Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #413 από bora550

kostas.b έγραψε: Φιλε bora γιατι η προσαγωγη των σωματων ειναι ποιο χαμηλα απο την προσαγωγη του λεβητα στο δοχειο αδρανειας.


Μακάρι να ήξερα να σου απαντήσω φίλε Κώστα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #414 από theo64
Αν το δοχείο αδράνειας έχει ζεστό νερό αλλά δεν ζεστένεται το σπίτι μπορεί να συμβαίνουν τρία πράγματα:
1. Αν υπάρχει κάπου στο κύκλωμα φίλτρο αυτό να έχει βουλώσει και να μην υπάρχει κανονική ροή νερού στο κύκλωμα (το έπαθα εγώ τις πρώτες μέρες που τον άναψα, αλλά με έναν καθαρισμό ήμουνα εντάξει) οπότε θέλει καθάρισμα
2. Είδα στο σχέδιο που μας έδωσες ότι έχεις ένα μόνο κυκλοφορητή πιθανόν να είναι μικρός οπότε θέλει αντικατάσταση με μεγαλύτερο.
3. Η έξοδος νερού απο το δοχείο αδράνειας προς τα σώματα πρέπει να είναι στο ψηλότερο σημείο για να εκμεταλεύεται όλη τη θερμότητα.
έλεξε τα παραπάνω και ειδικότερα τις δύο πρωτες περιπτώσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #416 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ

bora550 έγραψε:

kostas.b έγραψε: Φιλε bora γιατι η προσαγωγη των σωματων ειναι ποιο χαμηλα απο την προσαγωγη του λεβητα στο δοχειο αδρανειας.


Μακάρι να ήξερα να σου απαντήσω φίλε Κώστα.

Όπως παιδεύεσαι εσύ, έτσι παιδεύεται 20 μέρες τώρα ένας α' ξάδερφός μου στη Νέα Απολλωνία, με τον Atmos DC 50SX. Μάλλον πρέπει να σας φέρω σε επαφή. Από πού τον πήρες εσύ; Ο δικός μου απ' την "Πανθερμική". Πες μου αν θες να σας φέρω σε επαφή, έχει τρελαθεί ο έρμος να ψάχνει λύση κι η αντιπροσωπεία δεν ξέρει τίποτα! Έφερε μαστόρια, άλλαξε καμινάδες, πήγε κι είδε έναν λέβητα στα Κουφάλια, άλλον στα Βρασνά, ένα κάρο λεφτά πεταμένα! Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε πως όλα θα λυθούν!
Καλό βράδυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #418 από spyroskosmas
Φίλε Bora550, έχω την ίδια ακριβώς διάταξη με εσένα και έχω σκάσει από τη ζέστη. Άρα δεν φταίει η διάταξή σου. Αυτή τη στιγμή εγώ έχω θερμοκρασία δοχείου αδρανείας 80ο και έχω την τετράοδη να στέλνει 70ο. Τη θερμοκρασία τη βλέπω μετά την τετράοδη με θερμόμετρο εμβαπτιζόμενο, και τη θερμοκρασία του δοχείου έχω μεταφέρει ψηφιακό σήμα στο σπίτι.
Πέρυσι που έκαιγες πετρέλαιο τι θερμοκρασίες είχες στο σπίτι;
Φέτος τα σώματα του καλοριφέρ καίνε όπως με το πετρέλαιο;
Θα ήθελα να παρατηρήσω και κάτι για τον φίλο που ανέφερε για τον Atmos50sx. Τα μηχανήματα της Atmos, ή της Viesman, Buderus και πολλά άλλα που μου διαφεύγουν τώρα είναι κορυφαία στον τομέα τους. Είναι ατυχές να συγκρίνουμε μια σόμπα κινέζικη ή βουλγάρικη με μηχανήματα τοπ σχεδιασμού, φινιρίσματος,ασφαλείας κλπ. Δείτε λ.χ. το site της Buderus ή της Atmos με αυτό των Βουλγάρων και θα καταλάβετε αμέσως γιατί μιλάμε.
Είναι σα να συγκρίνουμε μια Mercedes με ένα Lada (για να μην παρεξηγηθούν οι κάτοχοι Lada και εγώ τέτοιο έχω). Και το ένα κινείται και το άλλο κινείται. Αλλού είναι οι διαφορές...
Έτσι και εδώ. Όλα καίνε και ζεσταίνουν. Αλλού είναι οι διαφορές...
Φίλε Bora δώσε μα στοιχεία να σε βοηθήσουμε.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #419 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ

spyroskosmas έγραψε: Φίλε Bora550, έχω την ίδια ακριβώς διάταξη με εσένα και έχω σκάσει από τη ζέστη. Άρα δεν φταίει η διάταξή σου. Αυτή τη στιγμή εγώ έχω θερμοκρασία δοχείου αδρανείας 80ο και έχω την τετράοδη να στέλνει 70ο. Τη θερμοκρασία τη βλέπω μετά την τετράοδη με θερμόμετρο εμβαπτιζόμενο, και τη θερμοκρασία του δοχείου έχω μεταφέρει ψηφιακό σήμα στο σπίτι.
Πέρυσι που έκαιγες πετρέλαιο τι θερμοκρασίες είχες στο σπίτι;
Φέτος τα σώματα του καλοριφέρ καίνε όπως με το πετρέλαιο;
Θα ήθελα να παρατηρήσω και κάτι για τον φίλο που ανέφερε για τον Atmos50sx. Τα μηχανήματα της Atmos, ή της Viesman, Buderus και πολλά άλλα που μου διαφεύγουν τώρα είναι κορυφαία στον τομέα τους. Είναι ατυχές να συγκρίνουμε μια σόμπα κινέζικη ή βουλγάρικη με μηχανήματα τοπ σχεδιασμού, φινιρίσματος,ασφαλείας κλπ. Δείτε λ.χ. το site της Buderus ή της Atmos με αυτό των Βουλγάρων και θα καταλάβετε αμέσως γιατί μιλάμε.
Είναι σα να συγκρίνουμε μια Mercedes με ένα Lada (για να μην παρεξηγηθούν οι κάτοχοι Lada και εγώ τέτοιο έχω). Και το ένα κινείται και το άλλο κινείται. Αλλού είναι οι διαφορές...
Έτσι και εδώ. Όλα καίνε και ζεσταίνουν. Αλλού είναι οι διαφορές...
Φίλε Bora δώσε μα στοιχεία να σε βοηθήσουμε.

Δεν έκανα κρίση για τον Atmos. Είπα πως έχει πρόβλημα όπως κι ο Bora, είτε έιναι Μερσεντές είτε Ρολς Ρόις είτε Λάντα!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bora550

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #420 από bora550

theo64 έγραψε: Αν το δοχείο αδράνειας έχει ζεστό νερό αλλά δεν ζεστένεται το σπίτι μπορεί να συμβαίνουν τρία πράγματα:



1. Αν υπάρχει κάπου στο κύκλωμα φίλτρο αυτό να έχει βουλώσει και να μην υπάρχει κανονική ροή νερού στο κύκλωμα (το έπαθα εγώ τις πρώτες μέρες που τον άναψα, αλλά με έναν καθαρισμό ήμουνα εντάξει) οπότε θέλει καθάρισμα

Θα το ελενξω και θα σου πω

2. Είδα στο σχέδιο που μας έδωσες ότι έχεις ένα μόνο κυκλοφορητή πιθανόν να είναι μικρός οπότε θέλει αντικατάσταση με μεγαλύτερο.

Αν δεν βάζεις μέσα το Laddomat ναι ένα αλλά με το πετρέλαιο δούλευε μια χαρά...

3. Η έξοδος νερού απο το δοχείο αδράνειας προς τα σώματα πρέπει να είναι στο ψηλότερο σημείο για να εκμεταλεύεται όλη τη θερμότητα.

Αυτο δεν μπορω να το κανω εγω θελει μαστορα...

έλεξε τα παραπάνω και ειδικότερα τις δύο πρωτες περιπτώσεις.

Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by bora550.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ