Γολγοθάς!!! Η επιλογή λέβητα pellet στην Ελλάδα

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2563 από mastoras
Χμμμμ ενδιαφέρον θέμα :) Να μαθαίνουμε κάτι απο πέλλετ και εμείς οι ξυλάκιδες :cheer:

Να ρωτήσω κάτι. Με τόσους αυτοματισμούς ο ρυθμιστής καύσης με την αλυσίδα τι χρειάζεται ? Μήπως για λόγους ασφαλείας ?

Πάντως πολλά λεφτά ρε παιδιά κάνουν αυτά τα όμορφα εργαλεία....πολλά λεφτά. Για τους φτωχούς δεν είναι λύση :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2566 από KERBEROS

mastoras έγραψε: Χμμμμ ενδιαφέρον θέμα :) Να μαθαίνουμε κάτι απο πέλλετ και εμείς οι ξυλάκιδες :cheer:

Να ρωτήσω κάτι. Με τόσους αυτοματισμούς ο ρυθμιστής καύσης με την αλυσίδα τι χρειάζεται ? Μήπως για λόγους ασφαλείας ?

Πάντως πολλά λεφτά ρε παιδιά κάνουν αυτά τα όμορφα εργαλεία....πολλά λεφτά. Για τους φτωχούς δεν είναι λύση :(


Πίστεψέ με κι εμείς που τα πήραμε πλούσιοι δεν είμαστε. Εγώ τουλάχιστον, ρίσκαρα, παίζοντας κυριολεκτικά τα ρέστα μου στο μηχάνημα. Κι ευτυχώς που το πήρα το καλοκαίρι, γιατί τώρα δεν θα μπορούσα. Κι επίσης ευτυχώς που το πήρα και βγάζω τον χειμώνα, καθώς τα προηγούμενα χρόνια το πεντακοσάρι κάθε μήνα ήταν αβάσταχτο. Αν τα κράταγα τα λεφτά, τώρα θα κλαιγόμουνα, γιατί δεν το πήρα και τα ίδια αυτά λεφτά θα τα 'τρωγα σιγά σιγά στο πετρέλαιο, παγώνοντας κιόλας.
Πιστεύω ότι και άλλοι περίπου έτσι σκέφτηκαν.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2703 από mastoras
Πω πω πω 500αρι κάθε μήνα :blink: τι μου λες βρε αδεφρέ....πολύ χρήμα. Δηλαδή μιλάμε για 2.500-3.000 ευρώ την σεζόν για πετρέλαιο.

Και φυσικά καλά έκανες και αγόρασες ένα καλό και ακριβό εργαλείο. Αφού σε μια και μόνο χρονιά θα το έχεις κάνει απόσβεση. ;)

Εγώ όμως μιλάω για φτωχούς....μάλλον νεόπτωχους, που με το ζόρι μπορούν να διαθέσουν για θέρμανση ένα 100ρικο τον μήνα. Δηλαδή 600-700 ευρώ την σεζόν. Και άλλα τόσα για να αντικαταστήσουν το πετρέλαιο, με άλλο εργαλείο. :unsure:
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4502 από kappas
Ρε καλλα παιδια στιν ελλαδα υπαρχει κατι τετιο ??????



πελλετ ,πυρηνα , κουκουτσι και ξυλα ταυτοχρονα
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kappas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4506 από jnet

GEO έγραψε: Καλησπέρα σε όλους στο forum. Είμαι νέο μέλος αν και έχω μελετήσει καλά τις συζητήσεις. Ενδιαφέρομαι για λέβητα πελλετ και ξύλου και όντως έχω δυσκολευτεί πολύ στην επιλογή. Τον τελεύταίο καιρό κατέληξα σε δύο συστήματα.
Τον PELLETIX EKOS (dakon) με καυστήρα ECOFIRE και τον BOSCH με καυστήρα PELLAS.
Από ότι έχω δει οι δύο λέβητες είναι ίδιοι. Η τιμή τους όμως έχει μεγάλη διαφορά (περίπου 700€).

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει δει τα παραπάνω συστήματα ή τα έχει δουλέψει και αν γνωρίζει γιατί τέτοια διαφορά του bosch (φτηνότερος) με τον DAKON(θυγατρική BOSCH).

Έχω ακούσει καλά λόγια και για τον pellas καυστήρα.
Επίσης περιμένω τις πρώτες εντυπώσεις του fillmore από το σύστημά του (καταναλώσεις, αξιοπιστία, απόδοση)
Ευχαριστώ!


Η αποψη μου είναι οτι δεν δικαιολογεί τα 700€ και επιπλέον ο Pellas μπορεί να πάρει και αντιστάθμιση ενώ ο BADO δεν την έχει την δυνατότητα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4509 από pantelis1973

jnet έγραψε:

GEO έγραψε: Καλησπέρα σε όλους στο forum. Είμαι νέο μέλος αν και έχω μελετήσει καλά τις συζητήσεις. Ενδιαφέρομαι για λέβητα πελλετ και ξύλου και όντως έχω δυσκολευτεί πολύ στην επιλογή. Τον τελεύταίο καιρό κατέληξα σε δύο συστήματα.
Τον PELLETIX EKOS (dakon) με καυστήρα ECOFIRE και τον BOSCH με καυστήρα PELLAS.
Από ότι έχω δει οι δύο λέβητες είναι ίδιοι. Η τιμή τους όμως έχει μεγάλη διαφορά (περίπου 700€).

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει δει τα παραπάνω συστήματα ή τα έχει δουλέψει και αν γνωρίζει γιατί τέτοια διαφορά του bosch (φτηνότερος) με τον DAKON(θυγατρική BOSCH).

Έχω ακούσει καλά λόγια και για τον pellas καυστήρα.
Επίσης περιμένω τις πρώτες εντυπώσεις του fillmore από το σύστημά του (καταναλώσεις, αξιοπιστία, απόδοση)
Ευχαριστώ!


Η αποψη μου είναι οτι δεν δικαιολογεί τα 700€ και επιπλέον ο Pellas μπορεί να πάρει και αντιστάθμιση ενώ ο BADO δεν την έχει την δυνατότητα.


ποσο βρηκατε τον bosch με τον pellas?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ