφορα το κοστοσ εγκαταστσησ αλλαζη μονο. θα μπουν σε σειρα με τον πετρελαιου 50000 θερμιδων σπιτι 155 με μετρια μονωση καλα κουφωματα αλουμινιου μεζονετα εξω απο θεσσαλονικη
ευχαριστω εκ τον προτερων για οποια απαντηση σας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #21838 από Grecu_
Η λογική λέει ότι όσες περισσότερες επιλογές υπάρχουν, τόσο το καλύτερο. Ο Ferroli μου φαίνεται λίγο μικρότερος, αλλά δεν ξέρω αν είναι θέμα αυτό (και οι 2 είναι σαφώς μικρότεροι από τον πετρελαίου).
Αν είσαι διατεθιμένος να ψάξεις και για ξύλα και να κάνεις και την επιπλέον δουλειά που απαιτούν, μπορεί να βγεις κερδισμένος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #21840 από delmoras
Καλησπέρα , πρόσφατα γνωστός μου αγόρασε από το build.gr αυτήν εδώ και γενικά από ότι διαβάζω φαίνεται πολύ δυνατή λύση . Πάντως εγώ προσωπικά θα στραφώ σε σόμπα ξύλου και λόγω υπάρξης αποθηκευτικού χώρου για τα ξύλα αλλά και χαμηλού κόστους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #21864 από FotisChar
Έτσι όπως έχει πάει το πετρέλαιο.. μόνο το πελλέτ και η βιομάζα μας σώζει.. :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22632 από jnet
Υπάρχει και υλικό στο παρακάτω θεμα
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...8&id=22023&Itemid=53

Όμως πρέπει να γίνει κάποιος μέλος για να τα δει.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22671 από ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ
Εμείς πριν 2 χρόνια πήραμε λέβητα pellet από την εταιρεία THERMOSTAHL στην Θεσ/νίκη.

Συγκεκριμένα πήραμε το μοντέλο PLS-BIO 49kw, για θέρμανση 170τμ. Ο καυστήρας που έχουμε είναι ο pelletech PV 30a.

Καθαρίζουμε τον καυστήρα κάθε 2 μέρες και τον λέβητα σχολαστικά 1 φορά το μήνα.

Θέλω να ρωτήσω αν έχει και κάποιος άλλος αγοράσει από την παραπάνω εταιρεία. Αν είναι ευχαριστημένος. Αν έχει προβλήματα κλπ.

Επίσης, έχουμε τζάκι της Palazzetti, το μοντέλο Multifire 45 Aria. Καίει ξύλο και pellet και νομίζω ότι θα ήταν οικονομικότερο αν παίρναμε κάποιο που να καίει μόνο Pellet, αφού έτσι κι αλλιώς το αγοράζουμε για τον Λέβητα και επίσης δεν έχουμε ξύλα, θα πρέπει κι αυτά να τα αγοράσουμε.

Έχει κανείς αυτό το μοντέλο? Εμείς το μόνο πρόβλημα που έχουμε παρατηρήσει είναι ότι κάποιες φορές ότνα είναι ρυθμισμένο στο auto και καίει για αρκετή ώρα, βγάζει error για καπνό. Σε διάφορα forum που κοίταξα, κυρίως Ιταλικά, είδα ότι το ίδιο πρόβλημα έχουν κι άλλοι. Ίσως να είναι μειονέκτημα του μοντέλου ή της εταιρείας. Ωστόσο, με τον αντιπρόσωπο που μίλησα μου είπε ότι μπορεί να φταίει και το ότι η καμινάδα μου είναι μεγάλη σε διάμετρο (έχουμε χρησιμοποιήσει τα μπλόκια που εξωτερικά είναι 30*30). Δεν ξέρω, ίσως να έχει και δίκιο.

Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ