Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #400 από bora550

spyroskosmas έγραψε: Φίλε, εγώ δεν μετράω κατανάλωση. Η κατανάλωση είναι πάνω κάτω δεδομένη. Και εξηγούμαι. Όλα τα προηγούμενα χρόνια έκαιγα 2.500λτ με λέβητα πετρελαίου 40.000Kcal/h. Το έκαιγα οικονομικά, δηλαδή στη μεζονέτα έχω διαφορετικούς θερμοστάτες πάνω κάτω, και σχεδόν ποτέ δεν δουλεύανε και οι δύο. Πλέον δουλεύουν και οι δύο ταυτόχρονα.
Το πετρέλαιο έχει θερμογόνο δύναμη 10.200Kcal/lt, και τα ξύλα έχουν περί τις 3.600Kcal/kg. Χονδρικά δηλαδή 3κιλά ξύλου, παράγουν όση ενέργεια παράγει 1λτ πετρελαίου. Άρα εγώ με κατανάλωση 2.500λτ αν το δουλέψω όπως το πετρέλαιο θα κυμανθώ περίπου 7,5τον ξύλα. Αν λάβεις υπόψιν ότι πλέον ζητάω περισσότερη θέρμανση, θα αυξήσω περισσότερο την κατανάλωση.
Μια μικρή διαφορά προς τα κάτω, μπορεί να επέλθει από τη διαφορά του βαθμού απόδοσης των δύο λεβητών, και από την εγκατάσταση του δοχείου αδρανείας. Διαφορά μπορεί να έχει και από το είδος του χειμώνα που θα έχουμε.
θεωρώ πάντως ότι θα ξεπεράσω τους 8τον.


Τα ιδια ακριβος οπως τα λες και εγω περιση αλλα με 3200 τονους πετρελαιο σταθερα 18-19 βαθμους...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #402 από bora550

dpas έγραψε:

bora550 έγραψε:
Αυτο Ειναι το Γ@ΜhM€Ν0 σχεδιο... Μου εβγαλε λιγο τα ματια αλλα το εκανα στο paint...


bora 550, εδώ και λίγα λεπτά με έχει πιάσει ένα φοβερό, σπαστικό γέλιο (με το Αυτο Ειναι το Γ@ΜhM€Ν0 σχεδιο... ..

Ξέρεις είναι η αγωνία μου πως θα εξελιχθεί η δική μου εγκατάσταση...

Παρακαλώ πες μου ποιό Laddomat είναι; Αυτό με τον κυκλοφορητή της Wilo; Το δοχείο αδρανείας ποιάς εταιρίας είναι;


Χαίρομαι που σας κάνω να γελάτε ρε παιδιά... Ειλικρινά... Χαίρομαι... και εγώ χαμογελώ για να μην τρελαίνομαι...

Ναι είναι αυτός με το Wilo..
Και δοχείο Sunsystem p1000 Αυτό εδω
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by bora550.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #406 από dpas

bora550 έγραψε:
Χαίρομαι που σας κάνω να γελάτε ρε παιδιά... Ειλικρινά... Χαίρομαι... και εγώ χαμογελώ για να μην τρελαίνομαι...


Το σχεδιάγραμμα είναι κατατοπιστικότατο. Ελπίζω να το δει κάποιος σχετικός (θερμο-υδραυλικός κλπ...) και να δώσει την λύση που κρύβεται στην λεπτομέρεια...

.. είναι κρίμα να έχεις ασχοληθεί τόσο πολύ (με τα όποια έξοδα αυτό συνεπάγεται) και να μην έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα...
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dpas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #407 από bora550

dpas έγραψε: Το σχεδιάγραμμα είναι κατατοπιστικότατο. Ελπίζω να το δει κάποιος σχετικός (θερμο-υδραυλικός κλπ...) και να δώσει την λύση που κρύβεται στην λεπτομέρεια...

.. είναι κρίμα να έχεις ασχοληθεί τόσο πολύ (με τα όποια έξοδα αυτό συνεπάγεται) και να μην έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα...


Αντε να δωσει ο θεος... Ανεβαζω και συνολικες Φωτογραφιες της εγκαταστασης μπας και δει κανενας αθτο το κατι....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #409 από bora550
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by bora550.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #412 από kostas.b
Φιλε bora γιατι η προσαγωγη των σωματων ειναι ποιο χαμηλα απο την προσαγωγη του λεβητα στο δοχειο αδρανειας.

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bora550

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ